Kaszel szczekający u dziecka jest objawem zapalenia krtani i tchawicy. Symptomów tej choroby jest oczywiście znacznie więcej, ale to właśnie ten charakterystyczny kaszel jest najbardziej typowym, po którym można ją rozpoznać. Dlaczego szczekający kaszel u dziecka w nocy jest niebezpieczny? Co na szczekający kaszel u dziecka najlepiej się sprawdzi? Podpowiadamy!
Jakie są charakterystyczne objawy ostrego zapalenia krtani?
Szczekający kaszel w nocy u dziecka to niejedyny objaw ostrego zapalenia krtani, choć z pewnością najłatwiejszy do rozpoznania. Zanim jednak się pojawi, najpierw u dziecka na ok. 2–3 dni przed zaobserwować można objawy infekcji dróg oddechowych takie jak kaszel czy katar1.
Do pozostałych objawów zapalenia krtani należą:
- świst krtaniowy (stridor) – wysoki, szorstki dźwięk,
- duszności w czasie wdechu,
- sine zabarwienie skóry,
- zaburzenia świadomości,
- duży niepokój,
- chrypka.
Przebieg choroby może być różny. Na początku może występować jedynie sporadyczny suchy szczekający kaszel u dziecka, z czasem objawy mogą się nasilić, a zapalenie krtani może wejść w bardziej zaawansowane stadium.
Ostre zapalenie krtani – jak rozpoznać?
Kaszel u dziecka szczekający wymaga konsultacji lekarskiej. Rozpoznanie zapalenia krtani opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym (przedmiotowym i podmiotowym). Podstawą do postawienia diagnozy jest potwierdzenie obecności charakterystycznego szczekającego kaszlu oraz świstu krtaniowego. Najczęściej nie ma wskazań do przeprowadzania badań radiologicznych ani innych2.
Szczekający kaszel i gorączka u dziecka – jak leczyć?
Podejście do leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia nasilenia objawów. W stanach łagodnych leczenie może być prowadzone w warunkach domowych, natomiast ciężki przebieg jest wskazaniem do leczenia na oddziale ratunkowym bądź pediatrycznym lub na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM)2.
Terapia może mieć charakter niefarmakologiczny lub farmakologiczny. W farmakoterapii zastosowanie znajdują glikokortykosteroidy (GKS), głównie w nebulizacji lub doustnie. O ich podaniu decyduje lekarz2.
Jaki syrop na szczekający kaszel u dziecka?
Gdy szczekający kaszel u dziecka jest bardzo nasilony, ale żadne niepokojące objawy jak gorączka czy duszności nie występują, nie ma podstaw do niezwłocznej konsultacji lekarskiej. W takiej sytuacji można zastosować leczenie domowe.
Syrop na kaszel szczekający dla dzieci Deflegmin może być rekomendowany dla dzieci od 1. roku życia. Bezpośrednie wskazania do stosowania leku to ostre i przewlekłe choroby płuc oraz oskrzeli przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Zamiast syropu można zastosować Deflegmin Baby – produkt leczniczy w kroplach rekomendowany dzieciom powyżej 1. roku życia.
Należy pamiętać, że Deflegmin jest lekiem, dlatego przed podaniem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania albo skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu.
Domowe sposoby na szczekający kaszel u dziecka
Szczekający kaszel u dziecka, nawet jeśli występuje bez gorączki, może zakłócić spokojny sen, spowodować rozdrażnienie i niepokój. By złagodzić kaszel i ułatwić dziecku zasypianie, warto zastosować sprawdzone metody, stosowane od pokoleń w takiej sytuacji. Co na kaszel szczekający u dziecka powinno przynieść dobre rezultaty?
Tradycyjne zalecenia obejmują zastosowanie zimnego suchego powietrza. Chodzi o otwarcie okna, wyjście z dzieckiem na zewnątrz czy ustawienie malucha w pobliżu otwartej zamrażarki. Według niektórych doniesień zmniejsza to obrzęk krtani1. Choć skuteczność tego sposobu nie została potwierdzona badaniami klinicznymi, z obserwacji wynika, że takie działanie ułatwia dziecku oddychanie. Warto więc go wypróbować, pamiętając o dostosowaniu ubioru dziecka adekwatnie do warunków.
Bibliografia:
- Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna Praktyczna, 2017.
- Sybilski A.J., Zespół krupu – najważniejsze pytania i odpowiedzi, Pediatr Med Rodz 2019, 15 (1), p. 6–11.