Polskie prawo długo traktowało użytkownika e-hulajnogi jak pieszego. Obecnie na finiszu znajduje się projekt zmian w przepisach drogowych, który reguluje kilka kluczowych spraw dotyczących tzw. urządzeń transportu osobistego. Ich użytkownicy, w przeciwieństwie do osób korzystających z tradycyjnych hulajnóg, muszą liczyć się z pewnym ograniczeniami, które warto – jak najszybciej – poznać.
Z jaką prędkością można jeździć hulajnogą elektryczną?
W niektórych europejskich krajach limit prędkości, z którą hulajnoga elektryczna może poruszać się legalnie, jest bardzo ograniczony – nawet do kilkunastu kilometrów na godzinę. Przepisy, które zaczną wkrótce obowiązywać w Polsce, są znacznie mniej rygorystyczne. Planowana prędkość to 25 kilometrów na godzinę.
Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?
W myśl nowych przepisów hulajnoga elektryczna, tak jak każde urządzenie transportu osobistego (UTO), jest przeznaczona do przemieszczania się po tzw. infrastrukturze rowerowej: ścieżkach, wydzielonych pasach, czy przejazdach. Poruszanie się po drogach jest zasadniczo wykluczone, poza jednym wyjątkiem: gdy prędkość została ograniczona do 30 km na godzinę, droga może być użytkowana również przez osoby przemieszczające się na hulajnogach elektrycznych.
Czy trzeba się ubezpieczyć jeżdżąc na e-hulajnodze?
Jeżeli spełnimy kilka warunków, ubezpieczenie komunikacyjne nie będzie konieczne. W myśl nowych przepisów UTO to urządzenie, które waży mniej niż 25 kilogramów, jest krótsze niż 1,25 metra, a także, ze względów konstrukcyjnych, nie może poruszać się szybciej niż 30 kilometrów na godzinę. Praktycznie każda hulajnoga elektryczna, którą kupimy w Polsce, spełni te warunki, przez co nie będziemy zobligowani do zakupu OC. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto jednak o nim pomyśleć.
Od jakiego wieku można jeździć na e-hulajnodze?
Hulajnoga elektryczna może być użytkowana przez osoby niepełnoletnie tylko wówczas, gdy posiadają one kartę rowerową. W myśl prawa dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą natomiast w ogóle poruszać się hulajnogami w przestrzeni publicznej. Nie pomoże nawet obecność rodzica lub opiekuna prawnego. Młodzi adepci e-hulajnóg będą musieli szlifować swoje umiejętności w domu.
Gdzie można zostawić hulajnogę?
Brak regulacji uściślających, gdzie można, a gdzie nie wolno „parkować” hulajnogi, doskwierał coraz bardziej mieszkańcom większych miast. Hulajnogi leżały na przystankach, chodnikach, trawnikach. Nowe regulacje położą temu kres. Jeżeli hulajnoga utrudnia ruch, w tym ruch pieszych, trzeba będzie liczyć się z mandatem.