Strona główna » Poznaj coś nowego, odkryj wakacje w Albanii

Poznaj coś nowego, odkryj wakacje w Albanii

przez Redakcja
Albania

Albania to niewielkie państwo położone w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, oblewane wodami Morza Adriatyckiego i Jońskiego. Do niedawna była mało znana na rynku turystycznym i, po prostu, niedostępna. Wczasy w Albanii są bardzo zapotrzebowane wśród turystów dzięki czystym plażom i wodzie morskiej, długiej linii brzegowej i przytulnym zatoczkom.

Kraj jest podzielony na trzy główne tereny: pas nadmorski o szerokości od 10 do 30 km, który graniczy z Morzem Adriatyckim i Jońskim; północny wschód, gdzie stolicą jest Tirana, oraz południowy wschód, którego granicą jest rzeka Shkumbin. Żeby urlop był udany, należy zastanowić się kiedy jechać do Albanii. Lepiej zaplanować ten wypad na sezon turystyczny, zaczynając od późnej wiosny, aż do końca września. W Albanii jest dużo dni słonecznych w ciągu roku, nawet ponad 300 dni w roku i 430 km linii brzegowej łącznie, a temperatura morza latem wynosi +25°C.

Wakacje w Albanii zachęcają do spędzenia czasu na plażach otoczonych malowniczymi klifami i zanurzania się w niesamowicie czystej wodzie Morza Jońskiego. Kurorty Albanii z rajskimi plażami są doskonale usytuowane do spędzenia komfortowych i relaksujących wakacji. Ceny jednocześnie są wielokrotnie niższe niż w sąsiedniej Chorwacji, Włoszech, a nawet Czarnogórze. Durres jest najlepszym albańskim kurortem nad Adriatykiem, z kolei nad Morzem Jońskim wyróżnia się Saranda.

Miasto Wlora to jest wyjątkowa szansa na wypoczynek w miejscu, gdzie spotykają się jednocześnie dwa morza. Od wysp Ksamil do jasnych żwirowych brzegów plaży Dermi, Riwiera Albańska jest idealnym miejscem na letni wypoczynek.

Serwis Pojedzznami.pl doradzi urlopowiczom przy wyborze kurortów w Albanii latem. Chociaż wycieczka do Albanii w sezon zimowy również sprzyja zwiedzaniu w sercu bałkańskiego klimatu.

Kurorty w Albanii a bezpieczeństwo wypoczynku

Najbliższy ośrodek od lotniska w Tiranie to Durres, transfer około 40 km. Większość hoteli usytuowano nie w samym Durres, a raczej w jego okolicach. Są to tereny wypoczynkowe Golem, Mali Robit, Shkembi i Cavais, oddalone o 9-14 km od  miasta. Wybrzeże Adriatyku ma łagodne zejście do morza i drobny piasek. Tereny kurortu porośnięte są zielonymi sycylijskimi sosnami, które tworzą przyjemny chłód i nasycają powietrze swoim zapachem. W kurortach panuje cisza i spokój. Wiele hoteli znajduje się faktycznie obok morza, a wzdłuż linii brzegowej jest niewielka promenada. W pobliżu znajdują się restauracje z doskonałą kuchnią oraz sklepy. Wyjazd do Albanii warto uzupełnić o wizytę w restauracji hotelu Ujvara w Mali Robit.

Innym znanym kurortem jest Wlora. Położona 130 km od lotniska jest jednym z najciekawszych kąpielisk w Albanii. Tutaj łączą się morza Adriatyckie i Jońskie. Proces odbywa się wewnątrz tunelu i jest niepozorny. Wzdłuż wybrzeża Adriatyku ciągnie się duża, szeroka promenada, a po przeciwnej jej stronie rozlegają się kawiarnie i restauracje na 3 km długości. Catering na każdy gust i portfel. Będąc obok portu obserwujemy jak życie w nim toczy się nieustannie. Naturalne, że przy wyborze miejsca na wakacje ludzie interesują się, czy Albania jest bezpieczna dla turystów. Oto odpowiedź: stolica Albanii jest bezpieczniejsza niż wiele innych europejskich stolic.

Saranda jest najbardziej oddalona od lotniska, bo aż o 284 km. Z tego wynika długi przejazd, część trasy to serpentyny górskie. Czas spędzony na dojazd jest jednak wart tych niezapomnianych widoków i pięknych plaż. Jeśli nadal masz wątpliwości, czy warto jechać na wczasy do Albanii – zdecydowanie warto, gdyż nie jest ona podobna do innych europejskich kurortów. Trzeba tam pojechać, żeby się przekonać.

Saranda przypomina swoimi krajobrazami północną Grecję. Jeśli jednak poznać ją bliżej i zanurzyć się w lokalnym kolorycie, można zauważyć jej wyjątkowość. Większość plaż w kurorcie jest kamienista. A przezroczysta woda morska zasługuje szczególnego zachwytu!

Ile kosztują wakacje w Albanii będzie zależało od wymagań, jednak jest to prawdopodobnie najtańszy wypoczynek na plaży w Europie. Czasami cena na podobną wycieczkę jest prawie dwukrotnie niższa, jeśli porównać na przykład z Grecją.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej