Strona główna » W końcu w ciąży! Co teraz zrobić? 6 ważnych kroków

W końcu w ciąży! Co teraz zrobić? 6 ważnych kroków

przez Redakcja
W końcu w ciąży! Co teraz zrobić? 6 ważnych kroków

Jeśli niedawno dowiedziałaś się o ciąży, z pewnością towarzyszy Ci masa różnych emocji, od ogromnej radości, aż do obaw i lęków. Nawet jeśli ciąża była planowana i wyczekiwana, wraz z nią mogły pojawić się także wątpliwości i stres – to zupełnie normalne. Od tego momentu jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za życie, które rozwija się pod Twoim sercem. Co teraz zrobić? Przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie, odwiedzić ginekologa i zacząć przygotowywać się do roli mamy! Oto 6 ważnych kroków koniecznych do wykonania już na początku ciąży.

Wybierz lekarza, który poprowadzi ciążę

Jeśli domowe testy wskazują na ciążę, w celu jej potwierdzenia należy odwiedzić lekarza ginekologa. Najlepiej wybrać się na pierwszą wizytę między 6 a 8 tygodniem ciąży – w tym czasie zarodek jest już na tyle duży, że lekarz będzie w stanie go zbadać podczas badania USG.

Każda ciąża powinna być prowadzona przez lekarza ginekologa, który będzie stale kontrolował jej właściwy przebieg. Na co zwrócić uwagę, wybierając lekarza prowadzącego? Z pewnością na posiadane do niego zaufanie i jego kompetencje. Warto dopytać o możliwość kontaktu w nagłych przypadkach i upewnić się, że udostępni on swój numer telefonu. Radzi się wybierać przede wszystkim lekarzy pracujących na oddziałach położniczych, na których będą oni mogli odebrać poród.

Już przy pierwszej wizycie u położnika założy on książeczkę ciąży, którą od tego momentu powinnaś nosić zawsze przy sobie. W razie wypadku takiego jak utrata przytomności jest to informacja o ciąży dla ratowników medycznych. Lekarz ginekolog odpowie również na wszystkie pytania, przekaże wskazówki odnośnie dbania o zdrowie, a także wypisze skierowania na badania laboratoryjne.

Przygotuj garderobę ciążową

Wraz z rozwojem ciąży Twoja sylwetka zacznie się zmieniać. To, jak będzie wyglądać ta zmiana, czy będzie bardzo widoczna i jak szybko się pojawi, to kwestia indywidualna. Pewne jest jednak, że wkrótce brzuszek widocznie się zaokrągli, co będzie wymagało odpowiednio elastycznych ubrań ciążowych. Będziesz się w nich nie tylko lepiej czuć, ale i znacznie lepiej wyglądać!

Wygodna odzież ciążowa dla kobiet musi być dopasowana do kształtów zmieniającej się sylwetki. Koszulki i bluzki wykonywane są zwykle ze zwiewnych i elastycznych materiałów, które nie krępują ruchów, a dodatkowo są nieco dłuższe od tradycyjnych, przez co dobrze zasłaniają ciążowy brzuszek. W spodnie zazwyczaj wszywane są elastyczne pasy, które nie uciskają, a świetnie układają się na ciele, zakrywając krągłości i ocieplając brzuch od dołu. Co ważne, wiele ubrań ciążowych jest dostosowanych do karmienia dziecka, dzięki czemu przydadzą się również po porodzie!

Zadbaj o zdrowie, dietę i aktywność

Troska o zdrowie to dość ogólne pojęcie, jednak w ciąży należy zwracać na nie szczególną uwagę i to pod wieloma względami. Liczą się tak podstawowe sprawy jak odpowiednia jakość i ilość snu, a nawet nienarażanie się na stres. Niezwykle ważna jest również właściwa dieta. Nie oznacza to, że musisz jeść za dwoje – wystarczy, że posiłki będą zbilansowane i pełne niezbędnych składników odżywczych. Poza tymi dostarczanymi z dietą już w pierwszych tygodniach ciąży zaleca się suplementację kwasu foliowego, niezwykle ważnego dla rozwijającego się dziecka.

Pod kątem zdrowia przede wszystkim należy odstawić wszelkie używki, w tym papierosy i alkohol. Nawet w niewielkich ilościach mogą mieć one niezwykle negatywny wpływ na płód, powodować liczne wady wrodzone, a nawet istotnie zwiększać ryzyko poronienia.

Czy aktywność fizyczna jest dozwolona w ciąży? Co ciekawe, jeśli tylko nie jest to ciąża zagrożona, ćwiczenia są nawet wskazane! Nie należy jednak decydować się na uprawianie sportów, które grożą ryzykiem kontuzji, jak na przykład jazda na nartach, jak i decydować się na wyczerpujące treningi. Delikatna aktywność jak pływanie, spacery, czy gimnastyka pomogą jednak utrzymać dobrą formę przez cały okres ciąży.

Powiadom pracodawcę o ciąży

Oficjalnym potwierdzeniem ciąży składanym u pracodawcy jest zaświadczenie wypisane przez lekarza ginekologa. Nie obawiaj się poinformować pracodawcy o swoim stanie ani nie zwlekaj z tym niepotrzebnie aż do ostatniego możliwego momentu. W rzeczywistości zgłoszenie tego faktu w zakładzie pracy zapewni Ci tylko korzyści takie jak ograniczony czas pracy do maksymalnych ośmiu godzin podczas jednej zmiany. Pracodawca nie będzie mógł również zlecić Ci pracy w godzinach nocnych.

Jeśli Twoje samopoczucie sprawia, że praca staje się trudna do wykonania, nie narażaj swojego zdrowia i nie zmuszaj się do niej. W każdej chwili ciąży możesz omówić niepokojące objawy czy osłabione samopoczucie z lekarzem, który w razie potrzeby wystawi Ci zwolnienie lekarskie na tak długi czas, jaki okaże się niezbędny, w tym być może nawet do samego rozwiązania.

Wątpliwości konsultuj z lekarzem

Większość kobiet w ciąży mierzy się z różnymi lękami, martwiąc się między innymi o zdrowie dziecka czy niejasne dla nich objawy. W czasach łatwego dostępu do Internetu to właśnie on staje się zwykle podstawowym źródłem informacji, w tym także w kwestiach związanych ze zdrowiem i ciążą. Choć w sieci można znaleźć sporo wartościowych wskazówek, materiały w Internecie nigdy nie powinny zastępować konsultacji lekarskiej.

Porady znalezione w sieci nie zawsze są tworzone przez lekarzy, a nawet jeśli – niekoniecznie odnoszą się one do takiej samej sytuacji. Przede wszystkim nigdy nie należy zażywać leków, sugerując się informacjami znalezionymi w Internecie, ani podejmować żadnych działań, które mogą mieć wpływ na zdrowie Twoje i dziecka. W takich sprawach zawsze należy konsultować się z lekarzem prowadzącym, który odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości po przeprowadzeniu stosownych badań.

Przygotuj się na macierzyństwo!

Chciałaś zostać mamą i już możesz zacząć świętować! Masz jeszcze dużo czasu na skompletowanie wyprawki dla dziecka, jednak już możesz zacząć przeglądać urocze ubranka dla niemowląt, gryzaki i grzechotki, czy mebelki do dziecięcego pokoju. W wolnych chwilach zacznij tworzyć listę niezbędnych rzeczy, w tym nie tylko tych, które zakupisz sama, ale i takich, które możesz przekazać bliskim jako sugerowane prezenty dla maluszka.

Przygotowania do macierzyństwa możesz zacząć od czytania podręczników dla przyszłych rodziców albo wizyt w szkole rodzenia, gdzie nie tylko przygotujesz się na wyzwanie związane z porodem, ale i pierwsze tygodnie w towarzystwie maleństwa. Takie zajęcia doceniane są przede wszystkim przez tych, którzy po raz pierwszy zostają rodzicami. Mogą nauczyć się na nich między innymi podstaw bezpiecznej opieki nad tak małym dzieckiem, w tym na przykład jego kąpieli i właściwej pielęgnacji w pierwszych dniach życia.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej