Optometryczne badanie wzroku pozwala wykryć wady. Powinno być przeprowadzane profilaktycznie, przynajmniej raz w roku, a w razie wystąpienia zmian w widzeniu czy różnych dolegliwości, natychmiast. Dzięki szybkiej reakcji możecie Państwo zapobiec poważnym schorzeniom narządu.
Na czym polega optometryczne badanie wzroku?
Promieniowanie słoneczne, smog, sztuczne światło, monitory urządzeń elektronicznych, niewłaściwa odległość oczu od książki i przebywanie w niewietrzonych pomieszczeniach, wpływają na osłabianie wzroku. Brak ostrości widzenia, łzawienie i zmęczenie oczu, ból głowy, to tylko niektóre z dolegliwości, wymagające natychmiastowej reakcji. Jeśli odczuwacie Państwo zmiany, problemy z czytaniem, konieczne jest badanie wzroku wykonane przez optometrystę. Zgłaszanie ewentualnych niekomfortowych odczuć jest koniecznością, bo możecie doprowadzić do pogorszenia widzenia, a wzrok jak wiadomo jest najważniejszym ze zmysłów.
Specjalista powinien zbadać ostrość wzroku pacjenta i dokonać wstępnego określenia potrzeb wzrokowych. Optometrysta wykona badania ostrości wzroku, a następnie analizy widzenia obuocznego. Przeprowadzi również pomiar rozstawu źrenic. Wykonywanie badanie widzenia obuocznego i ogólnej profilaktyki narządu wzroku pozwala wyeliminować lub potwierdzić chorobę, np. Zespół Suchego Oka. W przypadku ostrości wzroku zaleci noszenie szkieł korekcyjnych. Jeśli wada jest spowodowana schorzeniem, skieruje pacjenta do okulisty.
Kiedy konieczne jest badanie optometryczne?
Optometrysta konsultację zaczyna od szczegółowego wywiadu, w celu pozyskania informacji na temat stanu zdrowia i stylu życia oraz problemów z widzeniem. Następnie przeprowadza badania ostrości wzroku i podmiotowe z aktywnym udziałem Pacjenta, celem określenia wad i zaburzeń (zeza, niedowidzenia), komputerowy pomiar wady autorefraktokeratometrem, określającym krzywizny rogówki oraz topografię rogówki przy doborze twardych soczewek kontaktowych i ortokorekcji.
Optometrysta na podstawie uzyskanych wyników zaproponuje optymalną korekcję okularową lub kontaktową. Warto sprawdzać wzrok profilaktycznie. Dzięki regularnie przeprowadzanemu badaniu wzroku można zapobiec poważnym schorzeniom, a w procesie widzenia pacjenta są konieczne. Częstotliwość wizyt kontrolnych zależy nie tylko od dolegliwości, ale też i wieku. Zalecane są po 40. roku życia, ponieważ zaczyna zanikać naturalna akomodacja oczu. Konsultacje powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku, zachowując odpowiednią odległość badania. Nieleczona wada wzroku utrudnia widzenie, ale też wywołuje wiele innych objawów. Jeśli nosicie Państwo okulary, warto odwiedzić gabinet, by sprawdzić, czy szkła nie wymagają wymiany.
Wybór soczewek kontaktowych czy okularów?
Jeśli chcecie zapewnić sobie komfort noszenia szkieł, możecie wybrać soczewki kontaktowe. Są wygodnym rozwiązaniem, a do tego niewidocznym. Decydują się na ich noszenie sportowcy i rzemieślnicy, ponieważ mogą swobodnie wykonywać wszystkie czynności. Osoby zajmujące się biznesem również rezygnują z okularów, jeśli wpływają one negatywnie na ich wizerunek. Na rynku dostępne są soczewki miękkie, szybko dopasowujące się do oka oraz specjalistyczne, tzw. twarde, wykonywane na indywidualne zamówienie.
Dobór korekcji sferycznej jest konieczny przy krótkowzroczności i dalekowzroczności. Optometrysta zaproponuje najlepsze rozwiązanie, dlatego powinniście Państwo zdać się na specjalistę. Jeśli zmagacie się ze starczowzrocznością to zaproponuje multifokalne, a w przypadku astygmatyzmu – toryczne. Są dostępne również modele dla dzieci i młodzieży.