Strona główna » Biżuteria ze stali chirurgicznej na prezent

Biżuteria ze stali chirurgicznej na prezent

przez Redakcja
Biżuteria ze stali chirurgicznej

Do produkcji biżuterii wykorzystuje się bardzo różne metale. Poza tradycyjnymi metalami szlachetnymi, które kojarzą się z biżuterią, często wykorzystuje się również dobrze wyglądającą i mającą odpowiednie parametry stal chirurgiczną. Bransoletki ze stali chirurgicznej wizualnie prezentują się bardzo dobrze i przypominają srebro, więc mogą być dla niego tańszą i bardziej wytrzymałą alternatywą.

 1. Czym jest stal chirurgiczna?
 2. Jak prezentuje się stal chirurgiczna na tle innych metali?
 3. Biżuteria ze stali chirurgicznej, a trwałość
 4. Ceny bransoletki ze stali chirurgicznej

Bardzo często wykorzystuje się stal chirurgiczną do produkcji biżuterii ze względów praktycznych, co jest spowodowane tym, że charakteryzuje się ciekawymi parametrami. Pozwalają na stworzenie naprawdę ciekawych projektów.

Czym jest stal chirurgiczna?

Stal chirurgiczna to specyficzny rodzaj stali, który powszechny jest głównie w branży medycznej, jednak z czasem także jubilerzy dostrzegli korzyści z jej stosowania. Wyróżnia się różne rodzaje stali chirurgicznej, ale do produkcji biżuterii, takiej jak bransoletka ze stali chirurgicznej wykorzystuje się głównie stal 316L. Poza żelazem zawiera:

 • chrom,
 • nikiel,
 • molibden,
 • krzem,
 • węgiel,
 • fosfor,
 • siarkę,

Taki skład zapewnia odpowiednie właściwości. O bezpieczeństwie wykorzystywania tego typu stali do wyrobów jubilerskich świadczy to, że wykonuje się z niej także między innymi śruby do podtrzymywania kości. Oznacza to, że taka stal jest wręcz hipoalergiczna, co stanowi z niej świetną alternatywą dla uczulającego srebra. Ponadto zaletą takiej stali jest to, że do organizmu przedostaje się jedynie znikoma ilość metali ciężkich. Są to ilości o wiele mniejsze, niż w przypadku innych rodzajów metali.

Jak prezentuje się stal chirurgiczna na tle innych metali?

Bransoletki ze stali chirurgicznej prezentują też bardzo dobry wygląd. Tego typu stal ma dobry połysk, a jej powierzchnia prezentuje się wizualnie podobnie do innych metali stosowanych w przemyśle jubilerskim. Jest nawet porównywana wyglądem do metali szlachetnych i dlatego zyskała tak dużą popularność. Biorąc pod uwagę, że cena jest o wiele niższa, a pozostałe parametry, takie jak trwałość nawet lepsze, niż u innych metali stosowanych w jubilerstwie, to ciekawa alternatywa w kontekście tego, że wygląda bardzo estetycznie i efektownie. Powszechnie stosuje się również wersje pozłacane. Sam proces pozłacania polega na galwanizowaniu, czyli wykorzystaniu procesów elektrochemicznych do trwałego nałożenia powłoki z innego metalu. Taki proces sprawia, że powłoka trwale przylega, a w przypadku wyrobów jubilerskich pozostaje na biżuterii na lata i tylko uszkodzenie mechaniczne może doprowadzić do ubytku powłoki zewnętrznej.

Stal 3160L może występować w różnych wersjach. Może być matowa lub lśniąca i wypolerowana, co daje spore możliwości jubilerom. Prezentują się one naprawdę dobrze, dlatego cieszą się sporą popularnością.

Biżuteria ze stali chirurgicznej, a trwałość

Biżuteria ze stali chirurgicznej, taka jak na https://www.vezzi.pl/pl/bizuteria-ze-stali-chirurgicznej/bransoletki-ze-stali-chirurgicznej jest też bardzo trwała. To duża zaleta w kontekście innych metali, które o wiele trudniej zachować w odpowiednim stanie, zwłaszcza przy codziennym noszeniu biżuterii. Bransoletka ze stali chirurgicznej jest o wiele mniej podatna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne tego typu, które wynikają z normalnego noszenia biżuterii. Powierzchnia biżuterii jest o wiele mniej narażona na uszkodzenia wynikające z przypadkowych otarć.

Ponadto jest ona też o wiele bardziej giętka, przez co trudniej doprowadzić do pęknięcia w wyniku uderzenia lub zwykłego wygięcia. W tym aspekcie stal chirurgiczna także przewyższa metale szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie.

Niemałą zaletą jest również to, że stal chirurgiczna nie wymaga takiej atencji. O złoto i srebro trzeba dbać regularnie, czyszcząc je. Stal 316L nie utlenia się i nie koroduje, a jej powierzchnia zawsze zachowuje wysoki poziom estetyki, nawet bez czyszczenia.

Biżuteria tego typu z biegiem lat nie traci też wyglądu ze względu na ekspozycję na promienie UV, co jest możliwe do zauważenia w przypadku innych stopów metali. W przypadku tego rodzaju stali zmiany kolorów nie następują.

Ceny bransoletki ze stali chirurgicznej

Dużą zaletą biżuterii z tego rodzaju stali jest to, że jest o wiele tańsza, niż biżuteria z metali szlachetnej. Poza tym nie ulega tak szybkiemu zniszczeniu i można ją nosić przez lata, co dodatkowo sprawia, że jej cena staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Biorąc pod uwagę, że możliwości, które daje jubilerom, są naprawdę wysokie, sprawia to, że jest to świetna alternatywa dla drogich metali szlachetnych. Różnica w cenie takiej biżuterii zazwyczaj jest wielokrotna, przy zachowaniu świetnej proporcji ceny do jakości, w kontekście wyglądu, jak i parametrów. Na rynku istnieje wiele marek, które wykorzystują właśnie ten rodzaj metalu, a klienci cenią sobie zarówno parametry samej biżuterii, jak i jej wygląd. Stal pozwala na realizowanie dowolnego rodzaju projektów, tak samo jak tradycyjnie wykorzystywane w jubilerstwie metale. Można wykonać z niej wszystko, co tylko przyjdzie do głowy projektantowi takiej biżuterii.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej