Strona główna » Jak rozpoznać infekcję intymną?

Jak rozpoznać infekcję intymną?

przez Redakcja

Infekcje intymne u kobiet dzielą się na związane z narządami rodnymi i układem moczowym. Jedne i drugie objawiają się szczypaniem, ale pozostałe objawy są inne. Warto nauczyć się je rozpoznawać choćby po to, by wiedzieć, do jakiego lekarza się udać.

Problemy ze zdrowiem intymnym u kobiet zdarzają się dużo częściej, niż nam się wydaje. Często kobiety nie chcą o tym rozmawiać, wstydzą się, lub uważają, że tego rodzaju infekcje źle o nich świadczą. Tymczasem nie ma chyba kobiety, która choć raz nie zmagałaby się z infekcją intymną, zarówno tą występującą w drogach rodnych jak i moczowych.

Infekcje dróg rodnych

Stany zapalne w pochwie charakteryzują się przede wszystkim obfitymi upławami, w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia choroby mogące przyjmować barwę białą, szarą lub żółto-zieloną. Często towarzyszy im ból przy oddawaniu moczu, nieprzyjemny zapach oraz ból przy stosunku. Przy czym od razu warto zauważyć, że w czasie infekcji powinno się unikać współżycia. Stany zapalne w pochwie charakteryzują się także podwyższonym poziomem pH. Leczenie polega przede wszystkim na przywróceniu równowagi flory bakteryjnej w pochwie. Wskazana jest wizyta u lekarza ginekologa.

Infekcje układu moczowego

W przypadku chorób układu moczowego, oprócz szczypania i swędzenia może pojawić się ból przy oddawaniu moczu, a sama czynność występuje zdecydowanie częściej niż normalnie. Częste bieganie do łazienki to znak, że z drogami moczowymi dzieje się coś niedobrego. Przy tego typu infekcjach pojawia się także charakterystyczny ból w dole brzucha, często utrudniający swobodne poruszanie się. Choroby układu moczowego powinno się skonsultować z lekarzem urologiem.

Choroby miejsc intymnych, choć może zabrzmi to paradoksalnie, mogą pojawić się nie tylko w przypadku braku higieny, ale także przy zbyt częstym i nieodpowiednim podmywaniu się, lub stosowaniu kosmetyków zaburzających naturalny poziom pH miejsc intymnych. Zakażenia intymne są zaraźliwe, mogą być przenoszone drogą płciową. Także korzystanie z publicznych toalet, basenów, jacuzzi, sauny może być przyczyną infekcji intymnej. W przypadku wystąpienia podejrzanych objawów należy jak najszybciej podjąć kroki mające na celu zahamowanie rozwoju choroby, prawdopodobnie niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej