Wszywka alkoholowa nie powinna być stosowana samodzielnie, ale jako element kompleksowej terapii uzależnienia. Od lat wiadomo, że alkoholizm to poważna choroba cywilizacyjna, która wymaga kompleksowego leczenia pod okiem specjalistów. Nie da się wyleczyć w stu procentach z alkoholizmu domowymi metodami i bez pomocy terapeutów oraz lekarzy.
Leczenie alkoholowe składa się z kilku etapów, wśród których znajduje się wszycie wszywki alkoholowej. Nie jest to etap obowiązkowy w każdym leczeniu uzależnienia, jednak bardzo duża ilość pacjentów decyduje się na nią, ze względu na jej skuteczność oraz dużą pomoc w trakcie trzeźwienia.
Wszywka alkoholowa – co to jest?
Wszywka alkoholowa Esperal ma postać tabletek z substancją czynną, która nosi nazwę Disulfiram. To właśnie Disulfiram odpowiada za działanie wszywki alkoholowej. Wszywkę umieszcza się podskórnie w ciele pacjenta i od tego momentu obowiązuje go całkowita abstynencja. Złamanie zakazu wiąże się z nieprzyjemnymi dla pacjenta konsekwencjami.
Wszywka alkoholowa https://esperalpoznan.pl/ zaliczana jest do metod wspomagających leczenie awersyjnych, a więc oznacza to, że jej zastosowanie ma za zadanie wywołać u alkoholika niechęć, wstręt i strach przed alkoholem, co pozwala mu pozostać trzeźwym. Wszywka ma wielu zwolenników, ale również przeciwników, którzy twierdzą, że jest to niemoralna metoda. Niezależnie od moralności wszywki fakt jest taki, że pomaga ona naprawdę wielu osobom borykającym się z chorobą alkoholową, zwłaszcza gdy czują one, że nie mają w sobie dość dużo samozaparcia i kontroli, by samodzielnie przestrzegać abstynencji.
Jak działa wszywka alkoholowa?
Tabletki umieszczane w ciele pacjenta zawierają substancję chemiczną Disulfiram. Substancja ta odpowiada za blokowanie prawidłowego metabolizmu alkoholu etylowego w ciele osoby, która poddała się terapii wszywką. Co ciekawe, w przypadku zachowania pełnej abstynencji Disulfiram nie powoduje żadnych zmian w ciele pacjenta i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Dopiero po spożyciu alkoholu lub jakiegokolwiek produktu, który alkohol zawiera (łącznie z syropami na kaszel, perfumami oraz wodami po goleniu), substancja czynna uaktywnia się i zapobiega metabolizmowi alkoholu etylowego. Wątroba jest w stanie przekształcić alkohol etylowy tylko do aldehydu octowego, który gromadzi się w ciele uzależnionego. Niestety, to właśnie aldehyd octowy jest uznawany za najniebezpieczniejszy metabolit alkoholu etylowego, a więc jego nagromadzenie się w ciele, wywołuje szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych o dużym nasileniu. Potrafią one utrzymywać się nawet do 10 godzin, cały czas z takim samym natężeniem.
Co powoduje spożycie alkoholu po zaszyciu Esperalem?
Wszywka alkoholowa jest popularną metodą wspomagającą leczenie alkoholizmu już od wielu lat, a jej popularność nie maleje. Pomaga zachować pełną abstynencję, a złamanie jej wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, z którymi pacjent musi borykać się przez długie godziny. Do najczęściej występujących objawów zaliczamy:
- zawroty głowy,
- trudności w utrzymaniu równowagi,
- wymioty i bóle brzucha,
- zaczerwienienie twarzy,
- skoki ciśnienia,
- kołatanie serca,
- nadmierne pocenie się,
- ogólne obniżenie nastroju.
Takie objawy występują nie tylko po spożyciu alkoholu, ale również po spożyciu lub użyciu każdego produktu, w którym alkohol się znajduje. Tak więc zakazane jest również spożywanie słodyczy z alkoholem oraz używanie perfum, syropów i leków na bazie alkoholu czy płynów do płukania ust.
Warto mieć świadomość, że wszywka alkoholowa Esperal nie jest cudownym lekiem na alkoholizm. Choć skutecznie odstrasza alkoholika od spożywania alkoholu, to nie leczy go z tej choroby, która ma swoje podłoże zarówno w psychice jak i fizyczności.
Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?
W związku z rosnącą liczbą osób cierpiących na chorobę alkoholową, wszywka Esperal ponownie zyskuje na popularności. Jest bardzo skuteczną pomocą w leczeniu uzależnienia, nic więc dziwnego, że decyduje się na nią duża ilość osób, która chce powrócić do zdrowia.
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej jest mało inwazyjny i nieskomplikowany. Trwa on około 30 minut, a wykonany przez doświadczonego profesjonalistę jest bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta. Jak wygląda zabieg umieszczenia wszywki alkoholowej w ciele?
Lekarz chirurg po zakwalifikowaniu pacjenta na zabieg, podaje znieczulenie miejscowe, by nie odczuwał on żadnego bólu w trakcie trwania zabiegu. Znieczulenie podawane jest w pośladek lub okolicę łopatki, gdyż tam właśnie umieszcza się tabletki z Disulfiramem. Gdy znieczulenie zacznie już działać, lekarz nacina głęboko skórę, a następnie w powstałym otworze umieszcza tabletki z lekiem. Końcową fazą zabiegu jest założenie szwów oraz opatrunku. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, pacjent nie wymaga hospitalizacji i jeszcze tego samego dnia może udać się do domu.
Skutki wszywania Esperalu
Jeżeli tylko pacjent zachowa pełną abstynencję w trakcie terapii Disulfiramem, nie odczuje żadnych skutków ubocznych wszycia wszywki. Dlatego też w Polsce wszywkę można wszyć tylko za wyraźną i świadomą zgodą pacjenta, który jest szczegółowo informowany o wszystkich konsekwencjach złamania abstynencji. Skutki uboczne pojawiają się jedynie wtedy, gdy spożyje on alkohol, a w zależności od jego ilości mogą być one różne. Jeżeli wypije małą ilość, wystąpią objawy przypominające zatrucie alkoholowe. Jeżeli jednak spożyje dużą ilość alkoholu może dojść do uszkodzenia wątroby, nerek, utraty wzroku, straceniu przytomności, zawału serca, a nawet do śmierci.
Inne skutki uboczne wszycia wszywki są niesamowicie rzadkie, a jeżeli już występują, najczęściej związane są z potraktowaniem wszywki przez organizm jak ciało obce. Wówczas pojawi się dookoła rany zaczerwienienie oraz obrzęk i ból i jest to sygnał, że należy udać się do lekarza na kontrolę.
Ile tabletek Esperalu się wszywa?
Dawka wszywanego leku ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta podczas wizyty kontrolnej. Ilość tabletek z Disulfiramem zależna jest przede wszystkim od wieku, wagi, ogólnego stanu zdrowia oraz stopnia uzależnienia od alkoholu każdego z pacjentów. Przyjmuje się, że na każde 10 kg masy ciała pacjenta wszywa się 1 tabletkę, a więc mężczyzna ważący 80 kg będzie miał podane 8 tabletek.
Tabletki umieszczone w ciele alkoholika, uwalniają Disulfiram do krwiobiegu nieprzerwanie przez 8-12 miesięcy, a w razie konieczności zabieg może zostać powtórzony.
Wszywka alkoholowa – cena
Wiele osób nie chce zdecydować się na zabieg ze względu na narastający mit, jakoby wszywka alkoholowa jest bardzo droga. Ostateczna cena ustalana jest w trakcie wizyty kwalifikującej do zabiegu i zależy od między innymi: ilości wszytego leku, rodzaju szwów oraz podaniu dodatkowego antybiotyku.
Cena zazwyczaj waha się w granicach kilkuset złotych i choć dla niektórych taki jednorazowy wydatek może wydawać się duży, to biorąc pod uwagę wszystkie zalety nie jest to wygórowana kwota. Esperal działa w ciele nawet do roku, w tym czasie osoba uzależniona nie spożywa alkoholu, a więc nie trwoni na niego pieniędzy i może podjąć dalsze kroki do wyjścia ze swojej choroby.