Strona główna » Jaki grzebień wybrać?

Jaki grzebień wybrać?

przez Redakcja
Jaki grzebień wybrać?

Pielęgnacja włosów wymaga nie tylko używania odpowiednich kosmetyków oraz regularnego mycia. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób je czeszemy. Dziś przyjrzymy się szczotkom i grzebieniom, których używamy do włosów. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaki grzebień wybrać!

Różnica między grzebieniem a szczotką

Po pierwsze, należy uświadomić sobie, że grzebień do włosów to nie to samo co szczotka. O ile szczotka służy głównie wyczesywaniu z włosów zanieczyszczeń (kurzu, paprochów), a także odświeżeniu fryzury, o tyle już grzebień służy uformowaniu naszych włosów w odpowiedni kształt. Z tego właśnie powodu grzebienie są nieodłącznym elementem wyposażenia salonów fryzjerskich. Również i my, w naszej codziennej domowej pracy nad włosami, powinniśmy korzystać z odpowiednich grzebieni. Jednak jaki grzebień będzie najlepszy?

Grzebień z szerokim rozstawem ząbków – idealny dla kręconych włosów

Szukając odpowiedniego grzebienia, zwróćmy na początku uwagę na to, jak wyglądają jego ząbki. Najbardziej rzucająca się różnica w tej kwestii między grzebieniami wynika z gęstości rozstawienia ząbków. Jedne grzebienie mają ząbki upakowane w odległości o milimetr od siebie, inne natomiast mają rozstaw ząbków tak szeroki,  że na pierwszy rzut oka możemy nie dowierzać, czy naprawdę takim narzędziem można uporządkować jakąkolwiek fryzurę? Otóż można. Grzebienie z szerokim rozstawem ząbków jest przeznaczony dla osób, które mają kręcone włosy.

Według specjalistów, włosy kręcone nie powinny być w zasadzie nigdy dokładnie rozczesywane (poza wspomnianą sytuacją dużego zanieczyszczenia włosów, z których trzeba po prostu wyczesach paprochy lub resztki suchego szamponu lub stylizatora). Taki grzebień nie służy do stylizacji. Używają go osoby, po nałożeniu stylizatora na długie kręcone włosy chcą uporządkować nieco poplątane włosy bez rozwijania loków. Takie szczotki są niekiedy używane przez właścicieli prostych włosów, gdy zależy im na masowaniu skóry głowy. Dzięki tępo zakończonym ząbkom, grzebienie te nadają się do tego idealnie!

Grzebień do stylizacji

Grzebień z gęsto upakowanymi ząbkami natomiast służy do układania fryzury. Jest to grzebień, którego często używają także mężczyźni. Jeśli w dodatki taki grzebień jest wyposażony w ostrą końcówkę, wówczas można za jego pomocą wyczarować idealnie prosty przedziałek. Grzebień z tak gęstymi ząbkami może nam jednak poszarpać włosy, jeśli będziemy używali go nieumiejętnie. Nie poleca się używania go do włosów mocno splątanych. Nie należy również używać go w sytuacjach, gdy włosy są przesuszone. Zdecydowanie też niewielkie grzebienie o gęstych ząbkach i o słabej rękojeści nie będą wygodne w użytkowaniu, gdy nasza czupryna jest bardzo bujna i długa. Jest to jednak zawsze dobry grzebień dla mężczyzn, którzy mają krótkie i cienkie włosy i którym zależy na tym, aby fryzura była bardzo precyzyjnie wymodelowana.

Z jakiego materiału powinien być dobry grzebień?

Poza rozstawem ząbków, bardzo istotny jest materiał, z którego wykonane jest to akcesorium. Jeśli chodzi o rodzaje grzebieni pod względem materiałów, wyróżniamy: metalowe, drewniane, plastikowe i te wykonane z innych tworzysz sztucznych.

Najczęściej spotykane są oczywiście grzebienie plastikowe. Nie znajduje on wielu zwolenników wśród profesjonalnych fryzjerów, bo elektryzuje włosy, szarpie je i łamie. Jeśli jest cienki, trudno jest się nim sprawnie posługiwać.

O punkt wyżej są grzebienie z tworzyw sztucznych – szczególnie jeśli są antystatyczne. Elektryzowanie się włosów powoduje, że tracą one swoją żywotność. Zarówno grzebienie plastikowe, jak i te wykonane z innych tworzyw sztucznych, nie są polecane włosom kręconym (naturalnie wysoko porowatym), a także włosom przesuszonym.

Znacznie lepszy wydaje się tutaj grzebień drewniany. Korzystnie działają na każdy rodzaj włosów. Są wytrzymałe, nie elektryzują włosów, nie reagują ze środkami chemicznymi i nie są podatne na działanie wysokich temperatur (drewno nie utlenia się tak jak plastik pod wpływem gorąca pochodzącego z suszarki).

Fryzjerzy nie stronią również od modeli wykonanych z metalu. Metalowy grzebień wytrzymuje setki godzin spędzonych na stylizowaniu fryzur. Nie łamie się, nie kruszy i nie reaguje ze środkami chemicznymi zawartymi w kosmetykach do stylizacji. Jest to też idealny grzebień dla fryzjerów, którzy pracują na mocnych utleniaczach.

Podsumowanie

Zastanawiając się nad tym, jaki grzebień będzie idealny, powinniśmy z góry założyć, że tak naprawdę nie ma jednego idealnego modelu. Należy raczej kupić kilka grzebieni i używać ich zmiennie, w zależności od okazji i efektu, który chcemy osiągnąć. Kluczowe jest również dopasowanie grzebienia do rodzaju naszych włosów. Zawsze też należy w pierwszej kolejności kierować się naszym zdrowiem (co nakazuje zrezygnowanie z grzebienia o ostrych, kaleczących końcówkach za dwa złote z kiosku za rogiem). Bardzo pomocna będzie opinia stylisty fryzur pracującego nad naszymi włosami – warto zapytać go, jakiego rodzaju grzebień oddziałuje najlepiej na nasze włosy.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej