W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Zaburzenia hormonalne, nacisk macicy i płodu na inne narządy oraz większa ilość krwi mogą wywołać wiele ciążowych dolegliwości, takich jak mdłości, wymioty, tkliwość piersi czy obrzęki nóg. Jesteś w ciąży i nagle pojawił się ból brzucha? Zastanawiasz się, czy to normalny objaw? Martwisz się, że oznacza coś groźnego? Dowiedz się, jakie mogą być jego przyczyny.
Ból brzucha w ciąży może mieć wiele powodów, ale większość z nich jest zupełnie normalna i nie wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli towarzyszą mu krwawienie, podwyższona temperatura, wymioty, duszności lub przeradza się w regularne i przedłużające się skurcze, to koniecznie udaj się na szpitalną izbę przyjęć, aby wykluczyć poronienie. Sprawdź pozostałe przyczyny bólu brzucha w ciąży.
Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży – co oznacza?
Ból nie zawsze musi oznaczać czegoś złego. W pierwszym trymestrze kobieta może odczuwać nieprzyjemny ucisk w podbrzuszu już w okolicach 5. tygodnia ciąży. Jest to związane z zagnieżdżeniem się jajeczka w jamie macicy. W tym okresie może pojawić się także ból związany z:
- uciskiem macicy na narządy obok – może towarzyszyć Ci uczucie obrzmienia i wypełnienia w jamie brzusznej,
- parciem na pęcherz – nacisk macicy jest również powodem potrzeby częstszego oddawania moczu,
- rozciągającymi się więzadłami – odczuwane jako ciągnięcie i kłucie w okolicy jajników oraz pachwin.
Czasami kobiety skarżą się na twardnienie brzucha w tym okresie. Jeśli nie towarzyszą temu plamienia ani inne niepokojące dolegliwości, to nie należy się martwić. Twarde podbrzusze może być objawem rozciągającej się macicy. Więcej informacji na temat, jak odróżnić wczesną ciążę od miesiączki znajdziesz np. w poradach na stronie Lovi.pl.
Przyczyny bólu brzucha w drugim trymestrze ciąży
W drugim trymestrze ciąży płód intensywnie rośnie. Około 20. tygodnia zaczniesz czuć kopniaczki, które z czasem mogą być bardzo bolesne i dokuczliwe, zwłaszcza nocą, kiedy maluch jest najbardziej aktywny. W tym czasie rośnie również brzuch kobiety, a więzadła coraz mocniej się rozciągają. Im cięższe dziecko, tym większe prawdopodobieństwo występowania bólu, kłucia lub uczucia ciągnięcia.
Po pierwszym trymestrze ryzyko poronienia spada, natomiast może dojść do odklejenia się łożyska, które objawia się mocnym bólem brzucha i pleców, a także uczuciem naciągania skóry. W przypadku podejrzenia odklejenia się łożyska należy niezwłocznie udać się do szpitala.
Trzeci trymestr a ból brzucha
Bóle brzucha w trzecim trymestrze ciąży zazwyczaj wynikają z przygotowywania się organizmu do porodu. Płód bardzo przybiera na masie, dlatego pieczenie w okolicy wiązadeł jest zupełnie normalne. Oprócz tego może pojawić się ból związany ze skurczami:
- Braxtona-Hicksa – pojawiają się około 20. tygodnia ciąży i „trenują” macicę do porodu. Skurcze są silne i trwają kilka lub kilkadziesiąt sekund, a następnie samoistnie znikają. Zazwyczaj nie są regularne, ale mogą występować seriami,
- przepowiadającymi – występują, kiedy ciąża jest donoszona, czyli około 38. tygodnia ciąży. Dla wielu kobiet są bardzo uciążliwe, ponieważ są nieregularne, nie skracają szyjki ani nie przyspieszają porodu, a mimo to są niezwykle bolesne.
W tym czasie wszystko może być źródłem bólu, dlatego postaraj się jak najwięcej odpoczywać, nie dźwigać ani nie przeciążać.
Pamiętaj o tym, że nie każdy ból musi być powodem nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem.