Strona główna » Analiza pierwiastkowa włosów – czy warto ją wykonać?

Analiza pierwiastkowa włosów – czy warto ją wykonać?

przez Redakcja
Analiza pierwiastkowa włosów

Włosy to taka część nas, o którą staramy się dbać szczególnie. Dbamy, by były piękne, ponieważ utożsamiamy je z atrybutem kobiecości jak i męskości. Gdy tylko coś zaczyna się dziać z naszymi włosami, często wpadamy w panikę. Ale nie ma co panikować, na szczęście istnieją profesjonalne gabinety trychologiczne, które odpowiednio diagnozują problemy oraz pozwalają uporać się z każdym z nich. Dziś przedstawimy jedno z badań diagnostycznych, a dokładniej pierwiastkową analizę włosa.

Pierwiastkowa analiza włosa, co to takiego?

Gdy coś dzieje się z naszym ciałem, od razu spieszymy do lekarza, a ten najczęściej zaleca nam wykonanie podstawowych lub specjalistycznych badań laboratoryjnych. Tak samo jest z włosami. Analiza pierwiastkowa włosa może być pierwszym krokiem do tego, by poznać w jakiej kondycji są nasze włosy i jak móc zaradzić pojawiającym się problemom.

Analiza pierwiastkowa włosa to badanie włosa mające na celu sprawdzenie składu mikroelementów we włosie. Trzeba pamiętać, iż nie jest to tożsame ze składem pierwiastków w ciele. Nie można więc tego traktować jako metody diagnostycznej w sensie ogólnym, a jedynie badania, które pod kątem włosów będzie wymierne dla to jedno z miast, w którym przez problemu wykonasz profesjonalnie taką analizę. Choć nie uważa się, by analiza włosa mogła mówić o całym organizmie, to jednak niektórzy są przekonani o tym, iż można dzięki niej ocenić zaburzenia hormonalne, dermatologiczne, a nawet zdiagnozować schorzenia kostno – stawowe czy kardiologiczne. 

Analiza pierwiastkowa włosa z pewnością wskaże nam jakieś ogólne trendy, jeśli idzie o stan odżywienia naszego organizmu i nasycenia go niezbędnymi mikro- i makroelementami. Badanych jest niemal 30 różnych pierwiastków, których ilość mówi nam wiele o zdrowiu i o kondycji organizmu. Trzeba pamiętać, iż zarówno nadmiary jak i niedobory pierwiastków są czymś nieprawidłowym. Analiza włosa pozwoli wykluczyć i jedno, i drugie i może być pomocna w diagnostyce całego ciała. To wstępne badanie, które może nakreślić jaką suplementację witaminami oraz mikroelementami należy zastosować u danej osoby.

Analiza pierwiastkowa włosa jest wskazana w co najmniej kilku przypadkach. Powinny się jej poddać osoby, które na co dzień ciężko pracują fizycznie i całe ich funkcjonowanie oparte jest na dużym wysiłku fizycznym, doznają silnych stresów, mają objawy depresji, cierpią na schorzenia jak łuszczyca czy trądzik, mają problemy z włosami, cierpią na RZS lub osteoporozę, etc.

Badanie polega na wywiadzie oraz na pobraniu próbek włosów z części potylicznej. Badane włosy nie mogą być farbowane i muszą być czyste. 

Czy warto wybrać się do trychologa?

Zdecydowanie tak! Zwłaszcza, gdy zauważamy pierwsze objawy problemów, np. wypadanie włosów i ich przerzedzanie się. Trycholodzy to specjaliści zajmujący się schorzeniami skóry głowy oraz włosów. Wskazaniem do wizyty są również problemy takie, jak świąd, pieczenie czy nadmierne łuszczenie skóry głowy, a nawet łojotok. Specjalista przeprowadzi z nami wywiad, a dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym oceni nasz problem i pomoże nam go rozwiązać. 

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej