Rozszerzone naczynka krwionośne na nogach nie wywołują dolegliwości bólowych i przez zdecydowaną większość osób postrzegane są, jako problem kosmetyczny, a nie zdrowotny. Tymczasem teleangiektazje, powszechnie znane jako pajączki na nogach, mogą być zwiastunem poważnych kłopotów.
Pajączki na nogach – defekt estetyczny czy objaw chorobowy?
Niewielkie zmiany w wyglądzie naczyń krwionośnych, takie jak teleangiektazje, bardzo rzadko wzbudzają niepokój pacjentów. Na konsultację u specjalisty zgłaszają się najczęściej osoby, u których pajączki na nogach są mocno zauważalne lub znajdują się w widocznym miejscu (np. na stopach, łydkach, pod kolanami). To właśnie niezadowolenie z wyglądu nóg jest głównym powodem wizyty u specjalisty. Pajączki na nogach są jednak czymś więcej niż problemem estetycznym, świadczą bowiem o zaburzeniach krążenia żylnego w kończynach dolnych1.
Przyczyny powstawania teleangiektazji
Pojawienie się pajączków na nogach zawsze świadczy o problemach związanych z naczyniami żylnymi. Mogą być one związane z ich kruchością, słabą elastycznością, nieprawidłowościami związanymi z kurczeniem i rozkurczaniem się naczyń, ale również samą pracą zastawek w naczyniach żylnych.
Krew żylna zawsze płynie w kierunku serca. Zastawki znajdujące się wewnątrz żył nie dopuszczają do tego, aby pozycja ciała czy siła grawitacji zaburzały fizjologiczny kierunek przepływu. Niestety, przy ich nieprawidłowym działaniu może wystąpić cofanie się krwi w naczyniu, tzw. refluks żylny. Doprowadza to do zastoju krwi, wzrostu ciśnienia w naczyniu, jego poszerzaniu się, a niekiedy również pękaniu cienkich ścianek. I chociaż popękane niewielkie naczynka nie wyglądają groźnie, nieleczona niewydolność żylna może z czasem dotknąć większych naczyń i doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych2.
Wyróżnia się kilka czynników przyczyniających się do powstawania pajączków na nogach, są to:
- brak aktywności fizycznej;
- długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej;
- częste opalanie (również korzystanie z solarium);
- gorące kąpiele i korzystanie z sauny;
- używki (nikotyna, alkohol, kawa);
- noszenie butów na wysokim obcasie i bardzo ciasnych ubrań.
Natomiast wśród ogólnych czynników ryzyka zachorowania na niewydolność żylną można wyróżnić3:
- płeć (bardziej narażone są kobiety);
- wiek (ryzyko wzrasta wraz z wiekiem);
- predyspozycje genetyczne;
- otyłość;
- przyjmowanie hormonów;
- stres.
Znajdując się w grupie ryzyka, warto wyeliminować dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko przypadłości.
Jak pozbyć się pajączków na nogach?
Zadbanie o rozszerzone i popękane naczynka żylne kończyn dolnych to nie tylko szansa na poprawę wyglądu nóg, ale również samopoczucia. Ponadto konsultacja u specjalisty pozwala zdiagnozować problem i podjęcie kroków, które opóźnią lub zapobiegną rozwinięciu zaawansowanej postaci niewydolności żylnej.
Pajączki na nogach – domowe sposoby
Wprowadzenie niewielkich zmian po zauważeniu pojedynczych pajączków na nogach może uchronić przed dalszym rozwojem objawów i niewydolności żylnej. Przede wszystkim warto zadbać o aktywność fizyczną. Nawet regularne spacery mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka. Priorytetem powinna być również rezygnacja z używek i wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych. Zalecane jest też unikanie długiego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej, a w pozycji leżącej warto podłożyć coś pod nogi, aby utrzymywać je powyżej linii tułowia.
Osoby, które np. ze względu na wykonywaną pracę narażone są na wielogodzinne stanie lub siedzenie, mogą stosować preparaty w postaci żelu o działaniu miejscowym, zapobiegające powstawaniu pajączków i przynoszące ulgę w przypadku odczuwania napięcia, zmęczenia i ciężkości nóg, np. Diosminex żel. Pozwoli to nie tylko poczuć natychmiastową ulgę i odprężyć skórę nóg, ale również przyczyni się do poprawy stanu naczyń krwionośnych, przez co zmniejszy widoczność zmian i poprawi wygląd skóry nóg.
Pajączki na nogach – leczenie specjalistyczne
Chociaż teleangiektazje wyglądają niewinnie, nie należy ich bagatelizować i poza wdrożeniem domowych sposobów na pajączki na nogach należy udać się do na konsultację lekarską. Decyzja dotycząca metody leczenia zależy od specjalisty (dermatologa lub chirurga naczyniowego) i podejmowana jest w oparciu o wielkość i umiejscowienie zmian oraz ogólny stan pacjenta.
W przypadku niewielkich i mało rozległych pajączków może zostać zastosowany drenaż limfatyczny czy kompresjoterapia (odpowiednio dobrane pończochy, rajstopy i podkolanówki). Dobre efekty można uzyskać również dzięki ablacji laserowej (zamknięcie światła naczynia za pomocą wiązki lasera), jednak najskuteczniejszą metodą jest skleroterapia. Polega ona na wstrzyknięciu do naczynia środka obliterującego, który poprzez doprowadzenie do zwłóknienia i obkurczenia naczynia, powoduje jego uszczelnienie3. Takie naczynie przestaje być widoczne przez skórę, co przyczynia się do uzyskania efektu estetycznego wynikającego z zastosowania skleroterapii.
Bibliografia:
- Kielar M.: Metody leczenia telaangiektazji, 25-31 (2013)
- Łastowiecka-Moras E.:Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy. 2015
- Marona H., Kornobis A.: Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy. 88-92 (2009)