Start Life Style Walentynki – globalny fenomen

Walentynki – globalny fenomen

przez Redakcja

Miłość jest wartością uniwersalną, co oznacza, że dla każdego jest ona odczuwalna w taki sam sposób. Ale to jak ją okazujemy jest często głęboko zakorzenione w naszej kulturze, która jest wypadkową naszego miejsca zamieszkania, statusu społecznego, wieku oraz religii. Różnice obyczajowe można dostrzec w każdym kraju, a najbardziej widoczne są one podczas obchodzenia świąt ogólnoświatowych. Jednakże panujące na świecie uwarunkowania religijne dyskwalifikują obchody niektórych z nich.

Co ciekawe, walentynki, mimo iż nie są bezpośrednio związane z religią, nie wszędzie są akceptowane. Nic dziwnego, w końcu mamy 201 krajów, a każdy z nich ma własną historię, kulturę i prawo, dlatego fakt, że gdzieś nie można celebrować tak niewinnego święta jak dzień zakochanych nie jest niczym dziwnym. Natomiast zaskoczyć mogą nas różne tradycje związane z tym świętem w niektórych krajach.

Japonia – innowacyjna tradycja

Dla człowieka Zachodu zawsze najdziwniejsza jest kultura Orientu. W Japonii oraz Korei Południowej dnia 14. lutego obchodzone są “Walentynki dla mężczyzn”, a 14. marca tzw “Biały Dzień”, podczas którego mężczyźni zwracają podarunki. Jest to japońska tradycja, która rozpowszechniła się także po sąsiednich krajach. W Japonii najpopularniejszym podarkiem są czekoladki i ciasta. Część kobiet w dalszym ciągu własnoręcznie piecze ciasta dla swoich ukochanych. Jednak takie domowej roboty czekoladki przygotowują raczej młodsze dziewczyny, które mają więcej czasu i energii niż tak popularne tam kobiety sukcesu. Podarki możemy podzielić na prywatne i obowiązkowe, gdzie te drugie wynikają z dobrego wychowania, a nie porywów serca. Podczas “Białego Dnia” mężczyźni odwdzięczają się również czekoladkami, a dodatkowo jako prezenty dla dziewczyn wybierają bieliznę, a czasami nawet droższe, wymyślne podarunki.

Korea – święta dla każdego

W Korei także przyjął się zwyczaj wręczania czekoladek dnia 14. lutego – zarówno ukochanemu, jak i wszystkim innym mężczyznom. “Biały Dzień” również jest obchodzony w podobny sposób, ale tam mężczyzna znajduje się pod o wiele większą presją, niż ma to miejsce w Japonii. Czuje się on zobowiązany by zapewnić swojej wybrance wspaniały, romantyczny wieczór. Poza japońską tradycją walentynek obchodzi się także “Czarny Dzień” – 14. kwietnia, “Dzień Pocałunku” – 14. czerwca oraz “Dzień Pepero” – 11. listopada. Tak duży wybór świąt istnieje po to, aby nikt nie poczuł się zaniedbany. “Czarny dzień” jest dniem przeznaczonym dla singli, którzy tradycyjnie spotykają się w restauracji ze znajomymi i jedzą czarny makaron zwany “jjajyangmyeon”. Natomiast “Dzień Pepero” polega na wręczaniu tego właśnie przysmaku swoim bliskim, a w szczególności tym, z którymi nie spędziło się poprzednich świąt.

Chiny – kraj starożytnych tradycji

Festiwal Qixi (nazywany też Qi Qiao) to dzień chińskich walentynek. Wypada on 7. dnia 7. miesiąca według chińskiego kalendarza księżycowego, co oznacza, że jest to święto ruchome według kalendarza gregoriańskiego. Co roku święto to przesuwa się średnio od 10 do 20 dni w przód lub w tył. Dzień festiwalu Qixi wiąże się z wieloma legendami, typowymi dla różnych części Chin. Mówi się, że jest to dobry czas na zamążpójście, dlatego kobiety zwyczajowo udają się nad rzekę i kładą igły na wodzie – jeśli igły nie zatoną, świadczy to o błogosławieństwie. Jednak poza tym świętem obchodzi się także japońskie walentynki 14. lutego i 14. marca, z tą jednak różnicą, że to mężczyźni najpierw wręczają kobietom kwiaty, karteczki i drobne upominki, a kobiety odwdzięczają się w marcu – tak więc odwrotnie niż dzieje się to w Japonii czy Korei. Dzień 11. listopada to Guanggun Jie czyli “Dzień Singla”. To święto, choć ustanowione niedawno, nie jest czymś całkowicie nowym, bo niegdyś było obchodzone podczas “Święta Latarni”, które jest najstarszym chińskim festiwalem. Z czasem ludzie przestali utożsamiać te dwie tradycje ze sobą. Jedynki w dacie 11.11 skojarzono z byciem samotnym, dlatego przeniesiono święto na ten dzień. Prawdopodobnie to właśnie z Chin tradycja święta singli przeszła do Korei, choć sama data znalazła tam inne zastosowanie.

W samej Azji jest jeszcze mnóstwo tradycji związanych z obchodzeniem Walentynek. Takie święto jest okazją dla wielu konkursów i loterii, np. w Malezji pary zakuwają się w kajdanki na cały tydzień, a w Tajlandii odbywają się zawody na najdłuższy pocałunek. Jak widać, każda kultura obchodzi święto zakochanych na swój sposób. Szkoda tylko, że np. państwa islamskie zabraniają kultywowania tego święta, ze względu na powiązania z religią chrześcijańską i kulturą zachodnią.

Do romantycznego spędzania dnia zakochanych, jak również obdarowywania prezentami nie tylko ukochanych, ale także innych bliskich nam osób, gorąco zachęca katalogmarzen.pl, przy współpracy z którym powstał powyższy artykuł.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej