Strona główna » Hulajnoga elektryczna a polskie prawo – jak i gdzie można się nią poruszać?

Hulajnoga elektryczna a polskie prawo – jak i gdzie można się nią poruszać?

przez Redakcja
hulajnoga elektryczna a prawo

Polskie prawo długo traktowało użytkownika e-hulajnogi jak pieszego. Obecnie na finiszu znajduje się projekt zmian w przepisach drogowych, który reguluje kilka kluczowych spraw dotyczących tzw. urządzeń transportu osobistego. Ich użytkownicy, w przeciwieństwie do osób korzystających z tradycyjnych hulajnóg, muszą liczyć się z pewnym ograniczeniami, które warto – jak najszybciej – poznać.

Z jaką prędkością można jeździć hulajnogą elektryczną?

W niektórych europejskich krajach limit prędkości, z którą hulajnoga elektryczna może poruszać się legalnie, jest bardzo ograniczony – nawet do kilkunastu kilometrów na godzinę. Przepisy, które zaczną wkrótce obowiązywać w Polsce, są znacznie mniej rygorystyczne. Planowana prędkość to 25 kilometrów na godzinę.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

W myśl nowych przepisów hulajnoga elektryczna, tak jak każde urządzenie transportu osobistego (UTO), jest przeznaczona do przemieszczania się po tzw. infrastrukturze rowerowej: ścieżkach, wydzielonych pasach, czy przejazdach. Poruszanie się po drogach jest zasadniczo wykluczone, poza jednym wyjątkiem: gdy prędkość została ograniczona do 30 km na godzinę, droga może być użytkowana również przez osoby przemieszczające się na hulajnogach elektrycznych.

Czy trzeba się ubezpieczyć jeżdżąc na e-hulajnodze?

Jeżeli spełnimy kilka warunków, ubezpieczenie komunikacyjne nie będzie konieczne. W myśl nowych przepisów UTO to urządzenie, które waży mniej niż 25 kilogramów, jest krótsze niż 1,25 metra, a także, ze względów konstrukcyjnych, nie może poruszać się szybciej niż 30 kilometrów na godzinę. Praktycznie każda hulajnoga elektryczna, którą kupimy w Polsce, spełni te warunki, przez co nie będziemy zobligowani do zakupu OC. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto jednak o nim pomyśleć.

Od jakiego wieku można jeździć na e-hulajnodze?

Hulajnoga elektryczna może być użytkowana przez osoby niepełnoletnie tylko wówczas, gdy posiadają one kartę rowerową. W myśl prawa dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą natomiast w ogóle poruszać się hulajnogami w przestrzeni publicznej. Nie pomoże nawet obecność rodzica lub opiekuna prawnego. Młodzi adepci e-hulajnóg będą musieli szlifować swoje umiejętności w domu.

Gdzie można zostawić hulajnogę?

Brak regulacji uściślających, gdzie można, a gdzie nie wolno „parkować” hulajnogi, doskwierał coraz bardziej mieszkańcom większych miast. Hulajnogi leżały na przystankach, chodnikach, trawnikach. Nowe regulacje położą temu kres. Jeżeli hulajnoga utrudnia ruch, w tym ruch pieszych, trzeba będzie liczyć się z mandatem.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej