Strona główna » Piękna skóra przez całe życie

Piękna skóra przez całe życie

przez Redakcja

Zdrowa i piękna skóra to marzenie każdej z nas. Jednakże przed zwiększą część życia musimy walczyć z podrażnieniami, suchością, czy trądzikiem. Okazuje się jednak, że rozwiązanie problemu może być bliżej niż się wydaje, a sukces naszych zmagać z problemami skórnymi może się wiązać ze zrównoważeniem naszego pH.

pH skóry

Nasza skóra jest naturalnie wyposażona w mechanizmy obronne, nastawione na walkę z czynnikami zewnętrznymi. Powierzchnia warstwa skóry tworzy warstwę ochronną zbudowaną z wolnych kwasów tłuszczowych, które w połączeniu z aminokwasami z potu, wytwarzają odpowiednie pH o nieznacznym zabarwieniu kwasowym, na poziomie 5,5.

Z wiekiem odczynnik pH naszej skóry staje się bardziej kwaśny, w odpowiedzi na nasz tryb życia i wpływ środowiska naturalnego. Nasza skóra jest coraz częściej wystawiana na szkodliwe działanie słońca, wysuszanie przez wodę, zanieczyszczone powietrze i niekorzystne działanie substancji chemicznych zawartych w produktach do pielęgnacji skóry. Wszystkie te czynniki w kontakcie z naszą skórą wpływają na zmianę jej pH, zmniejszając tym samym naturalną zdolność skóry do ochrony. Badania pokazują, że nasza skóra jest narażana na uszkodzenia nie tylko od zewnątrz. Okazuje się bowiem, że nasza dieta ma olbrzymi wpływ na nasz wewnętrzny i zewnętrzny odczynnik pH.

Odpowiedni poziom pH skóry

Utrzymanie optymalnego, czyli neutralnego poziomu pH jest  sprawą zasadnicza dla zdrowia naszego ciała i naszego samopoczucia. Jeśli jednak poziom pH jest zasadowy lub zbyt kwaśny, równowaga zostaje zakłócona, a nasza skóra będzie się borykała z problemami typu zapalenie skóry trądzik, wypryski itp.

W utrzymaniu balansu mogą pomóc odpowiednie produkty pielęgnacyjne. Wybierać należy delikatne środki czyszczące i toniki lekko kwaśne o pH zbliżonym do 5, które będą pomagać w utrzymaniu neutralnego poziomu pH skóry. Wybór kosmetyku powinien być odpowiednio dostosowany również do wieku skóry, kiedy to pH ulega zmianie. Dobroczynny wpływ mają także środki z filtrami przeciwsłonecznymi stosowanymi nie zależnie od tego czy jesteśmy na zewnątrz.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej