Strona główna » Komórki macierzyste w terapii skóry i włosów. Czy komórki macierzyste to klucz do długowieczności?

Komórki macierzyste w terapii skóry i włosów. Czy komórki macierzyste to klucz do długowieczności?

przez Redakcja
komórki macierzyste

Terapia komórkami macierzystymi to przełom w medycynie estetycznej. Pozwala skutecznie walczyć ze skutkami starzenia się skóry oraz leczenia defektów urody. Przeczytaj wywiad z lek. med. Zbigniewem Fabiszewskim (chirurgiem) i lek. med. Przemysławem Trzeciakiem (dermatologiem) z Instytutu Zdrowia i Urody Aspazja w Poznaniu i dowiedz się więcej!

Terapia komórkami macierzystymi to przełom w medycynie estetycznej. Pozwala skutecznie walczyć ze skutkami starzenia się skóry oraz leczenia defektów urody. Przeczytaj wywiad z lek. med. Zbigniewem Fabiszewskim (chirurgiem) i lek. med. Przemysławem Trzeciakiem (dermatologiem) z Instytutu Zdrowia i Urody Aspazja w Poznaniu i dowiedz się więcej!

Redaktor: Zacznijmy od pytania, czym są komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe oraz jak się je pozyskuje?

Lek. med. Zbigniew Fabiszewski: Komórki macierzyste to pierwotne, niedojrzałe komórki organizmu ludzkiego. Nie są wyspecjalizowane, dzięki czemu mogą się różnicować, dzielić i regenerować. Stanowią początkowy etap rozwoju wszystkich komórek w organizmie. Najlepszym źródłem dorosłych komórek macierzystych jest tkanka tłuszczowa. Pozyskiwane z tkanki tłuszczowej komórki rewelacyjnie nadają się do terapii regeneracyjnych i leczniczych.

Lek. med. Przemysław Trzeciak: Natomiast osocze bogatopłytkowe pozyskuje się z krwi pacjenta, którą separuje się w specjalnej wirówce, oddzielającej czerwone krwinki (erytrocyty) od osocza PRP. Nie należy mylić komórek macierzystych z osoczem bogatopłytkowym. Mają one inny skład, działanie i są w stanie zapewnić inne efekty. Dla uproszczenia można powiedzieć, że komórki macierzyste mocniej stymulują i regenerują. Efekty są zdecydowanie mocniejsze. Osocze to starsza, prostsza i jednak mniej skuteczna terapia. W Internecie krąży mit jakoby w osoczu bogatopłytkowym znajdowały się komórki macierzyste. To nie prawda. Oczywiście jest szansa, że jakaś zupełnie przez przypadek się tam pojawi, natomiast generalnie nie jesteśmy w stanie uzyskać takiego koncentratu komórek macierzystych z krwi, jaki możemy zaoferować pracując na tkance tłuszczowej.

R: W jakich zabiegach wykorzystuje się powyższe preparaty oraz jakich efektów możemy się spodziewać?

PT: Tak jak już wspomniałem. Zastosowanie komórek macierzystych jest o wiele szersze, ponieważ poza medycyną estetyczną wykorzystuje się je także w leczeniu urazów ortopedycznych oraz wielu innych dziedzinach medycyny regeneracyjnej.

ZF: W Instytucie Aspazja skupiamy się na medycynie regeneracyjnej, sportowej i estetycznej. W tym celu pobieramy tkankę tłuszczową nowoczesnym urządzeniem Addivive (lub LipoLife 3G jeśli chcemy połączyć zabieg z liposukcją). Następnie dzięki szerokiej procedurze separacji materiału m.in. z wykorzystaniem urządzenia Celltibator otrzymujemy stężony koncentrat żywych komórek macierzystych pacjenta. Tak intensywnie stymulujący preparat możemy podać w miejsce, które tego potrzebuje np.

  • Zregenerować uszkodzone stawy
  • Zagęścić wypadające, osłabione włosy
  • Cofnąć procesy starzenia dojrzałej skóry twarzy, szyi i dekoltu

PT: Ten ostatni aspekt polega on na odbudowie skórę oraz opóźnieniu procesów starzenia. Za pomocą iniekcji podajemy komórki macierzyste w wybrany obszar (np. twarz, dekolt czy dłonie). W wyniku działania substancji miejsca poddane zabiegowi ulegają intensywnej regeneracji, dzięki czemu następuje odmłodzenie, napięcie i ujędrnienie skóry oraz spłycenie zmarszczek. Komórki macierzyste wraz ze wzbogaconym tłuszczem można użyć także jako wypełniacz, który podajemy np. w twarz, biust czy pośladki. Preparat można wykorzystać także w terapii skóry głowy. Po około pół roku po iniekcji możemy zaobserwować rezultaty w postaci zahamowania wypadania włosów, ich zagęszczenia oraz wzmocnienia. Dodatkową zaletą zabiegu jest liposukcja, ponieważ dla uzyskania materiału musimy pobrać tłuszcz od pacjenta.

ZF: Z mojej perspektywy najciekawszym zastosowaniem komórek macierzystych jest regeneracja stawów. Taki zabieg to często dla pacjenta alternatywa przed zabiegiem chirurgicznym – sztucznymi implantami kolana czy łokcia. Dzięki tej specyficznej właściwości komórek macierzystych do dzielenia się i dojrzewania w dowolne tkanki obserwujemy efekt rekonstrukcji obszaru poddanego zabiegowi. Czas i zniszczenia z nim związane cofają się. Nie znam innej metody, która mogłaby tego dokonać.

PT: Natomiast jeśli chodzi o osocze bogatopłytkowe, to najczęściej wykorzystujemy je w zabiegach mezoterapii czyli dostarczeniu składników pod skórę za pomocą klasycznej iniekcji. Po serii 2-4 zabiegów, pacjenci zauważają zwiększenie napięcia skóry, poprawę jej zagęszczenia oraz kolorytu. Osocze można również stosować w terapii niektórych postaci wypadania włosów. To bardzo ciekawy zabieg odżywczy i stymulujący. Stymuluje tkanki do bioodnowy, natomiast nie jest w stanie wytworzyć nowych, zdrowych tkanek. Jest więc przeznaczony dla pacjenta, który potrzebuje naturalnego wsparcia organizmu.

R: Czy zabiegi z użyciem osocza PRP i komórek macierzystych są bezpieczne?

PT: Oba zabiegi są całkowicie bezpieczne i cechują się minimalną inwazyjnością. Ze względu na użycie naturalnych substancji, pobieranych z własnego organizmu, są one bardzo kompatybilne i nie wywołują reakcji alergicznych czy zapalnych. Zabieg wykonany przez doświadczonego lekarza niesie za sobą znikome ryzyko powikłań. Jak w przypadku innych zabiegów polegających na iniekcji, mogą pojawić się ślady po nakłuciach oraz zaczerwienienia, które jednak znikają zazwyczaj już następnego dnia.

R: Dla kogo polecane są zabiegi i czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

ZF: Do Instytutu Aspazja zgłaszają się pacjenci w każdym wieku oraz skórą w różnej kondycji. Naszym celem jest dobranie optymalnych zabiegów, pasujących do indywidualnych potrzeb. Zabiegi z użyciem komórek macierzystych i osocza polecamy szczególnie osobom, które szukają naturalnych, nieinwazyjnych metod walki z:

  • Oznakami starzenia, zmarszczkami i utratą jędrności skóry
  • Wypadającymi, przerzedzonymi włosami
  • Osłabionymi stawami, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu i uprawianiu sportów

PT: Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym polecana jest zazwyczaj osobom po trzydziestym roku życia, które dostrzegają symptomy zwiotczenia skóry oraz zdobne zmarszczki. Leczenie komórkami macierzystymi natomiast zalecamy pacjentom, u których zmiany są głębsze i bardziej widoczne. Co do przeciwwskazań, to nie ma ich wiele – zabiegów nie wykonujemy u osób chorujących na nowotwór, choroby krwi, przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia (np. aspiryna) oraz sterydów, a także kobietom w ciąży oraz okresie laktacji.

R: Co wyróżnia oba zabiegi na tle innych metod stosowanych w medycynie estetycznej?

ZF: Przede wszystkim fakt, że jest to sposób regeneracji za pomocą substancji, które pochodzą z nas samych. W podawanym materiale nie ma chemicznych składników, które mogłyby wywołać reakcje alergiczne. Zabiegi są w pełni naturalnie i ekologicznie, a ich efekty są nie tylko szybko i radykalnie widoczne, ale także działają długofalowo, wpływając na stopniową poprawę kondycji skóry i jej bioodnowę.

Terapia osoczem oraz komórkami macierzystymi to rewelacyjna alternatywa dla osób poszukujących naturalnych produktów i optymalnych efektów. Aby dowiedzieć się więcej o zabiegach z wykorzystaniem komórek macierzystych i osocza bogatopłytkowego zapraszamy na konsultację z lekarzem w Instytucie Zdrowia i Urody Aspazja w Poznaniu. Dysponujemy doświadczonym Zespołem specjalistów i najlepszym sprzętem. Wszystko po to, aby zagwarantować pacjentom komfort, bezpieczeństwo i efekty o jakich marzą.

Lek. med. Przemysław Trzeciak

dermatolog-wenerolog z wieloletnią praktyką; absolwent WAM-u w Łodzi. Od ponad 14 lat zajmuje się medycyną estetyczną, szczególnie skupiając się na naturalnej poprawie wyglądu swoich pacjentek. Regularnie uczestniczy w sympozjach i szkoleniach z zakresu medycyny anti-aging, aby wciąż poszerzać swoją wiedzę. Jest członkiem Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej. Specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów laserowych. W wolnym czasie lata na szybowcach, podróżuje po świecie i majsterkuje.

Lek. med. Zbigniew Fabiszewski

chirurg. Absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu – II stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. Doświadczenie zawodowe oraz współkierowanie oddziałem szpitalnym daje mu możliwość wybrania optymalnej diagnostyki i terapii dla Pacjenta. Oprócz szeroko pojętej chirurgii ogólnej prowadzi leczenie z zakresu specjalistycznej terapii schorzeń żylnych, a także proktologicznej oraz chirurgii dermatologicznej. W trosce o jakość świadczonych usług stale podnosi swoją wiedzę oraz umiejętności uczestnicząc w specjalistycznych kursach i konferencjach. Interesuje się nowymi technikami z zakresu chirurgii. W wolnych chwilach zgłębia wiedzę z zakresu historii współczesnej. Lubi dobrą książkę i film.

Instytut Aspazja… z zamiłowania do zdrowia i urody

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej