Matowa, szara i sucha cera to najczęstszy problem skóry twarzy po zimie. Długotrwały mróz i duża różnica temperatur między powietrzem na zewnątrz a wewnątrz pomieszczeń sprzyjała uszkodzeniom warstwy lipidowej. Aby przywrócić cerze łady i zdrowy wygląd, należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Jej podstawowe elementy to: złuszczanie naskórka, oczyszczanie twarzy, maski oraz kremy nawilżające i odżywcze.
Złuszczanie naskórka i oczyszczanie twarzy na wiosnę
Złuszczanie skóry twarzy powoduje, że martwy naskórek jest usuwany, a składniki odżywcze kremów i masek lepiej się wchłaniają w głąb skóry. Z tego powodu kosmetyczka damska na wiosnę powinna być obowiązkowo wyposażona w peeling do twarzy. Cerę wrażliwą, skłonną do podrażnień lub naczyniową najlepiej złuszczać peelingiem enzymatycznym. Preparat delikatnie usunie z twarzy zrogowaciały naskórek. Do cery mieszanej lub tłustej używa się peelingu ziarnistego, którego drobinki idealnie eliminują martwe komórki. Wiosna to także dobry czas na zabieg oczyszczania twarzy w gabinecie kosmetycznym, który jest doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji skóry.
Resztki makijażu i zanieczyszczenia na cerze wrażliwej i naczyniowej usunie mleczko do demakijażu. Osobom ze skórą mieszaną lub tłustą do mycia twarzy zaleca się żele lub pianki.
Jak poprawić stan cery po zimie – nawilżające kremy i maseczki do twarzy
Po zimie skóra jest zazwyczaj przesuszona, odwodniona, a przez to matowa i pozbawiona blasku. Sposobem na odżywienie i nawilżenie cery jest regularne stosowanie kremów oraz maseczek. Preparaty z witaminami: A, C oraz E uelastycznią i odżywią skórę. Do nawilżających składników kremów i masek do twarzy należą, np. kwas hialuronowy, gliceryna, jedwab oraz olej arganowy, makadamia, z awokado i rokitnika. Algi morskie w kosmetykach wzmacniają skórę oraz pobudzają odnowę komórek naskórka. Maseczki do twarzy, które można stosować na wiosnę, to np. kolagenowa, oczyszczająca, nawilżająca lub rozgrzewająca. Produkty dostępne są w drogeriach lub aptekach, ale można z nich też skorzystać w salonie kosmetycznym.
Jak poprawić cerę domowymi sposobami?
Na kondycję i wygląd skóry ma wpływ codzienna dieta. Aby nawilżyć cerę od wewnątrz, należy pić dużo wody niegazowanej. Z kawy i mocnej czarnej herbaty, najlepiej w ogóle zrezygnować, ponieważ powoduje ona szarzenie skóry. Kolor cery poprawią produkty spożywcze z beta-karotenem, np. marchew, mango, dynia, morele, śliwki, brzoskwinie, melon. Wygląd cery trądzikowej poprawi dieta bogata w cynk, ponieważ blokuje on pory, zmniejsza stany zapalne oraz reguluje wydzielanie sebum. Naturalnym źródłem pierwiastka są np. ryż, migdały, sezam, czosnek, krewetki oraz ostrygi.