Strona główna » Witamina D – czym kierować się przy wyborze leku?

Witamina D – czym kierować się przy wyborze leku?

przez Redakcja
Witamina D - czym kierować się przy wyborze leku?

W sezonie jesienno-zimowym temat znaczenia witaminy D dla naszego organizmu powraca co roku jak bumerang. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ krótkie i najczęściej pochmurne dni uniemożliwiają nam pozyskiwanie tak zwanej witaminy słońca drogą naturalną. Pamiętajmy zatem, że niedobory witaminy D możemy leczyć, stosując specjalne leki bez recepty. Czym się kierować przy wyborze takiego leku z witaminą D?

Witamina D – dlaczego jest ważna dla organizmu?

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i pełni w organizmie szereg ważnych funkcji. Jej podstawową rolą jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej – witamina D reguluje wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, a także reguluje ich stężenie we krwi. Tym samym w znacznym stopniu odpowiada za prawidłową mineralizację kości, pełniąc ważną rolę w zapobieganiu takim chorobom jak krzywica i osteoporoza.

Badania potwierdzają jednak, że znaczenie „witaminy słońca” jest znacznie większe. Lekarze podkreślają, że witamina D wspiera układ immunologiczny[1]. To właśnie dlatego o zagrożeniach wynikających z jej niedoboru często przypomina się w sezonie grypowym.

Czy należy brać witaminę D?

W przeciwieństwie do innych witamin, całkowitego zapotrzebowania organizmu na witaminę D nie jesteśmy w stanie pokryć poprzez codzienną dietę. Jej najefektywniejszym źródłem jest synteza skórna, odbywająca się pod wpływem promieniowania UV. Szacuje się, że ze względu na niewielkie nasłonecznienie w Polsce (zwłaszcza jesienią i zimą), nawet 90% dorosłej populacji w Polsce ma deficyt witaminy D[2].

Niedobory witaminy D są zatem powszechne i powinny one być leczone przy pomocy specjalnych leków dostępnych bez recepty. Więcej informacji na temat przyczyn niedoborów „witaminy słońca” znajduje się w artykule: https://vigalex.pl/porady-niedobor-witaminy-d-objawy-i-przyczyny-niedoboru.

Czym się kierować przy wyborze leku z witaminą D?

Leki z witaminą D są dostępne bez recepty, jednak pamiętajmy, że mogą się one od siebie różnić. Wybierając produkt leczniczy z witaminą D, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy produkt zawiera witaminę D3, czy D2. Ta pierwsza jest witaminą pochodzenia zwierzęcego, a druga – roślinnego. I choć obie są metabolizowane w organizmie do tego samego związku (kalcytriolu), witamina D3, nieco upraszczając, jest bardziej efektywna.

Należy też dbać o odpowiednią dawkę witaminy D. Dla dzieci w wieku 1-3 lat odpowiednia jest dawka 600 j.m., dla dzieci w wieku 4-10 lat – 600-1000 j.m., a nastolatkom i osobom dorosłym zaleca się dzienną dawkę wynoszącą 1000-2000 j.m[3].

W kontekście kupowania produktów z witaminą D w aptece warto przeczytać poniższy artykuł, z którego można się dowiedzieć, jak rozpoznać produkt leczniczy: https://vigalex.pl/porady-witamina-d3-lek-a-nie-suplement-roznice.

Witamina D – lek bez recepty Vigalex

Leki bez recepty z witaminą D, które są przeznaczone do leczenia niedoborów „witaminy słońca”, można kupić także w internecie. Możemy tu wskazać na przykład na producenta Vigalex, z którego ofertą można zapoznać się na stronie https://vigalex.pl/leki.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

[1] Puk E., Witamina D – dlaczego jest taka ważna?, podyplomie.pl.
[2] Kazimierska I., Deficyt witaminy D w polskiej populacji jest ogromny, pulsmedycyny.pl.
[3] Płudowski, P.; Kos-Kudła, B.; Walczak, M.; Fal, A.; Zozulińska-Ziółkiewicz, D.; Sieroszewski, P.; Peregud-Pogorzelski, J.; Lauterbach, R.; Targowski, T.; Lewiński, A.; et al. Wytyczne dotyczące profilaktyki i leczenia niedoboru witaminy D: Aktualizacja na rok 2023 w Polsce. Nutrients 2023, 15, 695.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej