Strona główna » Zakrzepica – przyczyny występowania i sposoby zapobiegania.

Zakrzepica – przyczyny występowania i sposoby zapobiegania.

przez Redakcja
Zakrzepica - przyczyny występowania i sposoby zapobiegania.

Zakrzepica, czyli potocznie zapalenie żył, to choroba bardzo niebezpieczna. Dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Co więcej, na początku zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego też jest trudna do zdiagnozowania. Dodatkowo na jej powstanie, wpływa wiele czynników. Niestety nieleczona choroba, może zagrażać życiu. Dlatego sprawdź, czym charakteryzuje się występowanie zakrzepicy, a także jak jej zapobiegać i ją leczyć.

Zakrzepica – jakie są przyczyny powstania

Zakrzepica najczęściej zajmuje żyły podudzia(łydki), rzadko- uda czy miednicy. Powstanie skrzepu nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia, jednakże oderwanie się go od ściany żyły-już tak. Z tego też powodu, nie należy lekceważyć tej choroby i podejmować działania, mające na celu zapobieganie, bądź leczenie zakrzepicy.

Objawy zakrzepicy

Zakrzepica objawia się bólem w łydce, który może utrudniać zginanie nogi, a co za tym idzie chodzenie, czy stanie. Występowanie bólu to nie jedyny objaw. Najczęściej towarzyszy mu spory obrzęk, najczęściej w okolicy kostki, podudzia, zazwyczaj poniżej zakrzepu. Pamiętaj, że każdy niepokojący objaw powinien być skonsultowany z lekarzem! Z kolei zakrzepica naczyń w obrębie miednicy, może przebiegać bezobjawowo. Co jest jeszcze groźniejsze dla organizmu. Powikłania mogą być bardzo poważne, jedno z najgroźniejszych to zespół pozakrzepowy. W jego wyniku mogą pojawiać się owrzodzenia na nogach, które są bardzo trudne w leczeniu i mogą występować także po długim czasie od ustąpienia choroby.

Jakie są czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na zakrzepicę?

Osoby, które ukończyły 40 lat, znajdują się w największym wieku ryzyka. Osoby starsze są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby. Dzieje się tak, dlatego, że ścianki żył tracą elastyczność, co z kolei może prowadzić do zalegania krwi. Inne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na tę chorobę to: występowanie żylaków, zapalenie żył powierzchniowych, czy nadmierna krzepliwość krwi. Powstanie zakrzepicy może być także uzależnione od prowadzonego trybu życia; szczególnie siedzącego oraz unieruchomienia na skutek przebytej choroby.

Zakrzepica – jakie są przyczyny powstania

Zakrzepica najczęściej zajmuje żyły podudzia(łydki), rzadko- uda czy miednicy. Powstanie skrzepu nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia, jednakże oderwanie się go od ściany żyły-już tak. Z tego też powodu, nie należy lekceważyć tej choroby i podejmować działania, mające na celu zapobieganie, bądź leczenie zakrzepicy.

Zakrzepica – jak leczyć?

W leczeniu zakrzepicy stosowane są leki przeciwzakrzepowe, które minimalizują ryzyko wystąpienia zatoru płucnego. Często zdarza się, że lekarz zaleca leżenie z uniesioną nogą. Takie działanie ma na celu niedopuszczenie do oderwania się zakrzepu. Co więcej, przy leczeniu niezbędna jest kompresjoterapia. W sklepie Relaxsan znajdziesz także skarpetki medyczne, a także inne produkty przeciwzakrzepowe. Pomocne w leczeniu zakrzepicy są również pończochy bądź rajstopy uciskowe, które warto nosić także po wyleczeniu tej choroby.

Zakrzepica to bardzo niebezpieczna choroba, która nieleczona może stwarzać zagrożenie dla życia. Dlatego też, jeśli któryś z objawów pojawi się u Ciebie, koniecznie zgłoś się do lekarza, który zaleci odpowiednią terapię. Co więcej, w leczeniu tej choroby pomocne są rajstopy, bądź podkolanówki uciskowe, które należy nosić także po wyleczeniu choroby, zapobiegając jej nawrotowi.

Pamiętaj, że zdrowe nogi, to zdrowe ciało – jeśli o  nie zadbasz, Twoje poczucie znacznie się poprawi.

Materiał zewnętrzny

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej