Rozwój osobisty to proces przemiany naszego życia, który powinien trwać nieustannie. Podejmując działania, mamy szansę stawać się lepszymi ludźmi nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Podsuwam Ci pomysły, co możesz zrobić w tej dziedzinie.
1. Rozwijaj wiedzę o sobie samym.
Na początek poznaj swoje mocne i słabe strony, zalety i wady. To, co dobre – wymaga utrwalenia i wzmocnienia, ze złym warto walczyć po to, żeby całkowicie wyeliminować. Nie szukaj wymówek i usprawiedliwienia dla własnych niepowodzeń i porażek – upadłeś? Powstań i podążaj do przodu. Określ wartości, jakimi kierujesz się w życiu i bądź ich pewien – pozostań im wierny, nawet w trudnych dla Ciebie chwilach. Weź świadomą odpowiedzialność za swój rozwój.
2. Podróżuj i zwiedzaj jak najczęściej.
O tym, że podróże kształcą, nikogo nie trzeba przekonywać. Podczas wypraw stykamy się z innymi ludźmi i kulturami, w efekcie stajemy się bardziej otwarci na odmienności i tolerancyjni. Przemieszczając się z miejsca na inne, napotykamy nowe doświadczenia, które owocują zmianami nas samych, a przecież o to chodzi w rozwoju osobistym. Nabywając wiedzę o świecie, poprzez poznawanie go, zaczynamy tez rozumieć własny kraj i dom. Nasz umysł otwiera się, a horyzonty poszerzają, zaczynamy lepiej rozumieć samych siebie i innych. Wiele osób po odbyciu wycieczki nabiera chęci do nauki języka obcego lub odkrywa swoją pasję do zgłębiania wiedzy geograficznej miejsca, jakie odwiedzili. Podczas podróży zdobywamy nowe doświadczenia estetyczne, kulturalne, czy kulinarne, do których możemy powracać, by nauczyć się nowego tańca, czy ugotować coś, co smakowało na wyjeździe. Wszystko to sprawia, że wycieczki krajowe i zagraniczne przyczyniają się do Twojego rozwoju osobistego na wielu płaszczyznach i chyba nikogo nie trzeba do nich przekonywać.
3. Ćwicz i poszerzaj kompetencje komunikacyjne.
Składają się na nie właściwości poznawcze i emocjonalne mówiącego, pełnione przez niego role społeczne, jego system wartości i norm. Nasza umiejętność używania języka dostosowanego do odbiorcy oraz okoliczności jest sprawnością, którą warto rozwijać. Buduj pewność siebie w wypowiedziach, stosując reguły gramatyczne. Nie bój się zabierać głosu w dyskusjach i publicznych wystąpieniach, dziel się swoimi myślami, rozwiązaniami problemów, śmiało nawiązuj do własnego doświadczenia.
4. Nie marnuj czasu.
Noś zawsze ze sobą notatnik i zapisuj pomysły, myśli, spostrzeżenia. W wolnej chwili zamiast bezczynnie leżeć na kanapie, przeczytaj coś wartościowego. W drodze do pracy posłuchaj wartościowego audiobooka z pomysłami na samorozwój.
Planuj każdy dzień w pracy i poza nią i realizuj zamiary, pozwoli Ci to uniknąć spóźniania się lub nudnego patrzenia w sufit i zastanawiania się „co by tu porobić”, kiedy tak naprawdę piętrzą się domowe obowiązki. Nadawaj priorytety, wyznaczaj cele. Odpoczywaj aktywnie, spotykaj się z przyjaciółmi lub relaksuj się w ciszy, odcinając się od wszystkiego.
5. Podejmuj wyzwania.
Powinny się one stać Twoim rytuałem. Wyobrażaj sobie na każdym etapie swoje postanowienia – od pomysłu do realizacji.
Możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami za pomocą mediów społecznościowych – w ten sposób zapewnisz sobie grono kibiców. Stwórz coś swojego, zamiast kopiować innych. Odrzuć ustalony stan rzeczy i zrób rutynową czynność inaczej, niż dotychczas. Nie bój się pomyłek, masz do nich prawo i zawsze możesz skorygować je na bieżąco, a pojawiające się problemy stwarzają różne możliwości.
6. Zamieniaj marzenia na cele.
Kiedy zaplanujesz konkretnie, co i kiedy chcesz zrobić, Twoje szanse, że zrealizujesz zamiar – wzrosną. Staraj się przewidzieć, co może pójść nie tak, żebyś mógł szybko zareagować. Pomocny jest w tym czterostopniowy system WOOP:
– W – wish – jakie masz marzenie,
– O – outcome – jaki chcesz osiągnąć efekt,
– O – obstacle – co może stanąć Ci na drodze,
– P – plan – zaplanowane działanie.
Zaletą tego systemu jest oszczędność czasu i energii, jeśli okaże się, że Twój cel jest mrzonką. Dzięki niemu już w myślach zorientujesz się, czy za bardzo nie fantazjujesz i możesz osiągnąć cel.
7. Nagradzaj sam siebie.
Zachowania pociągające za sobą tzw. pozytywne wzmocnienia mają większe szanse na powodzenie. Stosuj nagrody za skuteczne działanie, ale nie rób tego zbyt często. Umiar w tym względzie to podstawa.
8. Ucz się od innych.
Jest to najlepsza forma nauki, która angażuje kilka lub kilkanaście osób. Podczas spotkań dochodzi do dzielenia się wiedzą i utrwalania jej. Ciekawym sposobem na naukę od innych są koła zainteresowań, organizowane warsztaty, kluby podróżnika, plenery malarskie. Rozwijają one pasje i zainteresowania uczestników, dają możliwość wymiany doświadczeń. Nauka od innych ma też korzyść w postaci uczenia się na cudzych błędach bez konieczności powielania ich i doświadczania przykrych konsekwencji.
9. Bądź otwarty na zmiany.
Elastyczność i umiejętność dostosowania się do nowych warunków to współcześnie bardzo pożądana cecha w każdej płaszczyźnie życia. Zmiany wymuszają na nas stałe odrywanie się od nawyków, utartych schematów, podążanie za nowym. Każdy z nas powinien to robić we własnym tempie i rytmie. Jak mówi mądre przysłowie – „kto stoi w miejscu, cofa się”. Jeśli inni zrobili krok do przodu, a Ty jeszcze nie, zbudujesz dystans i za chwilę pozostaniesz sam. Nie pozwól też, by wszelkim zmianom w Twoim życiu towarzyszył strach, lęk i obawa. To naturalne emocje, ale nie wyolbrzymiaj ich.
To one stopują Cię przed nowymi dokonaniami.
10. Wychodź poza swoją strefę komfortu, czyli to wszystko, co powoduje niepokój i stres. Porzuć stan poukładania, porządku i bezpieczeństwa, w którym tkwisz ze względu na wygodę. Jednocześnie stres i strach są granicami blokującymi Twój rozwój. Zabijają marzenia, powstrzymują przed innowacjami, narzucają limity. Tymczasem wyjście z tego kręgu utartych schematów przynosi same korzyści rozwojowe:
- zapobiega stagnacji i rutynie w naszym życiu,
- pozwala wziąć odpowiedzialność za swój rozwój,
- umożliwia doświadczenie wielkich osiągnięć,
- zwiększa motywację i wydajność,
- przynosi nowe perspektywy i odmianę życia.
Na początku wychodzenia ze swojej strefy komfortu nie ustawiaj sobie poprzeczki za wysoko. Ambitne cele, aby stały się realne, muszą być wyśrodkowane. Zbyt niski poziom pozwoli je osiągnąć, ale kosztem niskiej satysfakcji i nikłego rozwoju. Z kolei zbyt wysoki – może skończyć się goryczą porażki.
11. Rozwijaj swoje pasje.
Wybierz działania, które Cię interesują i pozostają w zgodzie z Twoimi wartościami. Zaangażuj się w realizację hobby tak, żeby chciało Ci się wstać z kanapy i robić coś więcej poza pracą zawodową, nauką czy narzekaniem. Rozwijając swoje zainteresowania, masz możliwość spotkania ludzi myślących i odczuwających podobnie jak Ty. Staną się oni Twoim
wsparciem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zatem: tańcz, śpiewaj, maluj, rysuj, rzeźbij lub rób coś, co Ci sprawia radość i czerp z tego same korzyści. Postaw na swój rozwój osobisty i zobacz, jakie to proste.
Interesują Cię darmowe szkolenia ?
- dwanaście darmowych szkoleń online
- wiedza bez ograniczeń
- darmowe kursy online – link
Poza darmową edukacją możesz zdobyć certyfikat ukończenia szkolenia.
Artykuł przygotowany przez firmę szkoleniową Kar-Group.
Rafał Karaś dziękuję za uwagę.