Strona główna » Kwarc – co warto o nim wiedzieć?

Kwarc – co warto o nim wiedzieć?

przez Redakcja
Kwarc – co warto o nim wiedzieć?

Minerały cieszą się dużą popularnością w jubilerstwie, jednak znajdują zastosowanie również w wielu innych branżach. Tego typu minerałem jest kwarc, czyli popularny kamień półszlachetny. Co warto o nim wiedzieć?

Kwarc to minerał wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Podobnie jak popularne kamienie szlachetne, ma on różne właściwości, jest też dobrze znany w ezoteryce. Istnieje wiele odmian kwarcu, które różnią się między sobą barwą i znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Czym wyróżnia się ten kamień ozdobny?

Kwarc – czym się charakteryzuje?

Kwarc to minerał należący do krzemianów przestrzennych. Jest on zbudowany przede wszystkim z dwutlenku krzemu. Jego nazwa pochodzi od starogermańskiego słowa kwarr, oznaczającego zgrzyt. Tak prawdopodobnie nazywali go niemieccy górnicy. Jego słowiańska nazwa to kwardy, czyli twardy, a według greki jest to krystallos, czyli lód. Kwarc należy do twardych minerałów, co oznacza, że nie można go zarysować przedmiotami metalowymi.

Bardzo często spotykana jest bezbarwna odmiana kwarcu, która przypomina lód, stąd też jego nazwa wywodząca się z greki. Całkowicie czysty i przezroczysty kwarc nazywany jest w Polsce kryształem górskim. Jednak kwarc występuje w wielu barwach, takich jak żółcie, róże, zielenie, fiolety, a nawet czerń. Najrzadziej spotykany jest kwarc niebieski. Różne zanieczyszczenia kwarcu mogą wpływać na jego barwę, często też powodują różne zjawiska optyczne, takie jak iryzacja, czyli tęczowienie. Może też rozpraszać światło w taki sposób, że wygląda, jakby iskrzył.

Kwarc to najpospolitszy minerał, jaki występuje w skorupie ziemskiej. Jest składnikiem wielu skał, na przykład granitów, piasków, żwirów, piaskowców czy gnejsów. Z kolei kwarc mleczny występuje w formie żył kwarcowych. W zależności od temperatury wyróżniamy kwarc wysokotemperaturowy i kwarc niskotemperaturowy.

Popularne odmiany kwarcu

Do popularnych odmian kwarcu należą:

  • Kwarc różowy – to kamień ozdobny popularny wśród kolekcjonerów. Jest bardzo rozpowszechniony w jubilerstwie, gdzie wykonuje się z niego między innymi naszyjniki i broszki. Kwarc różowy to inaczej kamień miłości. Ma on pomagać nie tylko w miłości romantycznej, ale też w dobrych relacjach z samym sobą. Ułatwia pozbycie się negatywnych uczuć, takich jak zazdrość czy zawiść. Ma też łagodzić stres i wspomagać koncentrację oraz pamięć.
  • Kwarc dymny – nazwa pochodzi od jego dymnej barwy, a kryształy bryłki mogą przyjmować barwę od bladoróżowej, przez brązową, do ciemnobrunatnej. Jego ciemna barwa jest wynikiem naturalnego promieniowania radioaktywnego. Podobny efekt można uzyskać, umieszczając kryształ górski pod wodą. Po ogrzaniu kwarc dymny odbarwia się, przybierając żółtą barwę. W ezoteryce uważa się, że jest to idealny kamień dla osób niepewnych siebie. Minerały te mają ułatwić podejmowanie ryzykownych decyzji i rozpoczęcie realizacji marzeń. Kwarc dymny ma też pomóc w pozbyciu się z otoczenia toksycznych osób. Może też neutralizować promieniowanie elektromagnetyczne, które wytwarzają przedmioty codziennego użytku.
  • Kwarc mleczny – ma charakterystyczne białe zabarwienie, przywodzące na myśl mleko. Znajduje zastosowanie w różnych branżach przemysłu, jest stosowany między innymi do wyrobu szkła. Używa się go również do wyrobu drobnej biżuterii. Mlecznobiałe, przeświecające kamienie ze wtrąceniami złota osiągają na rynku wysokie ceny.
  • Kryształ górski – jest to bezbarwna, przezroczysta odmiana kwarcu. Jego czystość i połysk sprawiały, że często był utożsamiany z diamentem. Z kryształu górskiego wykonywano rzeźby, wazony i przedmioty kultu religijnego. Obecnie produkuje się z niego biżuterię. Kryształy sople często występują jako elementy naszyjnika. Z kryształu górskiego wykonuje się też biżuterię artystyczną i wiele ozdób. Jest poszukiwanym kamieniem kolekcjonerskim.
  • Ametyst – jest to przezroczysta odmiana kwarcu mlecznego, charakteryzująca się fioletową barwą. To półszlachetny kamień często wykorzystywany w jubilerstwie. Nazwa ametyst pochodzi od greckiego słowa oznaczającego trzeźwy, a wzięła się ona stąd, że według greckich wierzeń picie wina z ametystowych czar miało chronić przed upiciem się.
  • Tygrysie oko – to migotliwa odmiana kwarcu. Jest on nieprzezroczystym minerałem dającym efekt kociego oka. Oznacza to, że podczas obracania go w dłoni przez kamień przesuwa się migotliwy pas. Jest to kamień kolekcjonerski często wykorzystywany do wyrobu artystycznej biżuterii.

Zastosowanie kwarcu

Kwarc jest powszechnie stosowany w różnych gałęziach przemysłu, między innymi w przemyśle optycznym, ceramicznym, szklarskim i budowlanym. Jest ważnym składnikiem sprzętu medycznego i naukowego, jednak w tym przypadku często zastępuje się go kwarcem syntetycznym. Kwarc jest wykorzystywany do produkcji materiałów ściernych, farb, detergentów czy past do zębów. Jego właściwości piezoelektryczne sprawiają, że jest chętnie wykorzystywany w zapalniczkach gazowych i w elektronice.

Kwarc jest też bardzo popularny w jubilerstwie, gdzie stosuje się go do wyrobu różnego rodzaju biżuterii. Mnogość barw sprawia, że jest to popularny kamień ozdobny, który jest przy tym łatwy w obróbce. Kwarc należy też do popularnych kamieni kolekcjonerskich.

Zobacz także

1 - komentarzy

Numerologa 21 grudnia 2023 - 17:02

Kwarc to dla mnie nie tylko kamień, ale mała enkapsulacja natury w formie mineralnej. Jego klarowność przypomina mi o klarowności myśli i spokoju, który staram się utrzymać w życiu codziennym. Fascynujące jest to, jak jedna substancja może przybrać różne barwy i formy, podobnie jak życie samo w różnych jego aspektach. Noszenie biżuterii z kwarcem dla mnie to nie tylko wyraz stylu, ale również subtelny sposób na noszenie ze sobą naturalnej siły i równowagi, jaką ten kamień reprezentuje. To dla mnie więcej niż tylko ozdoba – to forma ziemskiej magii, którą lubię nosić ze sobą.

Reply

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej