Producenci szczoteczek co rusz wypuszczają na rynek nowe rozwiązania, które mają zastąpić tradycyjne, manualne produkty. W ostatnim czasie na popularności zyskują przede wszystkim szczoteczki soniczne.
Jest to zacznie bardziej zaawansowana wersja modeli elektrycznych. Jej działanie związane jest z emisją drgań i fal dźwiękowych – wszystko to umożliwia wbudowany generator. Powstające fale dźwiękowe generują drgania. Dzięki temu taka szczoteczka jest w stanie wykonać ponad 90 tysięcy ruchów wymiatających i pulsacyjnych na minutę (ponad 10 razy więcej niż zwykła szczoteczka elektryczna). Pozwala to na bardzo precyzyjne wyszczotkowanie zębów.
Co więcej, opisany wyżej mechanizm prowadzi do wytworzenia bąbelków z mieszaniny wody, pasty i śliny. Dzięki temu znacznie skuteczniej usuwa ona wszelkie powstałe osady i zanieczyszczenia. Warto dodać również to, że budowa szczoteczki sonicznej pozwala jej dotrzeć do wielu trudno dostępnych miejsc.
Zbierając wszystkie przedstawione wyżej informacje, możemy stwierdzić, iż omawiany produkt doskonale usuwa zanieczyszczenia z całego uzębienia (także z przestrzeni między zębami), redukuje przebarwienia, a także pozwala uporać się z powstającym kamieniem nazębnym.
Szczoteczka soniczna czy rotacyjna?
Jest to często zadawane pytanie. Oczywiście każde rozwiązanie znajdzie swoich zwolenników, jednak warto podkreślić, iż modele soniczne okażą się lepszym wyborem dla osób z wrażliwymi zębami i dziąsłami. Jest ona bowiem znacznie delikatniejsza, dlatego nie powoduje żadnych podrażnień.
Wszystko to sprawia, że szczoteczkę soniczną zaleca się także osobom zmagającym się z krwawieniem dziąseł lub paradontozą. Co ważne, nie doprowadzi ona do uszkodzenia plomb dentystycznych.
Jak wybrać szczoteczkę soniczną?
Chcąc cieszyć się wszystkimi wyżej opisanymi efektami szczotkowania, a przy okazji dysponować urządzeniem łatwym i wygodnym w użyciu, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Jak to bowiem zazwyczaj bywa, każdy sprzęt jest nieco inny. Jeśli więc nie zachowamy ostrożności, możemy zakupić coś, z czego nie będziemy zadowoleni.
Co więc warto sprawdzić jeszcze przed zakupem?
- Sposób zasilania. W tym przypadku mamy trzy możliwości wyboru. Najczęściej spotykane są szczoteczki akumulatorowe. Powinniśmy sprawdzić, jak długo mogą one pracować, a także ile trwa ładowanie akumulatora. Osobną kategorią stanowią produkty bateryjne. Charakteryzują się one przede wszystkim znacznie niższą ceną (często nawet 10-krotnie niższą) oraz wykorzystaniem baterii. Są również przeważnie słabsze i mniej wydajne od modelu akumulatorowych.
Do trzeciej grupy należą szczoteczki akumulatorowo-sieciowe, które możemy podłączyć do prądu. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, jednak raczej rzadko spotykane.
- Regulacja prędkości. Nie zawsze jest spotykana, jednak jeśli mamy dostęp do taki urządzeń, naprawdę warto się nimi zainteresować. Pozwalają one bowiem na wygodne dostosowanie ich pracy do naszych potrzeb. Zwrócić uwagę należy również na to, ile stopni prędkości możemy wprowadzić. W sklepach znaleźć można szczoteczki z regulacją jednostopniową, trzystopniową i pięciostopniową.
- Timer. Jest dostępny w szczoteczkach dobrej jakości. Informuje nas o tym, jak długo powinny być myte zęby. Przeważnie co 30 sekund usłyszymy sygnał oznaczający, że nadszedł czas na zmianę miejsca szczotkowania. Po 2 minutach szczoteczka zostanie automatycznie wyłączona. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiednio zadbać o nasze uzębienie i uzyskać najlepsze efekty.
- Tryby pracy. Ich zakres może być bardzo różny. Poszczególne tryby najczęściej różnią się liczbą wykonywanych ruchów. Wprowadzić możemy więc program polerujący, masujący dziąsła, tryb soft dostosowany do zębów wrażliwych, tryb codzienny, a także nastawiony na skuteczne wybielanie zębów i usuwanie powstałych przebarwień.
- Funkcje i wyposażenie dodatkowe. Wymienić można między innymi wskaźnik naładowania baterii, specjalną szklankę do ładowania, etui, dodatkowe końcówki, a także wskaźniki trybów.
Ile kosztuje szczoteczka soniczna?
Wiele zależy od rodzaju i zakresu obsługiwanych funkcji. Modele bateryjne zakupimy już za kilkanaście złotych. Będą to jednak urządzenia o mocno ograniczonym działaniu. Cena tych nieco bardziej zaawansowanych może osiągnąć wartość około 130 złotych.
Zdecydowanie droższe są najlepsze szczoteczki akumulatorowe. Musimy za nie zapłacić od 85 do nawet 800 złotych. Modele najdroższe pozwalają na wprowadzenie wiele trybów działania, często posiadają również dodatkowe urządzenia czyszczące.
Nie tylko szczoteczka!
Jak już wspominaliśmy, szczoteczki soniczne potrafią zagwarantować doskonałe efekty czyszczenia. Dzięki nim nasze zęby zostają pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, przebarwień i kamienia, a nasz uśmiech jest śnieżnobiały.
Wpływ na to wszystko ma jednak także odpowiednio dobrana pasta do zębów. Podczas ich wyboru warto sprawdzić przede wszystkim współczynnik ścieralności (RDA). Powinniśmy dostosować go do naszych potrzeb:
- RDA poniżej 40 – są to pasty przeznaczone dla osób o wrażliwych zębach i dziąsłach,
- RDA w przedziale 40-70 – standardowe pasty do codziennego użytku,
- RDA powyżej 70 – taki współczynnik zawierają pasty wybielające, stosowane między innymi przez palaczy.
Jak widać, świadome zakupy zapewnią nam wiele dobrego. Należy o tym pamiętać i nie kierować się wyłącznie najniższą możliwą ceną.