Strona główna » Chrobotek – zielona miękkość w każdym wnętrzu

Chrobotek – zielona miękkość w każdym wnętrzu

przez Redakcja
Chrobotek

Ostatnie lata to wyraźny powrót do natury, również w wystroju wnętrz.  Coraz częściej do aranżacji używa się żywych roślin, traktowanych jak ważne detale, a  czasem i podstawa stylu w jakim budowany jest klimat przestrzeni.  W ten eko-trend wpisują się również kompozycje z chrobotka.

Ten, spotykany w handlu pod nazwą mech chrobotek, faktycznie z mchem niewiele ma wspólnego. Jest porostem, czyli tworzą go żyjące  w symbiozie i przeplatające się strzępki glonów i grzyba.  A to oznacza, że jest właściwie bezobsługowy i każdy może się cieszyć  zielonymi ścianami, czy puszystymi kompozycjami z niego stworzonymi. 

Wymagania chrobotka

Porosty mają zdolność pochłaniania wilgoci  z powietrza – zatem i domowy mech chrobotek nie wymaga podlewania. W okresach kiedy powietrze w pomieszczeniach jest bardzo suche – w czasie działania centralnego ogrzewania, a także w czasie letnich upałów można go zraszać. Zapobiegnie to jego zasychaniu i sprawi, że zielone poduchy zawsze będą miękkie i świeże. Chrobotek kupowany jako ozdoba wnętrz najczęściej jest zabezpieczany przez producenta gliceryną, która sprawia, że nie potrzebuje już dostarczania dodatkowej wilgoci. Wystarczy utrzymać ją we wnętrzach na optymalnym dla użytkowników poziomie.

To czego chrobotek nie znosi to słońce.  Należy go chronić przed bezpośrednim padaniem promieni. Natomiast świetnie sprawdzi się tam, gdzie  panuje stale wysoka wilgotność powietrza, a trudno jest utrzymać rośliny – w łazienkach, toaletach i  innych pomieszczeniach, w których może pełnić rolę naturalnego osuszacza. Dzięki swoim właściwościom higroskopijnym sprawdza się w tej roli doskonale. 

Aranżacje  z udziałem mchu chrobotka

Zastosowanie kompozycji  z udziałem chrobotka jest niemal nieograniczone. Może z powodzeniem służyć do tworzenia zielonych ścian tam, gdzie żywe rośliny nie są w stanie funkcjonować. Sprawdza się też świetnie jako ozdoba stołów, czy punktowe, przyciągające wzrok dekoracje. Dobry jest też do maskowania ziemi w doniczkach, szczególnie w przypadku roślin, które cenią sobie stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. Mech chrobotek nadaje się do niemal wszystkich stylów urządzenia wnętrz.

Sprawdza się równie dobrze w stylu boho, jak nowoczesnym, stanowi naturalne uzupełnienie przestrzeni rustykalnych, ociepla wnętrza loftowe, tworząc  w nich kolorowe plamy. Sprzedawany chrobotek pochodzi z kontrolowanych upraw, zatem jego kupno i używanie we wnętrzach, tak prywatnych, jak i publicznych, jest całkowicie bezpieczne dla środowiska.  Ponadto jest hipoalergiczny, a dzięki swojej prostej formie i barwom, uniwersalny w zastosowaniu.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej