Zmiany całego organizmu, wynikające z rozwoju ciąży, dotyczą także w znacznej mierze układu pokarmowego. Poprzez powiększającą się macicę, zlokalizowaną w pobliżu elementów związanych z układem pokarmowym, może dochodzić w okresie ciąży do wielu dolegliwości związanych z przyjmowaniem pokarmów i ich trawieniem.
Największą i najdotkliwszą zmianą dotyczącą przewodu pokarmowego w trakcie ciąży jest osłabienie i zwolnienie ruchów robaczkowych, przez co nadzwyczaj często tworzą się zaparcia w organizmie kobiety. Związane jest to ze zwiększeniem poziomu progesteronu w surowicy i uciskiem macicy na jelita. Kobietom ciężarnym, cierpiącym na zaparcia, poleca się przede wszystkim picie dużej ilości wody i przyjmowanie produktów bogatych w błonnik, np. pieczywa pełnoziarnistego, sposobem na zaparcia są również naturalne soki czy zjedzenie kilku suszonych śliwek.
W czasie ciąży, z powodu słabej motoryki jelit, pokarmy znacznie dłużej zalegają w żołądku. W takiej sytuacji najczęściej pojawia się zgaga- dolegliwość znana wielu kobietom w trakcie ciąży. Najlepiej zwalczać ją nie wymyślnymi farmaceutykami, które obciążą naszą wątrobę, a przegryzaniem płatków migdałów, które świetnie radzą sobie ze zgagą i stają się naturalną bronią na niestrawność każdej kobiety w ciąży. Dobrym pomysłem jest także ograniczenie przyjmowania posiłków tłustych, dużej ilości słodyczy, a także picia kawy i pokarmów zawierających proszek do pieczenia.
W myśl zasady sport (ruch) to zdrowie, należy przez cały czas ciąży, o ile nie ma przeciwwskazań, próbować być aktywnym, pływanie, ćwiczenia rozciągające, spacery świetnie odprężają, pobudzają ruchy robaczkowe jelit, tym samym poprawiają trawienie i łagodzą dolegliwości pokarmowe.
Kluczową kwestią są regularne wypróżniania. Ich brak połączony z siedzącym trybem życia powoduje pojawienie się bolesnych hemoroidów, które najczęściej po okresie ciąży nie nawracają. Co zrobić, gdy już się pojawią? Należy spożywać pokarmy z dużą zawartością błonnika, pić duże ilości wody, być aktywnym fizycznie. na duży ból powinien pomóc zimny okład. Zapobieganiu hemoroidom pomocne będą natomiast ćwiczenia mięśni dna miednicy.
Sztandarową dolegliwością ciąży, pojawiająca się już od 6 tygodnia są wymioty i nudności. Wymioty związane są z dużym stężeniem ciążowych hormonów we krwi, mają miejsce zwykle po przebudzeniu, rano, natomiast na nudności mogą wpływać nieprzeszkadzające dotąd zapachy lub spadek cukru w naszym organizmie.
Więcej informacji o dolegliwościach całego organizmu podczas czasu ciąży, informacje dotyczące jej przebiegu, rozwoju dziecka, porady dla przyszłych rodziców można odnaleźć na stronie www.provag.info.