Skóra głowy jest specyficznym obszarem o dużej ilości receptorów i wysokim tempie produkcji sebum. Nieprzyjemne swędzenie skalpu i wypadanie włosów to objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu chorób skóry głowy. Dotykają one wszystkich, niezależnie od płci i wieku. Sprawdź, jakie choroby warto znać i w jaki sposób je leczyć.
Dlaczego skóra głowy choruje?
Najczęstsze choroby skóry głowy wynikają z faktu, iż cechą skóry w tym obszarze jest obecność wielu receptorów i wzmożona produkcja sebum. W taki sposób tworzy się ciepłe i ciemne środowisko będące idealnym miejscem do rozwoju dla grzybów i drobnoustrojów. Skóra głowy odznacza się również dużą wrażliwością. W niektórych przypadkach jest ona uwarunkowana genetycznie, w innych pojawia się na skutek ingerencji niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wszystko to przyczynia się do wystąpienia podrażnień skóry głowy i trudnych do wyleczenia stanów zapalnych. Dodatkowo mocno oczyszczające i wysuszające szampony mogą pozbawić skórę głowy nawilżenia.
Jakie są choroby skóry głowy?
Zagłębienie się w temat związany z częstymi chorobami skóry głowy umożliwi ich łatwiejszą identyfikację w przypadku ewentualnego wystąpienia. Najpopularniejsze choroby to:
- grzybica skóry głowy,
- łojotokowe zapalenie skóry głowy,
- łuszczyca skóry głowy,
- łupież,
- wszawica głowowa,
- łysienie.
Za wystąpienie wszawicy odpowiada owad – wesz ludzka. Pierwszy krok do jej wyleczenia stanowi niestety najczęściej ścięcie włosów. Konieczne jest zastosowanie farmakoterapii, w tym szamponów z permetryną. Pomocne może okazać się też użycie grzebienia elektrycznego. Warto zastosować domowe sposoby, takie jak olejki eteryczne czy ocet oraz zadbać o odpowiednią higienę.
Grzybica objawia się nadmiernym wypadaniem włosów, łuszczeniem, swędzeniem i pieczeniem skóry. Dotyka ona najczęściej osoby o obniżonej odporności. Zmiany dotyczą nie tylko skóry, ale również włosów. W tym przypadku bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja. Należy użyć preparatów ze składnikami grzybobójczymi, maści odkażających oraz szamponu z ketokonazolem.
Łupież to powszechna, lecz krępująca przypadłość. Może mieć charakter nawracający. Jego przyczyny to uwarunkowania genetyczne, stres, zaburzenia hormonalne, błędy w pielęgnacji oraz grzyby. W walce z chorobą pomoże szampon przeciwłupieżowy.
Łojotokowe zapalenie skóry objawia się przewlekłym stanem zapalnym z tendencją do nawracania, rumieniem i strupami. Przypadłość ma charakter sezonowy i pojawia się najczęściej jesienią i zimą. Choroba nie ma jednej przyczyny – może wynikać ze zmian hormonalnych, immunologicznych lub zewnętrznych.
Łuszczyca jest schorzeniem autoimmunologicznym i charakteryzuje się zaburzonymi procesami odnowy oraz złuszczania naskórka. Komórki mnożą się szybko, naskórek narasta i odwarstwia się tworząc duże łuski. W przypadku tej choroby nie wolno stosować tłustych i gęstych preparatów na włosy, a jedynie leki i szampony przepisane przez lekarza.
Łysienie wiąże się z dużym i niekontrolowanym wypadaniem włosów. Jego najczęstszymi przyczynami są stres, niedobór żelaza i kwasu foliowego, ciąża, przewlekłe choroby, przyjmowanie leków, a także zaburzenia hormonalne np. przy niedoczynności tarczycy. W przypadku tego schorzenia najczęściej stosuje się antybiotykoterapię.
Jak pielęgnować skórę głowy?
Każda choroba wymaga przestrzegania innych reguł. Istnieją jednak zasady, które warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji. Są to:
- dbanie o optymalne nawilżenie skóry głowy,
- używanie do mycia delikatnych szamponów o łagodnym działaniu,
- unikanie podrażniających kosmetyków,
- ograniczenie suszenia, prostowania i stylizowania włosów,
- zmiana syntetycznych kosmetyków na naturalne olejki.
Materiał zewnętrzny