Zgodnie z wynikami analiz i opiniami specjalistów, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie niedobór witaminy D jest problemem powszechnym. Dotyka ludzi w różnym wieku i szacuje się, że może dotyczyć aż 90% europejskiej populacji. Tymczasem, suplementacja dobroczynnym składnikiem prowadzona jest na ogół tylko w pierwszym okresie życia. Potem zapomina się o uzupełnianiu poziomu cennej witaminy, której niedobory mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu.
Coraz więcej lekarzy włącza się w kampanie informacyjne i edukuje pacjentów w zakresie profilaktyki niedoborów witaminy D. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na potrzebę odpowiedniego korzystania ze słońca i na znaczenie dobrze zbilansowanej diety. Jeśli naturalne źródła okazują się niewystarczające, pomocna może być również suplementacja farmakologiczna, którą w przypadku witaminy D, zalecają nawet zatwardziali zwolennicy naturalnej profilaktyki zdrowia.
Jakie są przyczyny niedoborów witaminy D?
W Polsce powszechny niedobór witaminy D to wynik przede wszystkim braku wystarczającej ilości promieniowania słonecznego.. Warunki klimatyczne w naszej szerokości geograficznej i brak słońca przez większą część roku sprawiają, że jesienią i zimą jesteśmy bardziej narażeni na niebezpieczne niedobory. By znajdująca się w naszym organizmie prowitamina D, mogła przekształcić się w aktywną witaminę, konieczne jest = promieniowanie UVB.
Jesienią i zimą wiele osób odczuwa zmęczenie, osłabienie organizmu i częste zmiany nastroju. W tym okresie warto jest sprawdzić poziom 25-hydroksywitaminy D we krwi. Zdaniem ekspertów o tej porze roku problem niedoboru witaminy D dotyczy wszystkich osób, które nie korzystają z suplementów witaminowych.
W miesiącach letnich niedobór witaminy D może być związany ze zbyt długim czasem przebywania w zamkniętych przestrzeniach biur i zakładów pracy. Wielu z nas brakuje czasu na zdrową aktywność na świeżym powietrzu, a jeśli już zdarza nam się wychodzić na słońce, stosowanie kremów z wysokim filtrem skutecznie blokuje działanie jego promieni. Ostrego słońca muszą też unikać osoby starsze, dzieci i kobiety ciężarne, co uniemożliwia im naturalną syntezę odpowiedniej ilości witaminy D. Ponadto, z wiekiem maleje efektywność owej syntezy, co jeszcze bardziej przyczynia się do występowania niebezpiecznych niedoborów.
Jak można poradzić sobie z niedoborem witaminy D?
Witamina D nazywana jest witaminą słońca, bo jej głównym źródłem jest właśnie promieniowanie słoneczne. Latem, by podnieść niski poziom witaminy D należy przebywać na słońcu między godziną 10 a 15 przez co najmniej 15 minut. W tym czasie powinniśmy eksponować nie mniej niż 18% powierzchni skóry.
W Polsce w okresie od września do kwietnia skórna synteza witaminy D praktycznie nie zachodzi, dlatego konieczna jest jej dodatkowa suplementacja. Warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w tłuste ryby morskie, takie jak węgorz, makrela, śledź czy łosoś. Witaminy D można szukać również w jajach oraz mleku, jednak w produktach tych jej zawartość jest o wiele niższa.
Z uwagi na trudności z dostarczaniem odpowiedniej ilości witaminy D specjaliści rekomendują stosowanie suplementów diety. Zalecana osobom dorosłym dawka to od 800 do 2000 j.m. na dobę. Osoby otyłe powinny przyjmować jej więcej.