Na grzybicze zapalenie gardła najczęściej chorują osoby o obniżonej odporności oraz ci, którzy długotrwale przyjmują antybiotyki na inne dolegliwości. Choroba ta jest wywołana obecnością drożdżaków w większości przypadków z rodzaju Candida i może mieć ona charakter ostry lub przewlekły. Grzybica gardła – czy jest zaraźliwa? Jak się objawia? Jak skutecznie leczyć zapalenie grzybicze gardła? Podpowiadamy!
Infekcja grzybicza gardła – przyczyny
Większość pacjentów po usłyszeniu diagnozy zaczyna zastanawiać się, skąd wziął się grzyb Candida w gardle. Możliwości takiego stanu rzeczy są dwie: do zakażenia musiało dojść podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną lub drogą kropelkową, czyli przez wdychanie kropelek pochodzących z dróg oddechowych chorego1.
Ryzyko zachorowania na grzybicze zapalenie gardła i migdałków dodatkowo zwiększa m.in. stosowanie przez długi czas antybiotyków. Nie jest oczywiście żadną regułą, że u każdego, kto jest na antybiotykoterapii, niedługo pojawią się grzyby w gardle, jednak takie osoby są szczególnie narażone na zachorowanie podczas kontaktu z nimi. Do czynników ryzyka należy także przyjmowanie nadmiernej ilości cukru, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu1.
Grzybicze zapalenie gardła – objawy
Po czym można poznać, że rozwinęła się grzybica gardła? Przede wszystkim gołym okiem widać zaczerwienienie oraz owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Oprócz tego występuje też biały, półprzezroczysty nalot na powierzchni błon śluzowych gardła, języka i dziąseł2.
Do mniej charakterystycznych objawów grzybicy gardła i przełyku należą3:
- ból gardła,
- nadmierna suchość w jamie ustnej,
- pieczenie podczas przełykania śliny, picia i spożywania pokarmów,
- pęknięcia w kącikach ust (tzw. zajady),
- nieprzyjemny zapach z ust.
Leczenie grzybiczego zapalenia gardła
Doświadczony lekarz powinien rozpoznać grzybicze zapalenie gardła już na podstawie samych objawów. Mimo wszystko nie powinien jednak stawiać diagnozy bez wykonania badań mikrobiologicznych. Dlatego po badaniu przedmiotowym pacjent kierowany jest na badanie mikroskopowe oraz posiew materiału z gardła, a jeśli wynik będzie dodatni, dopiero wtedy planowana jest odpowiednia terapia4.
Jak wygląda leczenie grzybicy gardła? Głównie stosuje się preparaty przeciwgrzybicze, np. w formie płukanek lub żeli, a także leki działające antyseptycznie, grzybobójczo i odkażająco takie jak woda utleniona czy jodyna z wodą.
Grzybica gardła – leki bez recepty
Grzybicze zapalenie migdałków i gardła daje szereg nieprzyjemnych objawów, ale takim, który najbardziej daje się we znaki, jest ból gardła. Dlatego właśnie obok płukania gardła i pędzlowania go specjalnymi zawiesinami warto dodatkowo zastosować tabletki do ssania Chlorchinaldin.
Chlorchinaldin na gardło zawiera w swoim składzie chlorochinaldol, tj. substancję czynną o działaniu nie tylko przeciwgrzybicznym, ale też przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym. Lek ten działa antyseptycznie – hamuje rozwój infekcji jamy ustnej i gardła. Należy jednak pamiętać, że Chlorchinaldin stosuje się w leczeniu jedynie pomocniczo, dlatego, jeśli dolegliwości utrzymują się lub nasilają pomimo stosowania produktu, powinno się zgłosić do lekarza i zastosować inne leczenie.
Domowe sposoby na grzybicę gardła
Leczenie domowe z pewnością nie zastąpi leków przepisanych przez lekarza, ale może wspomóc ich działanie. Polecane są takie metody jak:
- dieta przeciwgrzybicza – z jadłospisu należy wykluczyć cukry proste oraz produkty z zawartością drożdży,
- płukanki ziołowe – do płukania gardła wykorzystać można napary z ziół takich jak rumianek, szałwia lub kora dębu,
- odpowiednia higiena jamy ustnej – należy często myć zęby i płukać jamę ustną, aby pozbyć się nagromadzonych w niej grzybów.
Bibliografia:
- Gajewski P., Szczeklik A., Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, wyd. 8, Kraków, 2017.
- Rogalski P., Kandydoza przewodu pokarmowego — fakty i mity, Gastroenterologia kliniczna, T. 2, nr 3, 2010.
- Petkowicz B., Skiba-Tatarska M., Wysokińska-Miszczuk J., Kandydoza jamy ustnej, Gerontologia Polska, tom 14, nr 4, Lublin, 2006.
- Wacińska-Drabińska M., Gajdzik-Plutecka D., Olczak-Kowalczyk D., Grzybica jamy ustnej, diagnostyka i leczenie, Nowa Stomatologia 3/2009.
- Witryna: https://www.chlorchinaldin.pl (dostęp: 2021.12.02).