Strona główna » Prawidłowa pielęgnacja ciała – co warto wiedzieć?

Prawidłowa pielęgnacja ciała – co warto wiedzieć?

przez Redakcja

Zdania na temat tego, jak często należy się myć, są nawet w naszych czasach podzielone. Wydawać się to może oczywiste – im częściej, tym lepiej. Dawniej uważano też, że kosmetyki myjące powinny silnie odkażać i w ogóle działać jak najmocniej na froncie walki z bakteriami. Dziś dermatolodzy odchodzą jednak od tego typu zaleceń.

Częstotliwość kąpieli

Choć każdy z nas chyba wie, że nie można myć się raz na tydzień i nadal elegancko pachnieć (znamy to niestety z autopsji – takich ludzi spotyka się choćby w komunikacji miejskiej, zapach i wrażenia są nie do pomylenia z niczym innym), to już kwestia tego, czy wystarczy myć się na przykład raz na dwa dni, bywa sporna. Aby jednak zagłębić się w temat, należy uświadomić sobie najpierw, jakie są funkcje skóry. Skóra nie tylko chroni nas w naturalny sposób przed kontaktem ze światem zewnętrznym, ale też zapewnia ochronę przez działaniem innych związków chemicznych (stąd ma lekko kwaśny odczyn pH), przed drobnoustrojami (bakterie, wirusy, i grzyby) i alergenami, a do tego bierze czynny udział w produkcji melaniny i witaminy D. Zdrowa skóra ciągle się odnawia, złuszczając się co kilka tygodni. Jeśli jednak będziemy ją myć za często – na przykład kilka razy na dzień – i silnie szorować, jej naturalna równowaga może być zachwiana – skóra nie zdąży się odnowić na czas, będzie podrażniona i będzie ogólnie funkcjonować nieprawidłowo. Dlatego też według lekarzy optymalna częstotliwość kąpieli to raz na dzień, a nawet – jeśli mało się pocimy i nie pracujemy fizycznie – raz na dwa dni.

Prysznic czy wanna?

Nie ma dużego znaczenia, jak się myjemy. Dawniej wanny były uznawane za niezdrowe ze względu na stojącą w nich wodę, jeśli jednak jesteś pierwszym i jedynym uczestnikiem takiej kąpieli, a do tego nie jesteś np. ubrudzony ziemią czy smarem, nic nie stoi na przeszkodzie, by i taka kąpiel była w pełni higieniczna. Należy natomiast co jakiś czas porządnie czyścić wannę i wymieniać gąbki kąpielowe, które po paru miesiącach stają się istnym siedliskiem zarazków.

Kosmetyki czy szare mydło?

Można dziś łatwo kupić wiele różnych kosmetyków do mycia ciała i włosów. Czy jednak zdrowa skóra w ogóle ich potrzebuje? Nie da się ukryć, że samo mycie się wodą w większości przypadków nie wystarczy. Nie warto jednak męczyć ciała i twarzy. Pielęgnacja ciała nie może być nazbyt agresywna szczególnie w przypadku małych dzieci. Dlaczego? Prawda jest taka, że osoby, które za często się myją lub używają za wiele mydła i innych specyfików mogą sobie zaszkodzić. Mydełka i żele pod prysznic zmywają z nas nie tylko brud, ale i pożyteczne bakterie. A wówczas ich miejsce bardzo szybko zajmują grzyby i inne bakterie, w tym takie, które wywołujące choroby. Lekarze twierdzą także, że osoby z obsesją czystości częściej też maja problem z uczuleniami. Zaś dziecko od małego musi nauczyć się radzić sobie z bakteriami – inaczej, czyli gdy będzie przez cały czas zbyt czyste i wychowane w warunkach sterylnych, może potem mieć osłabioną odporność.

Podsumowując – najlepiej nie brać prysznica trzy razy dziennie i wybierać takie żele pod prysznic, które są hipoalergiczne (np. Sanex) i mają zgodny ze skórą ludzką odczyn PH.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej