Strona główna » Różne rodzaje włosów – dobierz odpowiednią pielęgnację

Różne rodzaje włosów – dobierz odpowiednią pielęgnację

przez Redakcja
Różne rodzaje włosów

Dobrej jakości szampon i odżywka nie są gwarancją zdrowych, mocnych i pięknych włosów. Przede wszystkim muszą one być odpowiednio dobrane do rodzaju i potrzeb włosów – a przecież każdy rodzaj włosów ma inne potrzeby. Znasz swój typ i wiesz, jakich produktów używać do pielęgnacji?

Wskazówki pielęgnacyjne

Nie wiesz, jakie kosmetyki wybrać do Twojego rodzaju włosów? Wszystko ma znaczenie – to, czy jesteś blondynką, masz włosy farbowane, kręcone, ze skłonnością do przetłuszczania się, a może są kruche i zniszczone? W jednym przypadku sprawdzi się szampon i odżywka do włosów kręconych, w innym kosmetyki wspomagające regenerację.

6 rodzajów włosów

Wyróżniamy sześć podstawowych rodzajów włosów, jeśli jako kryterium ustalimy rodzaj struktury i pochodzenie. Są to mianowicie włosy normalne, suche, przetłuszczające się, mieszane, cienkie i delikatne oraz zniszczone i wymagające regeneracji. Innym ważnym czynnikiem jest również kolor włosów i zabiegi, jakimi są one poddawane – koloryzacja, osłabia włosy, a także determinuje ich potrzeby.

Określ rodzaj swoich włosów

Jeśli chcesz ustalić, jakie masz włosy, weź pod uwagę m.in. średnicę włosów, grubość, skręt, sprężystość, blask, zbadaj też skórę głowy, wypisz różne zabiegi, którym je poddajesz – jak farbowanie, prostowanie i inne. Na tej podstawie dobierzesz odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji włosów oraz skóry głowy – jak szampon i odżywka do włosów suchych lub przetłuszczających się, maska wzmacniająca czy ampułki do zadań specjalnych.

Pielęgnacja włosów normalnych

Jest oczywiście najprostsza. Włosy normalne nie wymagają zbyt wielu zabiegów czy specjalistycznych kosmetyków i specjalnych zabiegów. Są elastyczne i sprężyste, pełne blasku, wyglądają ładnie i zdrowo, nie są zbyt suche ani nie przetłuszczają się. Wystarczy, że umyjesz je 2-3 razy w tygodniu szamponem oraz delikatną odżywką.

Pielęgnacja włosów zniszczonych

Wyjątkowych zabiegów wymagają z kolei włosy zniszczone i wrażliwe. Podstawę w ich pielęgnacji stanowi szampon, ale także dobrej jakości odżywka do włosów zniszczonych. Łuski w takich włosach są połamane i rozchylone, co sprawia, że włosy są pozbawione blasku i matowe. Brakuje im też wilgoci – są suche, łamliwe i trudne do rozczesania.

Ich zniszczenie może być rezultatem nieodpowiedniej pielęgnacji, zbyt inwazyjnych i źle wykonywanych zabiegów, częste prostowanie, silne działanie słońce albo inne czynniki atmosferyczne lub chlorowana lub słona woda. Ten rodzaj włosów wymaga specjalnej pielęgnacji opartej na regeneracji, by uszkodzoną strukturę włosów można było uratować.

Maska i odżywka do włosów zniszczonych powinny zawierać cenne witaminy, proteiny i keratynę. Takie kosmetyki przywrócą im odpowiednią strukturę oraz poziom wilgotności, wpłyną również na ich wygładzenie. Sięgaj także po oleje oraz ampułki, unikaj częstego i długiego suszenia włosów oraz używania prostownicy, obchodź się z nimi delikatnie. Na efekty trzeba cierpliwie poczekać, gdyż regeneracja włosów trwa długo.

Pielęgnacja włosów kręconych

Podobno posiadaczki włosów prostych marzą o lokach, a panie z włosami kręconymi chętnie zamieniłyby się na proste. Ten typ włosa jest delikatny i wrażliwszy. Co więcej, takie włosy szybciej tracą wilgoć i blask. Ważne jest w ich przypadku odpowiednie cięcie, ale także stosowane kosmetyki – jak szampon i odżywka do włosów kręconych, a raz w tygodniu maska. Warto dodać, że dobrym wyborem będzie w ich przypadku odżywka bez spłukiwania. Potrzebują regularnego nawilżania, nie lubią z kolei pocierania, dlatego susz je delikatnie.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej