Protezy zębowe to zastępcze uzębienie, które stosuje się, gdy w jamie ustnej brakuje zębów, a nawet całego uzębienia. Zwykle znajdują zastosowanie u osób starszych, kiedy luki w uzębieniu są znacznych wielkości. W tym przypadku najczęściej wybierane są protezy ruchome – ze względu na niski koszt oraz możliwą refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Początki z protezą zębową nie są łatwe, dlatego warto znać kilka zasad, które uprzyjemnią ten czas.
Daj sobie czas na przyzwyczajenie
Okres adaptacji do protezy zębowej może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Jest to normalna sytuacja, ponieważ w jamie ustnej pojawia się nowa struktura, z którą trzeba nauczyć się funkcjonować. Należy mieć świadomość, że protezy nie przylegają idealnie do powierzchni dziąseł i mogą się względem nich przesuwać. Ponadto wydajność procesu żucia również będzie ograniczona, zwłaszcza w porównaniu z własnymi zębami lub implantami. Dlatego należy przezwyciężyć w sobie pewne przyzwyczajenia, być cierpliwym i stosować się do wskazówek lekarza, a z czasem nie będziemy zauważać obecności protezy.
Wyćwicz codzienne czynności z protezą
Początkowo użytkowanie protezy może wydać się bardzo trudne, zwłaszcza podczas tak zwyczajnych sytuacji jak jedzenie czy mówienie. Dlatego na początku trzeba nauczyć się przeżuwania pokarmów za pomocą protezy i najlepiej decydować się na dietę miękką. Poza tym zaleca się spożywać pokarm małymi kęsami i żuć powoli – w ten sposób zapewnimy sobie lepszą efektywność rozdrobnienia pokarmu. Dodatkowo na początku pewne trudności może powodować mówienie, a zwłaszcza artykulacja niektórych dźwięków, dlatego warto ćwiczyć mówienie z protezą. W tym przypadku dobre efekty daje czytanie na głos książki lub gazety.
Zwróć uwagę na dopasowanie protezy
Naturalne jest, że przez kilka dni możemy odczuwać dyskomfort związany z protezą. Jednak zwykle jest to chwilowe i nie powoduje dolegliwości bólowych. Jeżeli takie wystąpią, może być to znak, że proteza nie jest odpowiednio dopasowana. Można to zauważyć w postaci zaczerwienionych i podrażnionych dziąseł, a w skrajnych przypadkach mogą zdarzyć się obrzęki i krwawienia. Takie sytuacje są niedopuszczalne i należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza protetyka celem skorygowania protezy. Natomiast nic złego nie dzieje się, jeżeli dochodzi do przypadkowych otarć błony śluzowej, ponieważ na początku przygody z protezą jest to normalne. W takich sytuacjach można posiłkować się żelem Anaftin, który na powierzchni zmiany tworzy ochronną warstwę i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości.
Uczęszczaj na wizyty kontrolne
W przypadku protez zębowych jest to wymóg konieczny, a takie wizyty powinny odbywać się regularnie co 6 miesięcy. Przy użytkowaniu protezy jest to bardzo ważne, ponieważ z biegiem czasu proteza zużywa się i wymaga korekty przez lekarza. Poza tym co jakiś czas konieczna jest kontrola stanu błony śluzowej, która przy protezach jest wyjątkowo narażona na zmiany grzybicze lub infekcje bakteryjne.
Dbaj o higienę protezy i jamy ustnej
Jest to najważniejszy element przy korzystaniu z protezy zębowej, dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowiem jamy ustnej przez długi czas. Akryl, czyli materiał, z którego wykonane są protezy, wymaga dokładnego codziennego czyszczenia, ponieważ materiał ten sprzyja gromadzeniu bakterii i grzybów. Do mycia służą specjalnie przeznaczone do protez szczoteczki, którymi należy dokładnie wyczyścić powierzchnię. Następnie po okresie adaptacji zaleca się zdejmowanie protez na noc, mycie i przetrzymywanie w przewiewnym i zdezynfekowanym pojemniczku.