Strona główna » Uciążliwy trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Uciążliwy trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

przez Redakcja

Po latach walki z trądzikiem w okresie młodzieńczym wciąż nie możemy być pewni wygranej. Problem może powrócić w wieku 30, 40 a nawet 50 lat i co więcej może wystąpić również u osób, które nigdy wcześniej nie miały z nim styczności. Ta uciążliwa choroba skóry przestała być tylko domeną młodzieży w okresie dojrzewania i występuje coraz częściej u osób, które ten okres mają już dawno za sobą. Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych i jak z nim skutecznie walczyć?

Skąd się bierze trądzik u osób dorosłych?

Wszyscy wiemy, że w okresie dojrzewania dochodzi do zmian hormonalnych, które powodują między innymi problemy skórne nazywane trądzikiem młodzieńczym. Jednak nie u wszystkich po okresie dojrzewania dochodzi do ustabilizowania gospodarki hormonalnej.
Badania wskazują, że około 80% przypadków trądziku wśród osób dorosłych wstępuje u kobiet. Często związane jest to z zaburzeniami hormonalnymi w trakcie cyklu menstruacyjnego. U kobiet do wahań hormonalnych dochodzi zwłaszcza tuż przed miesiączką, ale też w trakcie ciąży. Wahania hormonalne w tych okresach mogą przyczyniać się między innymi do powstawania wyprysków.
Innym czynnikiem powodującym trądzik u dorosłych jest stres. Naukowcy znaleźli ścisłe powiązanie pomiędzy występowaniem wyprysków na skórze a stresem. W odpowiedzi na nadmiar bodźców stresowych nasz organizm zwiększa produkcję hormonów – androgenów. Stymulują one gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji łoju, który nie mogąc wydostać się na zewnątrz porów staje się przyczyną powstawania wyprysków.
Trądzik może być czasami wynikiem niewłaściwie dobranych kosmetyków. Niektóre z produktów pielęgnacyjnych mogą zawierać substancje zatykające pory. Osoby zmagające się z trądzikiem powinny unikać też kosmetyków zawierających w swoim składzie olejki.
Problem z wypryskami na twarzy może być niekiedy efektem ubocznym przyjmowanych leków np. steroidowych lub antydepresantów.

Jak walczyć z trądzikiem w wieku dorosłym?

Można próbować walczyć z trądzikiem na własną rękę sięgając po ogólnodostępne kosmetyki o działaniu przeciwtrądzikowym, jednak w sytuacji gdy w wieku dojrzałym pojawia się ta uciążliwa choroba skóry lepiej nie zwlekać tylko od razu wybrać się do dermatologa. Stwierdzenie przyczyny problemów skórnych jest połową sukcesu, a będzie to możliwe tylko w przypadku wizyty u specjalisty.

Najlepiej skorzystaj z porady sprawdzonych fachowców np. w Centrum Medycznym DP MED. Lekarz przeprowadzi rozpoznanie choroby (są różne rodzaje trądziku), ustali prawdopodobną przyczynę i zleci terapię. Na przykład w przypadku wahań hormonalnych u kobiet pomocne będzie rozpoczęcie przyjmowania środków hormonalnych. Ustabilizowanie poziomu hormonów powinno znacząco wpłynąć na stan cery. Lekarz dermatolog pomoże też dobrać odpowiednią, indywidualną pielęgnację dla naszego typu cery, co pozwoli oszczędzić nam czas i pieniądze, które zwykle tracimy szukając właściwych dla siebie kosmetyków. Specjalista może przepisać nam również leki dostępne tylko na receptę działające przeciwtrądzikowo takie jak maści z antybiotykami czy z kwasem retinowym. Ich skuteczność jest znacznie większa od zwykłych kosmetyków dostępnych w drogerii czy w aptece bez recepty. Czasami lekarz musi zastosować terapię kombinowaną lub zmienić sposób leczenia, gdy nie obserwuje oczekiwanej poprawy. Warto jednak pamiętać, że z pomocą dermatologa i odrobiną cierpliwości każdy przypadek trądziku może być kontrolowany i ulec znaczącej poprawie.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej