Trądzik różowaty to w obecnych czasach coraz częściej występujący problem skórny, jak i estetyczny zarazem. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może występować zarówno w przypadku skór dojrzałych, jak i tych młodszych. Przyczyn powstawania tej zapalnej dermatozy jest wiele, ale sposobów na jej wyciszenie i wspomaganie leczenia również. Opowiemy o tym jakie kosmetyki na trądzik różowaty wybrać oraz podpowiemy, jak zadbać o skórę, by jak najlepiej uchronić ją przed przykrymi następstwami choroby.
Trądzik różowaty – jak się objawia?
Niezwykle istotnym i znamiennym sygnałem ostrzegawczym, na który powinniśmy zawsze zwrócić uwagę, są prześwitujące przez skórę drobne naczynka oraz napadowe zaczerwienienia skóry, które mogą utrzymywać się kilka lub nawet kilkanaście minut. W kolejnym etapie rumieniowi mogą towarzyszyć krostki, grudki, a także zmiany zapalne. Skórze zaczyna z czasem doskwierać uciążliwa suchość lub wręcz przeciwnie – intensywne przetłuszczanie się. W zależności od stadium choroby może towarzyszyć tym zmianom nadmierna reaktywność skóry, uwrażliwienie, pieczenie, świąd i związany z tym duży dyskomfort.
O czym trzeba pamiętać?
Powinniśmy mieć świadomość, że trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry, której nie da się całkowicie wyleczyć. Możemy jednak, a nawet powinniśmy, podejmować kroki związane z łagodzeniem towarzyszących jej objawów. Momentami mogą one nawet bardzo się nasilać i należy być na to przygotowanym. Nieodpowiednia dieta, stres, zanieczyszczone powietrze, gorące kąpiele, wiatr, mróz i inne ekstremalne warunki mogą intensyfikować dolegliwości i pogłębiać dyskomfort.
Należy pamiętać także o tym, że każda skóra naczyniowa predysponuje do powstania w przyszłości trądzika różowatego. Dlatego tak ważne jest, by już na wczesnym etapie diagnozy dokładnie przyjrzeć się swojej pielęgnacji i wprowadzić w niej zmiany, które z korzyścią będą wpływać na poprawę kondycji skóry. W innym wypadku okazjonalnie pojawiające się zaczerwienienie skóry może samoczynnie przeistoczyć się w postać utrwaloną, co z pewnością będzie przynosiło większe trudności w pielęgnacji.
Pielęgnacja to podstawa
Trądzik różowaty mogą zaostrzać nieprawidłowo dobrane i stosowane kosmetyki. Dlatego pielęgnacja jest kluczowa w utrzymaniu dobrej kondycji skóry i w celu utrzymania zmian chorobowych jak najdłużej w remisji. Krem na trądzik różowaty z ochroną przeciwsłoneczną to kosmetyk obowiązkowy na dzień. Promieniowanie UV intensywnie rozgrzewa skórę i zwiększa aktywność wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych za wyzwalanie szeregu reakcji chemicznych wywołujących m.in. stany zapalne w skórze. To z kolei bardzo nasila objawy trądziku różowatego.
Najlepszą ochroną dla skóry są kremy bazujące na filtrach mineralnych, tj. tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Są one odpowiednie nawet dla najbardziej wrażliwych skór. W wieczornej pielęgnacji powinniśmy postawić natomiast na nawilżenie i regenerację. Kosmetyki na trądzik różowaty powinny zawierać składniki aktywne o właściwościach przeciwzapalnych, łagodzących, wzmacniających i chroniących barierę naskórkową, uszczelniających i obkurczających naczynia krwionośne oraz antyoksydacyjnych. Krem na trądzik różowaty, jak i pozostała pielęgnacja w postaci serum, maski czy kosmetyku oczyszczającego powinny przynosić skórze ukojenie, nawilżenie, rozjaśnienie i wyciszenie zmian zapalnych. Całą tę pielęgnację znajdziecie w sklepie internetowym Topestetic.
Zespół kosmetologów Topestetic jest do Waszej dyspozycji na czacie oraz infolinii. Warto poszukać porady u specjalisty w dziedzinie pielęgnacji skóry, dlatego także my gorąco zachęcamy do konsultacji, jeśli borykacie się z problemem trądziku różowatego i potrzebujecie wsparcia w tym zakresie. Porady w celu dobrania indywidualnej pielęgnacji są całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące, a bardzo mogą Wam pomóc.
Trądzik różowaty może rozwijać się na przestrzeni wielu lat. Należy więc bacznie obserwować skórę i unikać potencjalnych czynników drażniących, szczególnie kiedy mamy predyspozycje do czerwienienia się i powstawania teleangiektazji. Jeśli przegapimy ostatni moment, w którym kluczowe będzie wprowadzenie lub całkowita modyfikacja codziennej pielęgnacji, trądzik różowaty może ulec nasileniu i przybrać trudniejszą do leczenia postać.
Materiał zewnętrzny