Nadmierna utrata włosów dotyczy połowy mężczyzn po 50. roku życia. W 95% przypadkach przyczyną jest łysienie androgenowe, które może dotknąć również kobiety w każdym wieku. Z pomocą przychodzi współczesna medycyna, a konkretnie substancja minoksydyl, która ma udowodnione działanie hipotensyjne.
Codziennie wypadanie włosów to zjawisko normalne – każdego dnia traci się od 25 do 100 włosów. Jeśli ich liczba jest niepokojąco duża (więcej niż 200), ten stan powinien zaniepokoić. Nadmierne wypadanie włosów może sygnalizować brak niezbędnych witamin i minerałów, do tego przerzedzające się włosy mogą zaburzyć pewność siebie. Nic dziwnego więc, że na rynku pojawia się coraz więcej preparatów, które mają stymulować porost nowych włosów i wzmacniać te obecne. Większość tych produktów jest bezużyteczna. Nadzieją za to jest minoksydyl, czyli substancja stosowana miejscowo w leczeniu łysienia androgenowego, która zwiększa przepływ krwi przez łożysko naczyniowe skóry i w efekcie pobudza porost włosów.
Co to jest łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U panów objawem utraty włosów jest stopniowe łysienie: na początku poszerza się przedziałek widoczny podczas czesania, następnie tworzą się zakola, a na czubku głowy włosy stają się słabsze i wyraźnie cieńsze; najczęściej dochodzi do niecałkowitego łysienia i na głowie pozostają pasma włosów po bokach i z tyłu. U pań natomiast łysienie jest równomierne i włosy wyraźnie tracą na zdrowiu i kondycji, sama linia włosów się nie cofa.
Ten typ łysienia ma podłoże genetyczne – za pojawienie się zakoli i przerzedzeń odpowiada męski hormon zwany dihydrotestosteronem (DHT), czyli pochodna testosteronu. Reguluje on pracę gruczołów łojowych, wpływa na popęd seksualny, a także wzrost apokrynowych włosów. Wraz z wiekiem androgeny pobudzają włosy na twarzy, to jest zarost, a jednocześnie hamują na wierzchołku głowy i skroniach, co jest nazywane paradoksem androgennym. Dihydrotestosteron wpływa na krótszy czas życia włosa, przez co zaczynają one wypadać. U kobiet jedną z przyczyn łysienia androgenowego może być hiperandrogenizm, czyli nadmierne wydzielanie androgenów, które często towarzyszy zespołowi policystycznych jajników.
Jak działa minoksydyl?
Minoksydyl to jedyna substancja lecznica stosowana w nadmiernym wypadaniu włosów typu męskiego. Jest to pochodna pirymidyny i niegdyś był stosowany w leczeniu ciężkiego nadciśnienia tętniczego. Po wprowadzeniu nowocześniejszych i bezpieczniejszych leków został wycofany z terapii nadciśnienia, za to zaczął być stosowany zewnętrznie w celu leczenia wypadania włosów – tak zaczęła się kariera minoxidilu w postaci wcierek i odżywek do łysiejącej skóry głowy. Skuteczność minoksydylu w tym zakresie jest udowodniona naukowo, między innymi badaniami kontrolowanymi placebo.
Nakładany na skórę głowy minoksydyl powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie mieszków włosowych. Pobudza również podziały komórek mieszków i syntezę niektórych prostaglandyn, które są odpowiedzialne za odrośnięcie włosów. Najważniejsza jest regularność stosowania, ponieważ pierwsze rezultaty można zaobserwować po upływie 2 miesięcy – wtedy to zahamowane zostanie wypadanie włosów, a po upływie 4 do 6 miesięcy zwiększa się liczba włosów mieszkowych i włosy zaczynają odrastać. Te właściwości sprawiły, że minoksydyl zajmuje bardzo ważne miejsce w terapii wypadania włosów o podłożu androgenowym.
Gdzie można znaleźć minoksydyl?
Minoksydyl można znaleźć w popularnych lekach i preparatach stosowanych na zatrzymanie łysienia i porost włosów. W Polsce dostępne są produkty o stężeniach 2% bez recepty oraz 5% na receptę. Przykładem jest marka Loxon, która oferuje lek w postaci płynu na skórę oraz szampony wzmacniające. Warto przy tym wiedzieć, że lek Loxon w Stanach Zjednoczonych występuje nawet o stężeniu 15%.
Szampon Loxon zawiera inne trzy składniki aktywne, jak baicapil, który hamuje wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost, kerestorc, który wykazuje działanie intensywnie regeneracyjne i polepsza kondycję włosów, oraz zincidone regulujący aktywność gruczołów łojowych. Minoksydyl jest w leku w postaci wcierki – w 1 ml płynu znajduje się 20 mg minoksydylu. Efekty kuracji płynem zależą od tego, czy produkt jest stosowany regularnie i od indywidualnych cech pacjenta. Producent podaje, że maksymalny efekt uzyskuje się po około 12 miesiącach systematycznego stosowania, a największą skuteczność można uzyskać we wczesnych fazach procesu łysienia, przy tym zaprzestanie kuracji powoduje powrót do stanu wyjściowego w ciągu kilku do kilkunastu tygodni. O minoksydylu i innych sposobach na wypadające włosy można przeczytać na stronie: http://stopwypadaniuwlosow.pl/.
Leki zawierające minoksydyl jak Loxon 2% wykazują dużą skuteczność w leczeniu łysienia, pod warunkiem prawidłowego stosowania. Bezwzględnie należy zapoznać się z ulotką, a także skonsultować się z lekarzem. Tylko regularne stosowanie preparatu zgodne z zaleceniami zagwarantuje skuteczność kuracji.