Strona główna » Dieta Sirtuinowa – nowa dieta odchudzająca. Czy skuteczna?

Dieta Sirtuinowa – nowa dieta odchudzająca. Czy skuteczna?

przez Redakcja
Dieta Sirtuinowa odchudzanie

Dieta Sirtuinowa jest nowym sposobem żywienia (2016 rok) zaprojektowanym przez dwóch specjalistów żywienia – Aidan Goggins oraz Glen Matten. Głównym celem diety jest redukcja masy ciała, a metodą do jej osiągnięcia jest przyjmowanie w diecie produktów promujących spalanie tłuszczu w organizmie określanych mianem żywności sirtuinowej.

Dieta Sirtuinowa – czym jest? O co chodzi?

Dieta SIRT (drugie określenie diety sirtuinowej, które można spotkać w książkach i Internecie) to model żywienia, który kwestionuje dotychczasowy sposób odchudzania za pomocą bardzo restrykcyjnej diety z ujemnym bilansem energetycznym prezentowanym przez środowiska i literaturę naukową. Autorzy diety uważają, iż ich metoda żywienia nie wymaga dużej restrykcji dietetycznej, jest przyjemniejsza w stosowaniu i bardziej skuteczna.

Czy dieta sirtuinowa jest skuteczna w odchudzaniu? Efekt obniżający masę tłuszczową organizmu podczas stosowania diety wynika z przyjęcia przez pacjenta produktów nazywanych żywnością sirtuinową (tzw. sirtfood), czyli produktów bogatych w polifenole (grupa związków będąca przeciwutleniaczami). W diecie jako sirtfood przedstawia się m.in. takie produkty jak: zieloną herbatę, czerwone wino, oliwa z oliwek czy orzechy włoskie.

Dlaczego SIRT? Nazwa diety pochodzi od rodzaju białek – sirtuiny, potencjalnie odpowiadającej za jakość i długość życia organizmu ssaków. Białko to określano wcześniej „genem długowieczoności” lub „genem szczupłości”. Dieta sirtuinowa obfituje w produkty bogate w polifenole, które mają na celu aktywować sirtuiny i tym samym zapewnić biorcy diety długie życie i szczupły wygląd.

Dieta Sirtuinowa – zasady i zalecenia

Podstawą diety sirtuinowej jest stosowanie zasad zdrowego żywienia, bez ograniczeń kaloryczności posiłku. Jednocześnie wzbogacając ją w produkty sirtuinowe – pochodzącej z listy zawierającej 20 pozycji produktów najbogatszych w polifenole.
Dieta reklamowana jako nierestrykcyjna bez ograniczeń kaloryczności w pierwszym etapie wymaga od osoby na diecie 3 tygodniowej dyscypliny żywieniowej.

Pierwszy etap: 3 dniowy – przyjmowanie 1000 kcal dziennie, uwzględniający w ciągu dnia 1 pełen posiłek oraz 3 zielone koktajle wykonane zgodnie z przepisem zawartym w książce autorów diety – „The Sirtfood Diet” – z jarmużu, selera, rukoli, pietruszki, zielonej herbaty i cytryny.

Drugi etap: 4 dniowy – przyjmowanie 1500 kcal dziennie, zawiera 2 pełne posiłki bogate w żywność sirtuinową oraz 2 zielone koktajle.
W pierwszym tygodniu osoba na diecie może schudnąć nawet 3kg.

Trzeci etap: 14 dniowy – brak wskazań kalorycznych, uwzględnia 3 posiłki zawierające sirtfood i wypija 1 zielony koktajl.
Trzy etapowy okres przygotowawczy trwający 3 tygodnie wprowadza osobę na diecie do nowego modelu żywienia i jak autorzy diety twierdzą pozwala skutecznie schudnąć i gwarantuje długie życie w zdrowiu.
Następnie po tym czasie obowiązują biorcę diety zasady zdrowego żywienia bez ograniczeń związanych z kalorycznością.

Dieta Sirtuinowa – czy zdrowa?

Przedstawiane przez autorów diety badania naukowe i dowody na prozdrowotne działania białka sirtuiny przemawiają pozytywnie za nową dietą. Ponadto zaprojektowany model żywienia uwzględnia zasady zdrowego żywienia promowane i wspierane przez wszystkie instytucje i organizacje naukowe zajmujące się dietetyką i naukami i ożywieniu. Nie ma jednak jak do tej pory wydanych publicznie rekomendacji lub recenzji diety sirtuinowej wydanych przez środowisko naukowe.

Warto również pamiętać, iż najważniejsze jest spojrzenie na dietę człowieka indywidualnie przez wykwalifikowanego specjalistę. Nie można stworzyć wzoru, szablonu żywienia, który będzie dostosowany do potrzeb wszystkich ludzi w 100%, dlatego warto poczytać więcej na temat najnowszych doniesień ze sfery nauki o dietetyce, największa baza wiedzy z zakresu: dietetyka prowadzana jest przez Akademię Dietetyki, zapraszamy do czytania.

Zobacz także

2 komentarze

Favatar
kuba 28 kwietnia 2020 - 22:20

U mnie zmodyfikowałem lekko tę dietę

Reply
Favatar
Kamil 22 marca 2021 - 15:24

Też troszeczkę zmodyfikowałem, ale mam problem z tolerancją niektórych produktów. Do samych shake-ów używam roślinnego białka z konopi.

Reply

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej