Strona główna » USG dedykowane kobietom

USG dedykowane kobietom

przez Redakcja

Badanie ultrasonograficzne, czyli USG, to najczęściej wykonywane badanie obrazowe. Zerowa inwazyjność, bezbolesność oraz uniwersalność zastosowania czynią z niego niezastąpione narzędzie diagnostyczne. Dla właściwego wykonania i interpretacji badania konieczne jest jednak doświadczenie i wiedza, stąd badanie tego typu dobrze wykonać jest w sprawdzonym gabinecie. Jeśli interesuje Cię profesjonalizm lekarza wykonującego badanie oraz szeroki wachlarz dostępnych badań USG Kraków Osteomed to najlepszy wybór.

USG dedykowane kobietom

Badanie ultrasonograficzne to nieocenione badanie w ginekologii i położnictwie. USG ginekologiczne najczęściej wykonywane jest przezpochwowo i służy dokładnej ocenie narządu rodnego. Uwidaczniając dokładnie strukturę jajników i endometrium, umożliwia przede wszystkim ocenę przyczyn braku miesiączki lub zaburzeń cyklu miesięcznego, problemów z zajściem w ciążę lub poronieniami. Trudno wyobrazić sobie diagnostykę i leczenie zaburzeń hormonalnych czy niepłodności bez wykonania USG ginekologicznego. Badanie USG umożliwia ponadto potwierdzenie ciąży prawidłowej czy pozamacicznej, obecność nowotworów jajnika czy macicy oraz ułatwia precyzyjne wykonanie biopsji. USG ginekologiczne 3D umożliwia obrazowanie trójwymiarowe, co znacznie poprawia czułość i dokładność badania. Taki wariant badania jest szczególnie pomocny w diagnozowaniu nowotworów oraz w położnictwie.

USG położnicze to badanie, bez którego nikt nie wyobraża sobie dzisiaj ciąży. To niepowtarzalna możliwość – zarówno dla lekarza, jak i dla przyszłej mamy – na kontrolowanie prawidłowości rozwoju dziecka. USG położnicze umożliwia dokładną ocenę wieku ciążowego, wykrycie ciąży mnogiej, identyfikację wad genetycznych płodu oraz innych nieprawidłowości rozwojowych. Szczególnym badaniem jest USG genetyczne, które wykonywane jest między 11 a 14 tygodniem ciąży. Umożliwia ono dokładną ocenę charakterystycznych wykładników obecności wad wrodzonych. Dostępna jest także opcja wykonania testu Prisca w I lub II trymestrze ciąży.

Kolejnym dedykowanym kobietom badaniem USG jest USG piersi. Badanie to powinno być wykonywane profilaktycznie u każdej kobiety po ukończeniu 30 r. ż. Wskazaniem do wykonania badania jest także jakakolwiek zmiana w obrębie gruczołu piersiowego wyczuwalna palpacyjnie.

Co jeszcze można zbadać przy użyciu USG?

Rola badania USG w ginekologii i położnictwie jest nie do przecenienia, jednak badanie to ma znacznie szerszy wachlarz zastosowań. USG umożliwia obrazowanie wielu narządów, a każde z tych badań USG dostępne jest w ośrodku medycznym Osteomed Kraków. USG ortopedyczne wykonywane jest tuż po narodzinach u noworodków, w celu oszacowania rozwoju bioderek, potem powtarzane jest w przeciągu całego życia w przypadku urazów układu ruchu. I wreszcie – w podeszłym wieku służy ocenie zmian degeneracyjnych i diagnostyce zespołów bólowych. USG ortopedyczne umożliwia ocenę tkanek miękkich, chrząstki, więzadeł oraz ścięgien.

Z racji coraz częstszego występowania zaburzeń funkcji tarczycy, USG tego narządu wykonywane jest powszechnie u pacjentów w każdym wieku. Umożliwia zdiagnozowanie obecności wola czy guzków tarczycy oraz precyzyjnie wykonanie biopsji pod kontrolą USG. W celu zwiększenia dokładności badania obrazowanie USG uzupełnić można Dopplerem, który umożliwia zobrazowanie przepływu krwi przez zmienione chorobowo struktury narządu.

USG gastrologiczne wykonywane jest w celu zobrazowania wszystkich narządów jamy brzusznej, a wskazaniem do jego wykonania są problemy trawienne, przewlekłe biegunki czy zaparcia, bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego. W mniejszym zakresie można wykonać jedynie USG jamy brzusznej. Techniką USG można ponadto obrazować prostatę, pęcherz moczowy czy nerki.

USG to badanie całkowicie bezpiecznie, nie obciążone żadnymi działaniami niepożądanymi czy przeciwwskazaniami. Dlatego tak chętnie zlecane są przez lekarzy. Warto mieć jedynie na uwadze fakt, iż niektóre z badań USG, np. badanie jamy brzusznej, wymagają wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej