Siemię lniane jest pełne cennych składników odżywczych – szczególni korzystnie wpływających na kondycję włosów. Jak stosować siemię lniane na włosy? Jak przygotować tzw. glutek lniany? Czy siemię lepiej pić, czy kłaść bezpośrednio na włosy? Wyjaśniamy w artykule.
Siemię lniane – składniki odżywcze
Siemię lniane to nic innego, jak ziarna lnu. Są one bogate w składniki odżywcze, m.in. witaminy (np. witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, D, E i K), minerały (żelazo, cynk, potas, fosfor itd.), białko, błonnik, a także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
Siemię lniane na włosy – właściwości
Siemię lniane doskonale nawilża włosy, odżywia je i przywraca dobrą kondycję. Efektem stosowania siemienia lnianego na włosy jest także zmniejszenie rozdwajania końcówek, rozwiązanie problemów z przetłuszczaniem się skóry głowy czy wypadaniem włosów, a także problemów z szorstkimi pasmami. Włosy, dzięki regularnemu stosowaniu siemienia lnianego, staną się bardziej nawilżone, miękkie i świeże, zaczną szybciej rosnąć, będą mocniejsze i gęstsze. Szczególnie pozytywne efekty widoczne będą na włosach dotychczas suchych, zniszczonych zabiegami fryzjerskimi i rzadkich.
Jak stosować siemię lniane na włosy?
Siemię lniane stosuje się zwykle po ugotowaniu ziaren lnu w wodzie. Podczas gotowania dochodzi bowiem do uwolnienia się cennych składników odżywczych. Ugotowane ziarna lnu przypominają kisiel – stąd mówi się, że jest to tzw. glutek lniany. Taką mieszanką pokrywamy całe włosy (powinny być wilgotne), od skóry głowy, aż po końce. Dla zwiększenia efektu, możesz założyć na głowę czepek lub owinąć ją folią spożywczą. Mieszankę pozostawiamy na włosach 30 minut, a następnie spłukujemy żel z włosów. Stosujemy raz w tygodniu. Można również stosować zamiennie płukankę z siemienia lnianego i wówczas nie trzeba jej spłukiwać z włosów, co stworzy swego rodzaju barierę ochronną.
Innym sposobem stosowania siemienia lnianego na włosy, jest picie ugotowanych ziaren lnu, zamiast nakładać je na włosy. Siemię lniane wówczas wpłynie pozytywnie nie tylko włosy, ale i na cały organizm, regulując pracę układu trawiennego, wzmacniając układ oddechowy oraz regulując funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.
Przepis na siemię lniane na włosy
Jak przygotować taką miksturę do picia lub żel na włosy? To proste – wystarczy zalać zmielone ziarna lnu w młynku do kawy wrzątkiem i odczekać 10-15 minut. Ziarna można również zagotować w wodzie, aby uwolnić jeszcze więcej substancji aktywnych. Po odcedzeniu ich (przez gazę lub np. pieluszkę tetrową), glutek można wypić lub położyć na włosy (powinien mieć konsystencję kisielu).
Popularna jest także płukanka z siemienia lnianego na włosy. Aby ją przyrządzić, wystarczy zagotować 2 łyżki ziaren w większej ilości wody niż w przypadku glutka lnianego – mieszanka musi być wodnista. Taką płukankę wykorzystujemy do ostatniego płukania włosów po ich umyciu – i nie spłukujemy jej wodą.
Wygodna w stosowaniu jest z kolei mgiełka z siemienia lnianego. Łyżkę ziaren zalewamy 100 ml wody i gotujemy całość przez ok. 10 minut. Odcedzamy i sprawdzamy konsystencję – powinna przypominać wodnistą maź. Dodajemy następnie kilka kropel wybranego olejku, np. z pestek winogron i przelewamy do buteleczki z atomizerem. Mgiełką spryskujemy włosy każdego dnia – mokre lub suche, nie ma to znaczenia.
Koktajl z siemienia lnianego na włosy
Pielęgnacja włosów z użyciem wyżej opisanych mieszanek z siemieniem lnianym daje dobre efekty, o ile jest regularna. Najwięcej korzyści uzyskamy jednak pijąc siemię lniane, gdyż dostarczymy niezbędnych składników „od środka” – włosy zaczną o wiele szybciej rosną i staną się zdrowsze. Niestety, picie tzw. glutka lnianego nie należy do najprzyjemniejszych, w związku z czym powstało kilka pomysłów na przyjmowanie siemienia lnianego doustnie w innej formie. Absolutnym hitem jest koktajl z siemienia lnianego: stymuluje porost włosów, pozostawia je lśniące, wzmacnia od nasady po końce, a dodatkowo jest smaczny.
Efekty takiej kuracji widoczne są dopiero po ok. 6-8 tygodniach, ale warto na nie zaczekać. Koktajl przygotowujemy jak standardowy glutek lniany (czyli gotujemy w ok. 300 ml wody 2 łyżki siemienia lnianego przez 10 minut, odcedzamy, odstawiamy do wystygnięcia), ale dodajemy do niego sok bananowy lub malinowy, bądź miksujemy z wybranymi owocami z blenderze. To doskonały dodatek do śniadania, a przy okazji bardzo pożywny.