Strona główna » Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów? Na co zwracać uwagę?

Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów? Na co zwracać uwagę?

przez Redakcja
Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów

Zęby powinno się myć minimum dwa razy dziennie, a samą szczoteczkę trzeba zmieniać co najmniej raz na 3 miesiące. Dobrze dobrana szczoteczka do zębów z odpowiednią grubością włosia sprawi, że codzienna higiena jamy ustnej stanie się bezbolesna, a zęby będą czyste i zdrowe. Na rynku można znaleźć różne modele szczoteczek manualnych i elektrycznych. A na co warto zwrócić uwagę, wybierając szczoteczkę do zębów?

Rodzaje szczoteczek do zębów

Poprawne szczotkowanie zębów jest kluczowe, by móc cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Dlatego to ważne, by znaleźć szczoteczkę, która będzie idealnie dopasowana do możliwości i potrzeb użytkownika. Szczoteczki do zębów mogą się między sobą różnić wielkością, kształtem oraz zasadą działania. Obecnie można wyróżnić takie rodzaje szczoteczek jak:

  • manualne
  • elektryczne
  • soniczne

Szczoteczki manualne odznaczają się prostą konstrukcją i nie są uzależnione od prądu. Takie szczoteczki są ogólnodostępne, niedrogie i umożliwiają precyzyjne mycie zębów. W trakcie szczotkowania zębów manualną szczoteczką użytkownik musi sam wprawić ją w ruch, by sprawnie wymieść zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowej. Alternatywą dla tradycyjnych modeli są szczoteczki elektryczne i soniczne wyposażone w silniczki elektryczne, które można wygodnie ładować. Szczoteczka elektryczna wykonuje ruchy rotacyjne i pulsacyjne o wysokiej częstotliwości, a szczoteczka soniczna wytwarza fale dźwiękowe, które wprawiają w drgania włosie znajdujące się na główce. 

Jak wybrać optymalny kształt główki?

Główki w szczoteczkach mają różny kształt i wielkość, by każdy użytkownik mógł wybrać dla siebie optymalny model. Główki i wymienne końcówki w szczoteczkach elektrycznych o standardowej budowie mają za zadanie usunięcie zanieczyszczeń z zębów i linii dziąseł. Klienci mogą zamówić także wybielające główki, które sprawnie poradzą  sobie z przebarwieniami i nadmiarem płytki nazębnej. Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów powinny stosować szczoteczki typu sensitive, ponieważ włosie na ich główkach jest wyjątkowo delikatne i rozmieszczone w taki sposób, by nie podrażnić dziąseł. Na rynku można znaleźć również główki z węglem aktywnym oraz główki z płaskim lub falowanym włosiem.  

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując szczoteczkę do zębów?

Szczoteczki różnią się między sobą także twardością włosia, a od tego parametru w dużej mierze zależy komfort mycia zębów. Ponieważ zbyt twarda szczoteczka podrażni dziąsła i doprowadzi do ich zaczerwienia lub krwawienia. Natomiast użycie zbyt miękkiej szczoteczki może utrudnić dokładne i poprawnie umycie zębów oraz przestrzeni międzyzębowych. Ustalenie optymalnej twardości szczoteczki może być trudne, dlatego warto skonsultować wybór z doświadczonym dentystą. Podczas konsultacji stomatolog na warszawskim Bemowie zweryfikuje stan uzębienia pacjenta i zaproponuje rodzaj włosia, który najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Warto pamiętać, że twardość włosia powinna być również uzależniona od sposobu, w jaki dany pacjent myje zęby.

Szczoteczka do zębów nie może być za długa ani za ciężka i powinna idealnie układać się w dłoni. Poza tym dobra szczoteczka musi być także wykonana z wytrzymałych i odpornych na odkształcenia materiałów. Dla wielu osób istotny jest również kolor szczoteczki i jej design. Natomiast w przypadku szczoteczek elektrycznych warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne oraz możliwość bezprzewodowego ładowania.  

Tekst sponsorowany: Stomatolog na warszawskim Bemowie – https://www.dentsm.pl

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej