Strona główna » Składniki naturalne w kosmetykach

Składniki naturalne w kosmetykach

przez Redakcja

Natura jest pełna owoców i nasion, które nie tylko pięknie pachną, wyglądają czy pysznie smakują, ale także stanowią prawdziwe bomby witamin oraz mikro- i makroelementów. Składniki w nich zawarte mają także dobroczynny wpływ na skórę. Dlatego naukowcy, prowadząc zaawansowane badania pomagające znaleźć przełomowe substancje służące do produkcji kosmetyków, coraz częściej czerpią pomysły z tego, co podarowała sama natura ? czyli z wyciągów i olejków z owoców czy roślin.

W kosmetologii przyjęło się określać mianem substancji naturalnych składniki pozyskiwane z roślin. Warto też wiedzieć, że wciąż rozwijające się technologie tworzenia kosmetyków umożliwiają staranne wyselekcjonowanie i dokładne przebadanie substancji naturalnych, tak, aby nie podrażniały skóry czy nie uwrażliwiały jej na promienie słoneczne. Możemy więc dziś lepiej korzystać z ich dobroczynnego działania.

Jedną z grup najbardziej klasycznych składników kosmetycznych pozyskiwanych wprost z natury są oleje roślinne, takie jak olej z winorośli. Wytłaczany na zimno, zachowuje wszystkie swoje właściwości, jest cennym źródłem witaminy E, pomaga także wzmocnić naturalną osłonę naskórka i chronić skórę przed nadmierną utratą wody. Podobnie olej Babassu, który nawilża skórę i zmiękcza naskórek. Olej wytłaczany z pestek jabłka jest z kolei bogaty w fitohormony, ma działanie wygładzające i łagodzące podrażnienia skóry.  W kremach odżywczych bardzo cennym składnikiem jest olej z róży, szczególnie bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. A do delikatnej i bardzo wrażliwej skóry doskonałym wyborem jest olej Canola o niezwykłych właściwościach łagodzących i ochronnych.

Z nasion jabłek pozyskiwać można także ekstrakt o działaniu przeciwzmarszczkowym. Nasiona zawierają prawdziwy koktajl substancji niezbędnych dla funkcjonowania komórek. Dzięki temu wspomaga odbudowę skóry i stymuluje produkcję kolagenu. Podobnie proteiny z dyni pomagają komórkom odbudować szkielet białkowy warunkujący elastyczność skóry.

Wiele wyciągów roślinnych ma działanie ochronne. Dobrym przykładem jest ekstrakt z wiśni z Barbados, będący jednym z najbogatszych źródeł witaminy C. Składnik ten nie tylko chroni skórę przed wolnymi rodnikami, ale ma także delikatne działanie rozjaśniające i przeciwzmarszczkowe. Wyciąg z nasion lnu tworzy natomiast na powierzchni naskórka ochronny film, dzięki czemu łagodzi ewentualne podrażnienia skóry.  Podobne właściwości ma kwiat arniki. Wyciągi z ogórka i malwy mają natomiast działanie nawilżające.

To oczywiście nie wszystkie substancje roślinne, których dobroczynny wpływ na kondycję skóry wykorzystywany jest w kosmetologii. Jest ich już bardzo wiele, a naukowcy wciąż odkrywają nowe właściwości znanych roślin.

Czy wiesz, że??

Aby składnik naturalny trafił do słoiczka z kosmetykiem, musi odbyć długą drogę?

Na początku musi urosnąć roślina będąca źródłem dobroczynnego składnika. Roślina ta wykorzystuje energię słońca aby podtrzymać swoje procesy życiowe i wyprodukować potrzebne jej substancje z prostszych związków.  Kiedy nadejdzie odpowiedni czas, można zebrać kwiaty lub owoce i pozyskać z nich cenne składniki. Z owoców winorośli wydobywane są nasiona, z których następnie wytłaczany jest czysty olej o złotym zabarwieniu. Podobnie otrzymywany jest brązowy ekstrakt z arniki górskiej. Delikatne i drobne kwiaty lipy są natomiast mieszane w wielkich pojemnikach, gdzie ekstrahowany jest przejrzysty wyciąg o charakterystycznym zapachu. Tak pozyskane składniki zamykane są w ciemnych pojemnikach i trafiają do laboratorium kosmetycznego, gdzie Technolodzy mieszają je z innymi substancjami w celu uzyskania delikatnych formuł, nie tylko o doskonałych właściwościach pielęgnacyjnych, ale i o niezwykle przyjemnych konsystencjach.

Monika Pasikowska
Kierownik Laboratorium Naukowego Lirene

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej