Strona główna » Białaczka u dzieci. W profilaktyce kluczowa jest obserwacja

Białaczka u dzieci. W profilaktyce kluczowa jest obserwacja

przez Redakcja
białaczka u dzieci

Białaczka to najczęstszy nowotwór złośliwy u dzieci – dotyka 3 na 100 tysięcy dzieci, a szczyt zachorowań przypada między 2. a 5. rokiem życia. Jakie są objawy białaczki u dzieci? Jak się leczy ten nowotwór krwi?

U dzieci mogą występować różne nowotwory jednak najczęstszym z nich jest białaczka – stanowi ona 30 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u dzieci. U najmłodszych najczęściej, w 80 proc. przypadków, diagnozowana jest ostra białaczka limfatyczna, a znacznie rzadziej – ostra lub przewlekła białaczka szpikowa. Jeszcze rzadziej występujące u najmłodszych są przewlekłe postacie białaczek. Według statystyk, każdego roku w Polsce nowotwór rozpoznaje się u ponad tysiąca małych pacjentów.

Jak rozpoznać białaczkę?

Białaczka nie daje niestety specyficznych objawów przez co nietrudno jest ją pomylić z inną chorobą – choćby niegroźną infekcją. Więcej informacji o białaczce dostępnych jest na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

Jakie symptomy u dziecka mogą wskazywać na białaczkę? Dziecko może mieć złe samopoczucie, odczuwać senność i nie mieć apetytu. Zdarza się, że występuje u niego również bladość i podatność na zakażenia wynikające z mniejszej liczby czerwonych krwinek.

W niektórych przypadkach można wyczuć powiększone węzły chłonne, a także powiększoną śledzionę i wątrobę. Nierzadko zdarza się też zaobserwować wybroczyny, zasinienia, krwotoki z nosa oraz charakterystyczne bóle kości występujące zwłaszcza w nocy i będące objawem zdominowania szpiku kostnego przez komórki nowotworu. Dziecko może się również skarżyć na bóle głowy. Zdarzać się mogą wymioty, które mogą być objawem zajęcia mózgu przez nowotwór.

Leczenie białaczki u dzieci

Warto pamiętać, że najważniejsza w profilaktyce przeciwnowotworowej jest obserwacja i czujność. Dotyczy to zarówno rodziców, opiekunów, jak i lekarzy. Wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka, a także dolegliwości przez nie zgłaszane powinny być przekazywane lekarzowi. Szybka diagnostyka pozwala bowiem zwiększyć szanse na wyleczenie choroby. A ta znacznie wzrosła w ostatnim czasie. Wyleczalność nowotworów krwi u dzieci wynosi bowiem ok. 80 proc.!

Leczenie jest długie i przebiega w kilku etapach. Gdy zostaje zdiagnozowana białaczka podejmowane są kroki w celu ustalenia jej typu i oceny stanu zdrowia pacjenta. W zależności od tego stosuje się m.in. chemioterapię lub przeszczepienie szpiku.

Terapia ma na celu indukcję remisji, a więc usunięcie komórek blastycznych z krwi. Następny etap skupia się na konsolidacji remisji, czyli usunięciu pozostałych w organizmie komórek nowotworowych. Ostatnim etapem jest leczenie pokonsolidacyjne mające za zadanie utrzymanie remisji i zapobiegnięcie nawrotom choroby.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej