Zamki błyskawiczne dostępne są w sprzedaży w wielu różnych rodzajach. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat oraz zapoznać z podstawowymi typami suwaków.
Podstawowy podział zamków
Zamki błyskawiczne można podzielić na zamki rozdzielcze i nierozdzielcze. Zamki rozdzielcze to takie, które można rozpiąć na dwie, osobne części. Bardzo często są wykorzystywane w rozpinanych bluzach oraz kurtkach, ponieważ ułatwiają codzienne korzystanie z nich. W sprzedaży można znaleźć również zamki nierozdzielcze, które nie rozpinają się na dwie części. Zostały zakończone maszynowo i wyposażone w ogranicznik, który blokuje ich rozpinanie.
Te modele najczęściej mają zastosowanie w różnych rodzajach spodni, a także spódnic oraz sukienek. Mogą mieć także różną długość, podobnie jak zamki rozdzielcze. Oprócz tego w sprzedaży można znaleźć zamki z suwakami rozpinanymi zarówno od góry, jak i od dołu, które inaczej nazywane są dwusuwakowymi. Ich najczęstsze zastosowanie to takie produkty jak kurtki lub śpiwory.
Typy suwaków
Zamki błyskawiczne dostępne w obecnych czasach w sprzedaży mogą się również między sobą różnić typami suwaków. Wśród różnych typów suwaków w zamkach można wskazać zarówno zamki z blokadą, jak i produkty bez niej. Suwaki bez blokady inaczej nazywane są zamkami non lock. Natomiast suwaki z blokadą to zamki o nazwie auto lock.
Zamki z blokadą są wyposażone w specjalny mechanizm, który zabezpiecza suwak zamka przed jego otwarciem. W tego rodzaju zamkach od spodu są widoczne ząbki blokujące, dzięki którym zamek nie rozepnie się w sposób samoistny. Takie zamki mają szczególne możliwości zastosowania na przykład w spodniach.
Zamki metalowe
Podstawowa klasyfikacja zamków błyskawicznych obejmuje podział ze względu na rodzaj materiału, z którego został wyprodukowany dany zamek. Zamki błyskawiczne są tworzone z dość zróżnicowanych materiałów, jednak wśród nich można wskazać przede wszystkim metal. W tym przypadku zarówno ząbki zamka, jak i jego języczek stworzone są z takiego materiału jak metal. Zamki tego rodzaju charakteryzują się wyjątkowo wysokim poziomem trwałości oraz solidności, dlatego zazwyczaj uznaje się, że są bardziej wytrzymałe niż suwaki stworzone z tworzyw sztucznych.
Zamki metalowe można znaleźć w sprzedaży w różnych wariantach kolorystycznych. Wśród nich można na przykład wskazać złoto i srebro, a także mosiądz, nikiel oraz miedź. Zamki z metalu mają dość szerokie możliwości zastosowania. Przede wszystkim stosuje się je podczas produkcji cięższej odzieży, ale także w przemyśle obuwniczym oraz kaletniczym. Można je wszywać między innymi do kurtek, torebek, obuwia, ale także sprawdzają się jako rozporki w spodniach. Zamki metalowe dość dobrze się prezentują, dlatego w produktach mogą również pełnić funkcję ozdobną i być fantastyczną formą dekoracji.
Zamki kryte
Kolejnym rodzajem zamków błyskawicznych są zamki kryte. Zazwyczaj są one produkowane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Prawidłowo wszytego zamka krytego, jak sama nazwa wskazuje, nie widać, dlatego nie rzuca się w oczy podczas użytkowania odzieży. Do poprawnego wszycia zamka krytego niezbędne jest zastosowanie specjalnej stopki do zamków krytych z rowkami. Dzięki niej możliwe jest szycie bardzo blisko spirali zamka, co umożliwia ukrycie go przed wzrokiem. Precyzyjne ukrycie zamka tego rodzaju jest również możliwe dzięki jego odpowiedniemu dopasowaniu kolorystycznemu.
Zamki kryte doskonale sprawdzają się w wielu zróżnicowanych elementach garderoby, a w szczególności w lekkich sukienkach czy spódnicach. Oprócz tego są bardzo dobrym rozwiązaniem także w przypadku pościeli, czyli poszewek na poduszki oraz kołdrę. Zamki kryte można znaleźć w sprzedaży w różnych długościach, jednak zazwyczaj są one dość cienkie. W przypadku posiadania zbyt długiego zamka w stosunku do potrzeb możliwe jest jego bezproblemowe skrócenie.
Zamki spiralne
Zamki błyskawiczne rodzaje obejmują także zamki spiralne. Są one produkowane z tworzyw sztucznych, podobnie jak zamki kryte. Zamki typu spiralnego mają bardzo szerokie możliwości zastosowania i dzięki temu są niezwykle popularne. Jest to klasyczny model zamka plastikowego. Z powodzeniem można go stosować w różnych rodzajach odzieży, a także innych produktach. Wśród nich można wymienić na przykład swetry, bluzy i kurtki, a także piórniki oraz kosmetyczki.
Zamki tego typu można znaleźć w sprzedaży w bardzo bogatej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można je bez problemów dopasować do posiadanego produktu. Dostępne są także w różnych długościach, ponieważ z łatwością można je skracać w sposób samodzielny. Zamki spiralne sprzedawane są także na tak zwane metry, co oznacza, że można zakupić dowolną długość zamka i samodzielnie nałożyć na niego suwak. Takie rozwiązanie sprawdza się na przykład w przypadku pościeli i poszewek na poduszki o różnej długości.
Zamki kostkowe
Wśród różnych rodzajów zamków produkowanych z tworzyw sztucznych można wyszczególnić zamki kostkowe. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju zamki składają się z kostek o niewielkich rozmiarach, które swoim wyglądem nieco imitują zamki metalowe. Jednak ich ząbki w pełni są stworzone z materiałów syntetycznych, takich jak na przykład plastik. Zamki kostkowe nie są za bardzo elastyczne, dlatego najczęściej używa się ich w produktach, które nie wymagają elastyczności.
Wśród nich można wymienić na przykład bluzy, kurtki oraz akcesoria sportowe. Idealnie sprawdzają się w dresach, ale także różnych rodzajach odzieży roboczej. Oprócz tego znajdują zastosowanie również w śpiworach oraz innych rodzajach tekstyliów. Prawidłowo wszyty kostkowy zamek błyskawiczny charakteryzuje się dość długą żywotnością. Jest również w pełni bezpieczny dla dzieci, dlatego często się go stosuje w odzieży dziecięcej.
Zamki ozdobne
W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć również szeroką gamę różnych rodzajów zamków ozdobnych. Najczęściej są one wszywane na wierzchu materiału, co sprawia, że mogą go w fantastyczny sposób dekorować oraz pełnić funkcję ozdobną. Wśród innych, specjalnych rodzajów zamków można także wyróżnić suwaki tęczowe, namiotowe, wodoodporne, a także suwaki z kamieniami. Każdy z rodzajów zamków ma swoje szczególne zastosowanie.