Strona główna » Tablice manipulacyjne dla dzieci – najlepsze zabawki sensoryczne

Tablice manipulacyjne dla dzieci – najlepsze zabawki sensoryczne

przez Redakcja
Tablice manipulacyjne dla dzieci

Półki w sklepach uginają się od przeróżnych zabawek dla dzieci. Misie, lalki, klocki, samochody… wyliczać można w nieskończoność. Jednak zabawkami, którymi interesuje się coraz więcej rodziców, są te z walorem edukacyjnym. W ostatnim czasie popularnością cieszą się przedmioty sensoryczne, a wśród nich tablice manipulacyjne.

Czym jest tablica manipulacyjna?

To przede wszystkim zabawka edukacyjna stworzona w myśl metody Montessori. Jej zadaniem jest więc nauka poprzez zabawę. Tablica składa się z drewnianej deski i przymocowanych do niej przeróżnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak: zamki błyskawiczne, sznurowadła, pokrętła, klamki czy zasuwki. Ta różnorodność elementów tablicy sprawia, że dziecko potrafi spędzić przy niej wiele godzin. Co więcej, dzięki elementom o różnej trudności zarówno młodsze, jak i starsze dzieci znajdą na niej coś interesującego. Tablica manipulacyjna jest więc dobrym rozwiązaniem dla rodzeństwa, które przestanie kłócić się o zabawki i zacznie wspólną zabawę.

Tablica manipulacyjna dla dzieci – zabawka, która bawi i uczy

Manipulacyjne tablice mają wile zalet. Przeróżne akcesoria pobudzają kreatywność i ciekawość świata. Jednak przede wszystkim pozwalają w bezpieczny sposób poznawać przedmioty, które na co dzień otaczają malucha. Twoje dziecko bawiąc się tablicą, może nauczyć się na przykład sznurowania butów.

Nie można zapomnieć o rozwoju zmysłów, który funduje tablica. Dzięki niej dziecko poznaje nowe kształty, dźwięki, materiały i faktury. Chwytanie, ściskanie, wkładanie paluszków, przekręcanie i otwieranie to umiejętności związane z małą motoryką, czyli sprawnością rączek, którą tablica doskonale rozwija. Do tego dochodzi jeszcze koordynacja. Tablicę możesz położyć na podłodze lub powiesić na ścianie, więc dziecko chcąc dosięgnąć interesujący go przedmiot, będzie musiało czasami troszeczkę się nagimnastykować.

Co powinno znaleźć się na tablicy edukacyjnej?

Tablice pozytywnie wpływają na rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego, ponieważ bardzo często znajdują się na nich elementy takie jak przyciski włączające światełka, dzwoneczki czy różnego rodzaju zamki. Dobrze jeśli na tablicy dla dzieci znajdują się również cyferki, kalkulator lub zegar. Ciekawym elementem jest gniazdko z wtyczką, które skutecznie odciąga małego malucha od tych prawdziwych gniazdek w ścianach.

Jak bawić się tablicą sensoryczną?

Elementy umieszczone na tablicy potrafią zainteresować zarówno małych, jak i nieco starszych odkrywców. Co ciekawe, każdy maluch potrafi kreatywnie wykorzystać ją podczas zabawy. Ta drewniana plansza pełna przeróżnych elementów doskonale sprawdzi się na przykład jako ster statku kosmicznego. Dziecku warto pokazać, jak bawić się poszczególnymi elementami. Rozepnij i zapnij zamek, wciśnij przycisk i wyraź zdziwienie, gdy zapali się światełko. Otwórz drzwiczki i uciesz się na widok ukrytej tam naklejki. Dziecko z pewnością będzie uważnie obserwować, co robisz. Teraz pozwól małemu smykowi powtórzyć te czynności.

Gdzie kupić tablicę manipulacyjną?

Jednym ze sklepów z tablicami, któremu warto zaufać, jest Manibox. W jego ofercie znajdziemy kilka modeli tablic w przepięknych kolorach, dzięki którym zabawka będzie również ozdobą dziecięcego pokoju. Bezpieczeństwo maluchów to kwestia, na którą zwracają szczególną uwagę twórcy tablic Manibox. Rogi tablic są zaokrąglone, powierzchnia dokładnie wygładzona, a wykorzystywane farby – hipoalergiczne. Bez wątpienia jest to idealny pomysł na prezent wspierający rozwój dziecka.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej