Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca. Charakteryzuje się skłonnością do podrażnień, alergii oraz zaczerwienień. Zauważa się, że coraz więcej osób wykazuje typowe objawy skóry wrażliwej. Według niektórych statystyk z tym problemem zmaga się nawet do 60 proc. naszego społeczeństwa. Sytuacji nie poprawia coraz bardziej zanieczyszczone środowisko oraz kosmetyki pełne chemicznych substancji. Jak stwierdzić, czy nasza skóra jest wrażliwa? Co warto wiedzieć o jej pielęgnacji?
Cera wrażliwa, czyli jaka?
Cera wrażliwa charakteryzuje się częstym zaczerwieniem, świądem oraz nadmierną reakcją na czynniki zewnętrze – na przykład na słońce, wiatr lub zimno. Często towarzyszy jej lekka opuchlizna, napięcie oraz nieprzyjemne uczucie ciepła. Może to być cera zarówno sucha, tłusta, jak i mieszana.
Skóra wrażliwa czy alergiczna?
Niekiedy możemy zastanawiać się, czy nasza cera jest wrażliwa czy alergiczna? W przypadku skóry wrażliwe,j reakcje są błyskawiczne. Pod wpływem drażniącej substancji natychmiast pojawia się na niej zaczerwienie, plamki oraz świąd. Natomiast cera alergiczna charakteryzuje się opóźnioną reakcją – zmiany mogą pojawić się nawet po 70 godzinach od zetknięcia z alergenem. Objawy mogą wywoływać nie tylko substancje chemiczne lub organiczne, ale też jedzenie, pyłki czy sierść zwierząt.
Pielęgnacja cery wrażliwej
Odpowiednia pielęgnacja cery wrażliwej odgrywa bardzo ważną rolę. Pomaga złagodzić nieprzyjemne objawy pieczenia i świądu. Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja?
- Demakijaż – pomaga pozbyć się makijażu. W tym celu warto stosować delikatne mleczka i płyny micelarne;
- Oczyszczanie – jest niezbędne, aby pozbyć się zanieczyszczeń, które przez cały dzień osiadały na naszej twarzy. Najlepiej sprawdzi się żel lub pianka do mycia. Nie zaleca się stosowania mydła, które jest zbyt agresywne;
- Tonizowanie – pomaga wyrównać pH skóry i przygotować ją na przyjęcie kremu nawilżającego;
- Nawilżanie – jest bardzo ważnym etapem pielęgnacji. Poleca się używanie delikatnego serum lub kremów, które odbudują warstwę lipidową naskórka;
- Złuszczanie – należy wykonywać za pomocą peelingów enzymatycznych, a nie mechanicznych;
- Filtry przeciwsłoneczne – są niezwykle ważne w przypadku cery wrażliwej.
Kosmetyki dedykowane cerze wrażliwej nie powinny zawierać alkoholu, barwników sztucznych ani parabenów. Najlepszym wyborem są więc dermokosmetyki.
Dlaczego warto stawiać na dermokosmetyki?
Dermokosmetyki, czyli inaczej kosmetyki pochodzące z apteki, znacząco różnią się od tych drogeryjnych. Są przebadane dermatologicznie, posiadają minimalna ilość konserwantów oraz brak substancji zapachowych lub barwiących. Często są hipoalergiczne, a ich skład jest starannie testowany, aby był w pełni bezpieczny.
Nierzadko wyróżnia je nie tylko działanie pielęgnacyjne, ale też lecznicze – regenerują skórę, chronią ja oraz nawilżają. Wyposażone są w naturalne substancje aktywne – na przykład w witaminy, lipidy oraz wody termalne. Dermokosmetyki mogą być używane przez posiadaczy każdej cery, jednak szczególnie polecane są osobom ze skórą wrażliwą. Dlaczego? Ponieważ nie wywołują alergii i podrażnień, spowodowanych konserwantami lub substancjami barwiącymi. Koją i przynoszą ulgę nawet najbardziej wrażliwej skórze. Dodatkowo nie zatykają porów i pomagają pozbyć się niedoskonałości cery.
Więcej:
Gdziepolek (https://www.gdziepolek.pl/artykuly/cetaphil-dermokosmetyki-do-pielegnacji-skory-wrazliwej)
1 - komentarzy
Dermokosmetyki są super! Warto udać się do specjalisty, który pomoże nam w doborze odpowiednich kosmetyków idealnych dla naszej cery.