Strona główna » Pielęgnacja cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej

przez Redakcja

Przyczyny powstawania skóry naczyniowej nie są do końca poznane. Z jednej strony skłonność do „pajączków” na twarzy może być dziedziczna – już u małych dzieci widzimy, że skóra jest cienka, delikatna a naczynia płytko położone, jakby prześwitujące przez skórę. Z drugiej zaś strony, niebagatelną rolę w rozwoju skóry naczyniowej przypisuje się czynnikom środowiskowym, w szczególności działaniu słońca.

Duża wrażliwość skóry naczyniowej na czynniki środowiskowe wymaga wypracowania odpowiednich nawyków. Najważniejsza jest odpowiednia  ochrona przed słońcem – zarówno w lecie jak i zimą. Korzystajmy z dobrodziejstw słońca rozważnie, zawsze w towarzystwie odpowiedniej odzieży i kosmetyków ochronnych. Unikajmy solariów. Podobnie jak sauny i długich gorących kąpieli.

Zima jest uciążliwą porą roku dla osób mających rozszerzone naczynka – wiatr, mróz, gwałtowne zmiany temperatury  zaostrzają problemy z cerą. Dodatkowymi czynnikami negatywnie wpływającymi na skórę w okresie zimowym  jest częstsze przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach czy wygrzewanie się przy kominkach.

Odpowiednia pielęgnacja skóry naczynkowej musi przede wszystkim wzmocnić barierę naskórkową, która zabezpieczy skórę przed czynnikami środowiskowymi. Doskonale sprawdzą się tu receptury bogate w substancje uzupełniające lipidy naskórkowe i nawilżające skórę. Konieczne są odpowiednie filtry słoneczne, które zabezpieczą skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Ponieważ skóra naczyniowa to skóra wrażliwa, kosmetyki do jej pielęgnacji powinny być delikatne dla skóry – bez barwników, bezzapachowe lub z zapachem pozbawionym alergenów. W kremach pielęgnacyjnych warto szukać takich składników aktywnych jak wyciąg z wiśni Barbados, escyna, rutyna, arnika górska czy miłorząb japoński, które znane są z właściwości wzmacniających i uszczelniających naczynka.

Pielęgnując skórę naczynkową, warto zwrócić uwagę na właściwe wykonywanie podstawowych zabiegów higienicznych. Do oczyszczania twarzy zaleca się tu stosowanie łagodnych mleczek lub żeli myjących, które należy spłukiwać z twarzy letnią (nigdy ciepłą i gorącą) wodą i nie należy myć skóry bezpośrednio przed wyjściem na dwór.  Jeśli stosujemy peeling, wybierzmy łagodny peeling enzymatyczny.

Czy wiesz, że…?

  • Według dermatologów skóra naczyniowa to defekt kosmetyczny, a nie schorzenie skóry;
  • Niebagatelne znaczenie przy problemach z naczynkami ma odpowiednia dieta. Warto z niej wykluczyć gorące pokarmy, alkohol, kawę i ostre przyprawy;
  • Pojawienie się widocznych naczynek jest ściśle uzależnione od wszelkich sytuacji stresujących;

Lirene

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej