Strona główna » Jak wiosenne alergeny wpływają na sen: Porady dla alergików

Jak wiosenne alergeny wpływają na sen: Porady dla alergików

przez Redakcja
Jak wiosenne alergeny wpływają na sen: Porady dla alergików

Wiosna to pora roku, w której roślinność budzi się do życia. Dla wielu osób jest to radosny czas, a słoneczne dni są źródłem dobrego samopoczucia. Innego zdania mogą być alergicy. Pyłki drzew, traw i kwiatów, a także zarodniki pleśni wzmacniają objawy alergii i obniżają komfort funkcjonowania. Jak w tym czasie zadbać o jakość snu i zatroszczyć się o własne zdrowie?

Jak wiosenne alergeny wpływają na sen?

Alergeny pojawiające się wiosną w powietrzu powodują w szczególności kichanie. Inne objawy to obrzęk dróg oddechowych, wysypka czy zatkany nos. Wszystko to znacznie utrudnia zasypianie i zwiększa częstotliwość budzenia się. Dotkliwym objawem jest swędzenie i łzawienie oczu. Wiele osób narażonych na uciążliwe reakcje alergiczne odczuwa wiosną zmęczenie w ciągu dnia i zmaga się z nadmierną sennością.

Jeśli wiosną zmagasz się ze wspomnianymi problemami, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Jednak to nie wystarczy! Zastanów się nad tym, w jakiej kondycji jest Twoja sypialnia i znajdujące się w niej wyposażenia. Powinna być czysta i wygodna. To absolutna podstawa dbania o zdrowie i dobrą jakość snu.

Najważniejsze zasady wiosennej higieny snu

Uciążliwym objawom można zapobiegać, a także je minimalizować. Podstawą są oczywiście leki i pozostawanie pod kontrolą lekarza. Jednak równie ważna jest troska o odpowiednie warunki w sypialni. Jakich zasad przestrzegać, aby objawy alergiczne nie były nocą nadmiernie dokuczliwe?

  1. Utrzymywanie czystości – podstawą jest oczywiście systematyczne sprzątanie. Ścieranie kurzu i zmienianie pościeli znacznie zmniejsza ilość alergenów znajdujących się w pomieszczeniu.
  2. Zamykanie okien – w ciepłe dni otwieranie okien jest bardzo kuszące. Jednak wówczas do pomieszczenia dostaje się wiele pyłków. Lepsze dla alergików jest korzystanie z klimatyzacji lub oczyszczaczy powietrza. Wówczas ilość alergenów w sypialni jest zdecydowanie niższa. 
  3. Prysznic przed samym snem – kąp się przed wejściem do łóżka. Usuniesz w ten sposób nadmiar pyłków ze skóry i włosów. Dzięki temu przez dłuższy czas zachowasz pościel w czystości.
  4. Przestrzeganie rutyny snu – regularnie kładź się spać i wstawaj o tej samej godzinie każdego dnia. Ułatwi Ci to zasypianie i zmniejszy częstotliwość przebudzeń (nawet mimo występowania objawów alergicznych).
  5. Spanie na materacu wysokiej jakości – w łóżku umieść materac, który dobrze przepuszcza powietrze. Powinien zapobiegać gromadzeniu się wilgoci wewnątrz wkładu.
  6. Regularne pranie akcesoriów sypialnianych – wyposaż sypialnię w elementy, które możesz systematycznie prać. Ergonomiczna poduszka z pianki, którą raz na kilka dni wrzucisz do pralki, może zmienić Twoje samopoczucie o 180 stopni!

Wiosna to czas wielu wyzwań dla alergików. Na szczęście przestrzeganie podstawowych zasad higieny może zapewnić doskonałe samopoczucie i znacznie podnieść jakość snu. A jak wiadomo, wypoczynek i regeneracja to podstawa!

Artykuł sponsorowany

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej