Łuszczyca skóry głowy może pokrywać obszar pod włosami bądź rozprzestrzeniać się na czoło, kark i okolice uszu. Metodą leczenia zmian skórnych jest miejscowe stosowanie preparatów na bazie sterydów, jednak musi odbywać się pod ścisłą kontrolą dermatologa. Domowym sposobem łagodzenia objawów łuszczycy jest: ocet jabłkowy i olejek kokosowy. Szampon na łuszczycę powinien mieć właściwości przeciwzapalne i złuszczające.
Łuszczyca skóry głowy to niezaraźliwa choroba, która uchodzi za nieuleczalną. Zastosowanie odpowiedniego leczenia pomaga w znacznym stopniu pozbyć się jej objawów, jakimi są charakterystyczne grudki, które zlewają się ogniska pokryte łuską. Zmiany na skórze, które wywołała łuszczyca, swędzą, przez co pacjenci często je drapią, powodując tym samym tylko nasilenie choroby.
Jak leczyć łuszczycę?
Leczenie łuszczycy skóry głowy polega na miejscowym stosowaniu preparatów na bazie sterydów. Niekiedy środki lecznicze łączy się z witaminą D, co dodatkowo wzmacnia skuteczność terapii. Leki na bazie sterydów mogą być jednak stosowane tylko przez ściśle określony czas i wyłącznie pod kontrolą dermatologa. Preparaty sterydowe powodują bowiem silne pieczenie i szczypanie, a po długim stosowaniu, nawet zanik skóry (atrofię), która w miejscu stosowania leku staje się bardzo cienka i zaczerwieniona.
Domowe sposoby na łuszczyce głowy
Sposobem na łuszczycę skóry głowy jest płukanka z octu jabłkowego. Przed użyciem preparat należy rozcieńczyć z wodą. Ocet jabłkowy skutecznie łagodzi nieprzyjemny świąd, a także zmniejsza stany zapalne. Zmiany skórne można również leczyć olejkiem kokosowym. Jest bogatym źródłem antyoksydantów oraz witamin, zwłaszcza witaminy A i E. Preparat doskonale nawilża i zmiękcza skórę oraz może być stosowany na silne podrażnienia.
Zioła na łuszczycę głowy
Naturalną metodą łagodzenia zmian łuszczycowych są zioła. Korzeń łopianu wchodzi w skład niektórych preparatów do leczenia łuszczycy. Zioło można stosować bezpośrednio na skórę w formie naparu do jej przemywania. Właściwości antybakteryjne mniszka lekarskiego pomagają łagodzić zmiany skórne, takie jak: trądzik oraz łuszczyca.
Szampon na łuszczycę
Osoby, u których pojawiły się zmiany łuszczycowe, powinny zrezygnować ze stosowania zwykłych kosmetyków pielęgnacyjnych, których używały do tej pory. Składniki w nich zawarte mogą uczulać, a nawet zaognić stany zapalne skóry. Dobrym środkiem do codziennego stosowania jest szampon na łuszczycę na bazie naturalnych składników, które skutecznie oczyszczają skórę, złagodzą jej podrażnienia i swędzenie. Do mycia głowy można używać np. szamponu z naturalnej solanki siarczkowej, który ma właściwości keratolityczne, czyli złuszczające i oczyszczające. Do pielęgnacji skóry głowy ze zmianami łuszczycowymi warto również wybierać kosmetyki, które w swoim składzie mają, np.: kwas acetylosalicylowy o właściwościach złuszczających i przeciwzapalnych, a także kwas moczowy lub mocznik, które dodatkowo nawilżą przesuszoną skórę.
Łuszczyca skóry głowy – czego unikać?
Osoby, które cierpią na łuszczycę skóry głowy, powinny unikać dotykania oraz drapania zmienionych chorobowo miejsc. Objawy łuszczycy mogą również nasilić: stres, infekcje, niektóre leki przeciwzapalne i beta-blokery, a także jedzenie ostrych przypraw, słodyczy oraz picie alkoholu.
1 - komentarzy
Ja na własnej skórze mogę potwierdzić magiczne działanie oleju z konopi w walce z trądzikiem i łuszczycą ! Próbowałam różnych drogich i tanich kremów (ba! nawet antybiotyków zaleconych przez dermatologa) ale po namowie szwagierki postanowiłam wyrzucić wszystko i zastąpić moje kosmetyki olejami. Postawiłam na olej z konopi, z pestek malin i jojoba ale tym najważniejszym był olejek z konopi z CBD używałam 5 % Oczekiwanie na efekty zajęło sporo czasu ale dziś po roku stosowania moja tłusta cera z tysiącem niedoskonałości stała się cerą normalną bez żadnych (!) wyprysków i przetłuszczających się miejsc.
Dodatkowo mam łuszczycę i aktualnie zaczynam przygodę z maścią konopną 24% Retter (do tej pory używałam naturalnych balsamów ale w okresie nasilenia choroby nie dają rady utrzymać skóry w dobrej kondycji) Maść zaczęła działać po 3 dniach stosowania zmiany zmniejszyły się o 20% cena też rozsądna bo 36,90zł dostałam maść i olejek
P.S.
Co najśmieszniejsze dermatolodzy odradzają używania olejów bo „zapychają” skórę i pogarszają stan. Bzdura… dobrze dobrany olej może zdziałać cuda :)