Strona główna » Najważniejsze pytania przed wizytą u ortodonty

Najważniejsze pytania przed wizytą u ortodonty

przez Redakcja

Posiadasz wadę zgryzu i zastanawiasz się jak możesz sobie z tym poradzić? Najlepiej jeśli zajmie się tym specjalista ortodonta, który wszystko dokładnie zbada, jak również doradzi optymalna terapię. Niemniej jednak, wiele osób zadaje różne pytania o aparaty ortodontyczne. Postanowiliśmy wybrać kilka takich, które pojawiają się najczęściej i na nie odpowiedzieć, aby rozwiać wątpliwości osób, które zastanawiają się nad leczeniem wad zgryzu takimi metodami.

Jaki jest najlepszy czas na wizytę u ortodonty?

Jeśli rozwój dziecka jest jak najbardziej prawidłowy, to warto jest zabrać go do ortodonty w wieku około 5-6 lat, kiedy to zaczynają się wyżynać zęby stałe. Dzięki temu ortodonta w Krakowie, czy też jakimkolwiek innym mieście będzie w stanie stwierdzić, czy nie ma żadnych wad, które mogłyby zakłócić w kolejnych miesiącach prawidłowy rozwój uzębienia. Warto wiedzieć, że prostowanie zębów najbardziej znanymi metodami można przeprowadzić dopiero w okolicach 13-14 roku życia, kiedy młody człowiek ma już wszystkie zęby stałe.

Czy osoba dorosła może liczyć na poprawienie zgryzu?

Jak najbardziej tak i nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań wiekowych. Niemniej jednak, u osób dorosłych leczenie najprawdopodobniej będzie przebiegało dłużej, niż w przypadku dzieci. Dzieje się tak dlatego, że tkanka kostna w starszym wieku staje się mocniej uwapniona i przez to trudniejsza do formowania.

Komu nie można zakładać aparatu ortodontycznego?

Przede wszystkim aparatu nie mogą nosić osoby, które mają problemy zdrowotne związane z bardzo niską odpornością, np. takie, które chorują na białaczkę. Czasowe przeciwwskazania będą również dla pacjentów, którzy mają jakiekolwiek zaburzenia hormonalne, czy też z nieleczoną i niewyrównaną cukrzycą.

Czy prostowanie zębów boli?

Jeśli chodzi o sam proces nakładania aparatu, to nie jest on dla pacjenta bolesny. Niemniej jednak, należy się przygotować na nieco dłuższą wizytę, bo nakładanie może trwać nawet do 1,5 godziny. Potem przez maksymalnie 10 dni po wizycie zęby mogą delikatnie boleć przy nadgryzaniu, ponieważ organizm musi się przyzwyczaić. Po wizytach kontrolnych również może występować delikatny dyskomfort przez około 3-7 dni po takiej wizycie. Niemniej jednak, wraz z kolejnymi miesiącami leczenia te objawy będą zanikać, więc zdecydowanie nie ma się czego obawiać, tylko spróbować leczenia ortodontycznego, aby mieć piękny i zdrowy uśmiech.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej