Strona główna » Pielęgnacja skóry u dziecka z AZS – jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja skóry u dziecka z AZS – jak powinna wyglądać?

przez Redakcja
Pielęgnacja skóry u dziecka z AZS

Atopowe zapalenie skóry wymaga szczególnej pielęgnacji, szczególnie w przypadku niemowląt. Co pomaga na AZS i czym powinno się smarować skórę? Jak często kąpać dziecko? Co zrobić, aby zmiany nie swędziały? Wyjaśniamy w artykule.

Atopowe zapalenie skóry a kąpiel

Kąpiel jest ważna w utrzymaniu prawidłowej higieny dziecka, a w przypadku Malucha z AZS, ma na celu usunąć ze skóry różne substancje drażniące i powodujące uporczywe swędzenie. Należą do nich np. barwniki z ubrań czy zanieczyszczenia z otoczenia. Kąpiel zmniejsza również ryzyko rozwoju infekcji, a tą nietrudno, gdy dziecko ma zmiany wywołane AZS, które swędzą i powodują drapanie – nierzadko do krwi, co ułatwia grzybom i bakteriom przenikanie przez uszkodzony naskórek. Istotne jest jednak, aby zachować kilka zasad podczas kąpania małego atopika.

Przede wszystkim nie powinno się takiego dziecka kąpać zbyt często, ponieważ każdy kontakt z wodą może zaostrzyć objawy atopowego zapalenia skóry. Zalecenia ekspertów są takie, aby kąpać Malucha 2-4 razy w tygodniu. Ponadto konieczne jest, aby w ciągu maksymalnie 3 minut od wyjścia z wody, zaaplikować na jeszcze wilgotną skórę emolient w balsamie lub kremie. Sama kąpiel powinna być krótka (trwać maksymalnie 5 minut), z wodą o temperaturze 27-30 stopni Celsjusza (zbyt ciepła woda może nasilać świąd i nadmiernie wysuszać skórę).

Bardzo ważne, aby do kąpieli używać emolientu do skóry atopowej niemowląt – powinien być hipolergiczny i posiadać pH na poziomie 5,5-6 (to fizjologiczne pH skóry człowieka). Emolienty nie podrażniają delikatnej skóry, lecz przeciwnie – uzupełniają braki w jej strukturze i zapobiegają nadmiernej utracie wody, co jest niezmiernie istotne w przypadku skóry atopowej.

Podczas kąpieli nie powinno się ponadto stosować jakichkolwiek gadżetów, typu myjki czy kaczuszki, gdyż mogą one być źródłem bakterii i roztoczy – a te potencjalnie zagrażają atopikom.

Atopowe zapalenie skóry u dziecka? Postaw na dobry emolient

Stosowanie emolientów to jeden z podstawowych kroków pielęgnacji skóry atopowej. Dermatolodzy wskazują, że emolienty są nawet podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry, gdyż tworzą one na skórze barierę ochronną, której brakuje w przypadku tej choroby. Emolienty są dermokosmetykami, które nie tylko nawilżają skórę i ja odżywiają, ale również przywracają odpowiednie funkcje. Minimalizują także swędzenie, poprawiając komfort życia osoby z AZS, przyspieszają gojenie się ran, zmniejszają stan zapalny. W przypadku tzw. emolientów plus dodatkowo przywracają one równowagę mikrobiologiczną skóry i wzmacniają jej naturalną odporność. Działają także przeciwświądowo i przeciwzapalnie.

Jaki emolient wybrać dla swojego dziecka? Przede wszystkim preparat powinien być przeznaczony dla niemowląt, a po jego nałożeniu nie powinny występować niepożądane reakcje – np. swędzenie. Gdy tak się stanie, kosmetyk należy zmyć i wybrać inny. Wybierajmy kosmetyki bez konserwantów, barwników czy substancji zapachowych – składniki te mogą potencjalnie uczulać małego alergika.

Niestety w przypadku emolientów nie można oszczędzać – najważniejsza jest jakość produktu, aby uzyskać odpowiedni efekt terapeutyczny i nie zaostrzyć zmian. Zwróć przy tym uwagę, czy dany emolient ma dodatkowe działanie – np. czy jest nastawiony na przywracanie równowagi mikrobiologicznej skóry (to duży atut).

Wybierając emolient do smarowania, postaw na kosmetyk, który będzie łatwy w aplikacji na całe ciało. Najlepsze będą mleczka, balsamy i emulsje. Z kolei na twarz, szyję oraz zgięcia, gdzie występują zmiany atopowe, warto zastosować krem.

Jak często smarować dziecko z atopowym zapaleniem skóry?

Warto sobie uświadomić, że nawet najlepszy emolient nie da dobrych efektów, jeśli nie będzie stosowany regularnie. Według aktualnych zaleceń dermatologów, w przypadku atopowego zapalenia skóry powinno się smarować całe ciało dziecka przynajmniej 2 razy dziennie i koniecznie po kąpieli – w ciągu maksymalnie 3 minut i na lekko wilgotną skórę. Emolient należy stosować nawet wtedy, gdy choroba jest w stanie wyciszenia. Jeśli natomiast na skórze są aktywne zmainy zapalne, warto zastosować dodatkowo preparat przeciwzapalny zalecony przez dermatologa.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej