Strona główna » Jak pozbyć się trądziku i poprawić wygląd cery?

Jak pozbyć się trądziku i poprawić wygląd cery?

przez Redakcja
Jak pozbyć się trądziku i poprawić wygląd cery?

Jak pozbyć się trądziku? To pytanie z pewnością każdego dnia zadają sobie osoby, których dotyczy ta przewlekła choroba skóry. Trądzik u dorosłych stanowi bardzo częsty problem, który w dużym stopniu może negatywnie wpływać na samoocenę, a także kontakty z innymi ludźmi. Sprawdź, jak pozbyć się trądziku i skąd bierze się trądzik u dorosłych. 

Trądzik u dorosłych – najczęstsze przyczyny

Osoby, które zastanawiają się, jak pozbyć się trądziku, powinny rozpocząć od zrozumienia przyczyn, jakie powodują występowanie tej dermatozy. Trądzik może mieć różne pochodzenie. Może pojawić się u nas bez względu na fakt, czy dopiero wchodzimy w okres dojrzewania, czy jesteśmy dwudziestokilkuletnim dorosłym. Trądzik u dorosłych ma niestety cięższy przebieg niż trądzik młodzieńczy. Jest także trudniejszy do usunięcia, a jeżeli pozostanie nieleczony, pozostawia nieestetyczne blizny. Trądzik u dorosłych szczególnie często pojawia się u kobiet po 25. roku życia, a wpływ na jego wystąpienie mają zaburzenia hormonalne.

Oprócz tego najczęstsze przyczyny trądziku u dorosłych to:

  • czynniki genetyczne – trądzik jest chorobą dziedziczną (jeśli w młodości chorowali na niego rodzice, prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku dziecka staje się bardzo wysokie);
  • zaburzenia hormonalne;
  • nieodpowiednia pielęgnacja – zbyt częste złuszczanie, korzystanie ze zbyt mocno oczyszczających i wysuszających produktów;
  • silny stres;
  • niewłaściwa dieta – spożywanie bardzo ostrych, tłustych potraw, słonych przekąsek i słodyczy oraz nabiału.

Jak pozbyć się trądziku?

Istnieje kilka sposobów na to, jak pozbyć się trądziku. Warto jednak pamiętać, że trądzik to choroba, która nie zniknie z dnia na dzień, stąd w trakcie leczenia należy wykazać się dużą cierpliwością. W leczeniu trądziku zdecydowanie pomoże przede wszystkim świadoma pielęgnacja, która będzie odpowiadać potrzebom skóry. Warto sięgać po produkty, które każdego dnia będą oczyszczać problematyczną skórę twarzy, ale jednocześnie nie będą zaburzać jej równowagi i pomogą w odbudowie jej płaszcza ochronnego.

Ważne jest także regularne złuszczanie skóry, jednak w przypadku cery problematycznej lepiej sięgać po peelingi enzymatyczne zamiast mechanicznych. Nie należy zapominać również o właściwym nawilżaniu skóry. W tym celu warto wybrać lekki krem nawilżający, który nie będzie zapychał porów. Jeżeli mówimy o cerze trądzikowej, bardzo ważne jest regularne korzystanie z trądziku, który pozwala przywrócić właściwe pH skóry po jej oczyszczaniu.

W pozbyciu się trądziku zdecydowanie pomoże zmiana trybu życia oraz nawyków żywieniowych. Warto zrezygnować z nabiału, słonych i słodkich przekąsek, a także ostrych przypraw. Należy także ograniczyć spożycie alkoholu. To bardzo ważne, aby nasza dieta była bogata w produkty zawierające duże ilości witamin oraz makro i mikroelementów. W leczeniu trądziku pomocne mogą okazać się również domowe sposoby. Warto wypróbować herbatkę z bratka oraz maseczki drożdżowe. Nie zapominajmy też przy tym o tak istotnej kwestii, jaką jest prawidłowa ilość snu i wypoczynek.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej