Strona główna » Psychoza – garść najważniejszych informacji: symptomy, diagnoza, terapia

Psychoza – garść najważniejszych informacji: symptomy, diagnoza, terapia

przez Redakcja
Psychoza

Psychoza to zaburzenie dotyczące sposobu postrzegania rzeczywistości. Zachowanie psychotyczne to takie, które odbiega od ogólnie pojętego poziomu normy i jest niezrozumiałe dla pozostałych osób. W trakcie psychozy dochodzi do rozregulowania różnych funkcji psychicznych, takich jak postrzeganie rzeczywistości, przeżywanie emocji, empatia, nastrój, logiczny tok myślenia. Psychoza może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie oraz prowadzić do zachowań niebezpiecznych dla pacjenta i jego otoczenia.

Najczęstsze przyczyny wystąpienia psychozy 

Powody wystąpienia psychozy mogą być zróżnicowane, a u źródeł często tkwią nieprawidłowości w działaniu neuroprzekaźników. Poza tym przyczyny psychozy mogą być społeczne oraz związane ze stylem życia. Często są wywoływane przez nadmierne spożycie alkoholu, substancji psychoaktywnych, dopalaczy oraz w wyniku nadmiernego wycieńczenia organizmu połączonego z jego wyniszczeniem.

Psychoza jest też niekiedy diagnozowana u osób starszych, mających problemy z funkcjonowaniem pamięci. Warto zauważyć, że czynnikiem zwiększającym szansę wystąpienia psychozy jest depresja, schizofrenia oraz inne zaburzenia schizotypowe. Często przyczyna wystąpienia psychozy jest bardzo złożona i jest ona kombinacją czynników somatycznych, genetycznych oraz środowiskowych. 

Psychoza i zaburzenia z grupy psychotycznych 

Pierwszym typem psychozy jest schizofrenia, czyli przewlekłe zaburzenie związane z występowaniem urojeń, halucynacji oraz zaburzeniem w postrzeganiu rzeczywistości. Może iść także w parze z zaburzeniem emocjonalnym oraz niemożnością odczuwania przyjemności. 

Zaburzenia typu schizoafektywnego to również choroba przewlekła, w której występują intensywne zaburzenia nastroju – takie jak stany depresyjne lub maniakalne. 

Psychoza reaktywna to stan wywołany przez intensywny i długo utrzymujący się stres bądź też istotne dla pacjenta doświadczenie traumatyczne. Ten typ psychozy przechodzi zazwyczaj samoistnie wraz z upływem czasu. 

Psychozy egzogenne są natomiast wywołane przez czynniki zewnętrzne, takie jak zażycie substancji o działaniu narkotycznym. 

Typowe objawy psychozy 

Zdiagnozowanie psychozy nie jest zadaniem łatwym, tym bardziej, że pacjenci mogą wykazywać objawy zbliżone od innych zaburzeń psychicznych i osobowościowych. Często postawienie trafnej diagnozy dokonuje się dopiero na etapie wdrażania leczenia. Psychiatra w Bydgoszczy to polecane rozwiązanie – specjalizuje się on w kompleksowym diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń różnych typów.

Podstawowym symptomem jest wystąpienie urojeń i halucynacji, których treść daleko odbiega od rzeczywistych wydarzeń mających miejsce w życiu pacjenta. Do typowych objawów zalicza się także obsesje, nagłe zmiany w zachowaniu oraz osobowości, brak empatii, ograniczone przeżywanie i wyrażanie emocji, dezorganizacja umysłowa i behawioralna. 

Terapia psychozy – dostępne i zalecane formy leczenia 

Podstawowym rozwiązaniem w przypadku osób dotkniętych psychozą jest rozpoczęcie leczenia terapeutycznego oraz farmakologicznego. Do grupy stosowanych leków zaliczają się środki przeciwpsychotyczne blokujące działanie wybranych neuroprzekaźników. W ten sposób ogranicza się występowanie halucynacji i urojeń. W ramach psychoterapii stosuje się najczęściej rozwiązania poznawczo-behawioralne, które pomagają pacjentowi odzyskać kontrolę nad własnym zachowaniem oraz pomagają mu odróżnić fikcję własnych urojeń od autentycznego stanu rzeczywistości.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej