Strona główna » Irygator do zębów – jaki wybrać?

Irygator do zębów – jaki wybrać?

przez Redakcja
Irygator do zębów – jaki wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że od jakości higieny jamy ustnej zależy nie tylko stan uzębienia, ale także całego organizmu (pojawienie się próchnicy może bowiem prowadzić do schorzeń, dotykających inne układy). Szczotkowanie – nawet sumienne i dokładne – to za mało, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń i bakterii. Nie bez przyczyny zatem coraz większym uznaniem cieszy się irygator do zębów. W poniższym artykule doradzimy, jaki model wybrać, by cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem.

 1. Dlaczego warto stosować irygator do zębów?
 2. Czy irygator do zębów można stosować w domu?
 3. Jak wybrać irygator do zębów?

Dlaczego warto stosować irygator do zębów?

Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna przebiegać kilkuetapowo. Samo szczotkowanie to za mało, by utrzymać uzębienie w idealnym stanie. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć takie czynności jak płukanie zębów płynem dentystycznym, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, nitkowanie, a także irygację.

Poszczególne etapy powinny następować po sobie w kolejności:

 1. Szczotkowanie
 2. Nitkowanie
 3. Irygacja

Jak widzimy – irygacja zębów jest ostatnim etapem dbania o higienę jamy ustnej. Nie oznacza to bynajmniej, że można tę część pominąć. Wprost przeciwnie, jest to niezwykle istotny element codziennej pielęgnacji. Dlaczego zatem warto stosować irygatory do zębów?
Irygacja to w uproszczeniu przepłukiwanie jamy ustnej. Nie odbywa się jednak za pomocą płynów do płukania, lecz z wykorzystaniem wody. Właściwie może zastąpić wspomniane wcześniej zabiegi, lecz znacznie lepsze efekty można osiągnąć, łącząc poszczególne etapy w jeden system pielęgnacyjny. W przypadku wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne dziąseł warto jednak zastąpić tradycyjne nitkowanie użyciem irygatora. Pozwala on usunąć zanieczyszczenia z trudno dostępnych przestrzeni, a ponadto zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Czy irygator do zębów można stosować w domu?

Irygator ultradźwiękowy to urządzenie, które z powodzeniem można stosować w zaciszu własnej łazienki. Co więcej – jest to wręcz wskazane, gdyż regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych ma znaczący wpływ na jakość pielęgnacji. Do wyboru są dwa rodzaju urządzenia: irygator bezprzewodowy oraz irygator stacjonarny.

Irygator do zębów jest szczególnie polecany:

 • wszystkim, którzy pragną perfekcyjnie dbać o higienę jamy ustnej,
 • osobom z ciasno stłoczonym uzębieniem,
 • osobom, noszącym aparaty ortodontyczne,
 • osobom po zabiegu wszczepienia implantów (używanie irygatora zapobiega wówczas zapaleniu okołowszczepowemu),
 • osobom z recesją dziąseł i głębokimi kieszeniami dziąsłowymi.

Irygator stacjonarny

To urządzenie, które zagości w łazience raczej na stałe (jak sama nazwa wskazuje), wymaga wygospodarowania miejsca oraz bliskości gniazdka elektrycznego. Jego zaletą jest natomiast wielkość zbiorniczka oraz szeroki zakres ciśnienia wody. Tego typu irygatory cechują się profesjonalnym działaniem dzięki specjalnym końcówkom. Jednym z cenionych producentów jest Waterpik. Irygator Waterpik pozwala na dobranie odpowiedniej końcówki i precyzyjne oczyszczenie zębów bez konieczności przerywania zabiegu i napełniania zbiorniczka.

Irygator przenośny

Niewątpliwą zaletą jest możliwość zabrania takiego urządzenia w podróż. Irygator bezprzewodowy daje możliwość zastosowania go w dowolnym miejscu. Również w tej kategorii prym wiedzie irygator Waterpik, którego doskonałe parametry zapewniają perfekcyjne czyszczenie. Dobrym wyborem będzie także irygator Panasonic, który dodatkowo jest dostępny w korzystnej cenie.

Jak wybrać irygator do zębów?

Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego urządzenia należy wziąć pod uwagę oczekiwania, jakie żywimy wobec irygatora – czy ma to być sprzęt, który z powodzeniem zabierzemy w podróż (z mniejszym zbiorniczkiem, lżejszy, bezprzewodowy, lecz z dobrymi parametrami) czy też model stacjonarny (z większym zbiornikiem, zasilany energią elektryczną z gniazdka, z doskonałymi parametrami).

Ciekawą alternatywą dla typowego irygatora do zębów może być urządzenie Philips Sonicare – mikro-strzały z mieszaniny powietrza i wody pozwalają na oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych bez generowania ciągłego strumienia (jak w przypadku typowego irygatora).

Zakup irygatora do zębów to z pewnością inwestycja we własne zdrowie, niezależnie od wybranego producenta i modelu.

 

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej