Cera trądzikowa może być prawdziwym utrapieniem. Pół biedy, jeśli jest to chwilowy problem nastolatka, co jednak, jeśli trądzik towarzyszy Ci latami również w dorosłym życiu? Niestety zdarza się to dość często – nieestetyczne zmiany skórne są przypadłością dotykającą nie tylko młodzież, ale i dojrzałe już osoby. Zwykle kobiety, choć nie jest to regułą – cera trądzikowa to również przypadłość mężczyzn i niektóre badania potwierdzają, że to oni, gdy już cierpią na trądzik, właśnie mają poważniejsze zmiany na skórze. Jak więc poradzić sobie z tą dolegliwością? W jaki sposób pielęgnować cerę trądzikową, aby złagodzić objawy?
Czym charakteryzuje się cera trądzikowa?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – charakterystycznych zmian na skórze nie da się pomylić z czymś innym. Nieestetyczne wypryski na twarzy, dekolcie, plecach czy ramionach, a także rozszerzone pory to uciążliwe, ciężkie do wyleczenia zmiany skórne, których pozbywanie się trwa zwykle co najmniej kilka miesięcy. Cera trądzikowa zwykle jest też silnie przetłuszczona, w niektórych przypadkach sprawia nawet wrażenie, jakby świeciła się lub była lekko wilgotna. Jest to wywołane zaburzeniami w pracy gruczołów łojowych.
Nieprawidłowa praca tych gruczołów powoduje, że znacznie silniej niż normalnie wydziela się sebum i to właśnie sebum jest powodem „natłuszczenia” skóry i jej „świecenia”. Skóra sprawiająca wrażenie przetłuszczonej, stan zapalny i krostki zwane potocznie pryszczami, to objawy, które niemal zawsze są spowodowane przez trądzik. Niestety, nawet wyleczony nie może być uznany za zlikwidowany na zawsze. Jeśli dana osoba ma skłonność do trądziku, jest szansa, że przy zaniedbaniu prawidłowej pielęgnacji, cera trądzikowa powróci.
Czy można wyleczyć cerę trądzikową?
Tak, cera trądzikowa może, a nawet powinna być leczona. Najważniejszą kwestią jest prawidłowe oczyszczanie skóry trądzikowej, aby nie dopuścić do rozmnażania się bakterii na powierzchni skóry. W tym celu, oprócz ogólnie dostępnych na rynku kosmetyków, stosuje się specjalne preparaty do przecierania skóry trądzikowej. Leki na trądzik przeważnie stosowane są miejscowo – zwykle jest to maść, którą nakłada się na zmienione chorobowo miejsca. Skład takich leków najczęściej opiera się na retinoidach, nadtlenku benzoilu lub kwasie azelainowym. Czasami, w cięższych przypadkach cery trądzikowej, stosuje się też leczenie antybiotykami – zarówno doustnie, jak i miejscowo.
Niestety leki na trądzik mogą lekko przesuszać skórę. Dlatego pamiętaj, aby lecząc trądzik, dbać również o odpowiednie nawilżenie i ukojenie skóry. Doskonale sprawdzają się na przykład maski z ziół lub alg morskich – bardzo skutecznie natłuszczają skórę, ale jednocześnie nie zapychają porów, nie mają więc negatywnych skutków na leczenie trądziku.
Jak najlepiej pielęgnować cerę trądzikową?
Cera trądzikowa na pewno jest dużo bardziej wrażliwa niż cera normalna. Dlatego wymaga kosmetyków o dużo delikatniejszym działaniu. Najlepiej, gdy kosmetyki, których używasz, miały całkowicie naturalny skład – dzięki temu masz pewność, że nie wystąpi podrażnienie ani uczulenie. I mowa tu nie tylko o kremach czy kosmetykach do makijażu, ale również o mleczku do demakijażu czy toniku.
Jak już wspomniano wcześniej, najważniejszym elementem leczenia trądziku jest prawidłowe oczyszczanie skóry. W drogeriach znajdziesz wiele dobrej jakości pianek myjących o naturalnym składzie i bardzo lekkiej konsystencji. Pamiętaj, aby zawsze zmywać makijaż i nie zapominaj o stosowaniu lekkich kremów nawilżających. Nie martw się, kosmetyki do cery trądzikowej nie obciążają skóry, a jednocześnie zapewniają jej odpowiedni stopień nawilżenia i możesz je bez obaw stosować.
Jeśli chodzi o makijaż, postaraj się także wybierać kosmetyki do cery trądzikowej. Bazy, podkłady, kremy BB – te do cery normalnej mogą zapychać pory u osoby, która ma cerę trądzikową. Dobrą opcją są na przykład naturalne kosmetyki mineralne. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry trądzikowej, dobrym pomysłem jest też wspieranie organizmu od wewnątrz. Istotną rolę odgrywają witaminy i minerały, zadbaj więc o zdrową dietę i przyjmuj niezbędne suplementy.